Zavrieť

Porady

Zateplit panelovy bytovy dom s vlastnou kotolnou?

Zdravim vas,
v nasom panelovom bytovom dome prave uvazujeme o zatepleni, bytovy dom ma nieco cez 30 rokov, mame opravenu strechu, schodisko a hlavne mame vlastnu kotolnu. Takze najhlavnejsie uniky tepla by mali byt vyriesene, a hlavne mame lacne teplo ako take.
Vsade kde som cital vyhody zateplenia tak sa uvadza setrenie pri vykurovani, prijemnejsia klima cez leto kedy sa panel tak neprehreje, predlzenie zivotnosti domu...
Uspora by mala byt na urovni 30-40% a tu je kamen urazu. Podla mojich vypoctov zateplenie bude stat priblizne 7000 eur na byt, a nase terajsie mesacne naklady na vykurovanie posledne roky nepresiahli 30 eur mesacne. A to hovorim o priemere na byt, nie konkretne nas byt... takze ak usetrime 40% tak to bude cca 12 eur mesacne. Aby sa nam vratila investicia bude to trvat 48 rokov... minimalne...
Takze sa pytam, co by ste poradili vy? Oplati sa podla vas zateplit panelak? Lepsie podmienky cez leto su diskutabilne, ze vraj je naozaj v takych panelakoch prijemnejsie ale dokaze to len znizit maximum o 2-3 stupne a aj to len ak cez den budeme mat zatiahnute zaluzie a zatvorene okna. Zivotnost panelaku to zvysi len ak to bude naozaj dobre spravene, a zivotnost samotneho zateplenia je minimalne 25 rokov, maximalne nikto netusi...takze je teoreticky mozne ze to zateplenie sa bude musiet strhnut skor ako sa nam to vrati....
Trosku som sa rozpisal, ale chcel som aby bolo jasne ze som myslel aj na dalsie veci ako len naklady na teplo...
Je mozne ze mi nieco dolezite uslo, takze cakam dalsie nazory...
Vopred kazdemu dakujem.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    danno177 je offline (nepripojený) danno177

    danno177
    Ak už to budete realizovať tak dajte požiadavku na vatu nie polytyren, vata je nehorlava a ma tu vyhodu, že "dýcha". My máme vatou spravený panelák a v zime a v lete je poznať rozdieľ.

    chandler je offline (nepripojený) chandler

    chandler
    suhlasim, podla mojich vypoctov je najdolezitejsia kotolna, strecha a okna. zateplenie fasady sa oplati ak aj tak treba stavat lesenie napr. kvoli opravam fasady. ale vsetko zalezi od ceny 7000eur sa mi zda dost vela. ak by to bola polovica tak navratnost je do 30rokov a to uz sa oplati - energie nebudu lacnejsie. zaver je taky, ze ak dohodnete dobru cenu tak zateplite a ked nezateplite nic strasne sa nestane.
    security69 Dakujem za nazor, ako som uz odpisal vyssie, tak sa asi hodi viac podrobnosti: mame panelak s 9 poschodiami, prizemie su pivnice, a byty zacinaju od prveho poschodia, takze 8 poschodi kde sa aj byva. Spolu 5 vchodov, na kazdom poschodi 2 byty. 72 bytov su 3 izbove byty o rozlohe tusim 68m(2), a 8 krajnych su 4-izbove...neviem teraz metraz.
    Moji rodicia byvaju v podobnom panelovom dome, zateplovali minuly rok, tiez 3 a 4 izbove byty, len 2 vchody, len 7 poschodi, a ked som prepocital cenu zateplenia za byt tak mi to tiez vyslo na cca 7000 eur, takze odhad pani z bytoveho druzstva som bral ako pomerne realny.
    Navratnost 30 rokov, pripadne 20 ako to prezentuju viacere stranky a zateplovacie spolocnosti vidim ako realny len v pripade ze bytovka nema vlastnu kotolnu. Pri nasich platbach do 30 eur mesacne to skratka nevychadza, keby sme nemali vlastnu kotolnu viem si predstavit ze tie platby by boli minimalne 2 nasobne....co napriklad na priklade mojich rodicov je vidno. Oni platili niektore roky aj 80 eur mesacne...minimalne 60 eur mesacne ked som pozeral historicke predpisy. Oni ked usetria zateplenim 30% tak to je slusna suma, ale z 30 eur to je malicko....
    chandler este jednu vec som zabudol, v zime je v zateplenom panelaku vacsia tepelna pohoda - to je mensi rozdiel medzi teplotou steny a vzduchu. je to prijemnejsie, plus je mensia sanca tvorenia plesni. a navratnost dokaze znizit nizky uroky uveru, pripadne nejaky statny prispevok.

    sito je offline (nepripojený) sito

    sito
    Pokiaľ máte vlastnú kotolňu je to výhoda pre dom. Ale aj tak, nie je to v jednej hlave v dome. Zamyslieť a pochopiť to majú všetky alebo aspoň drvivá väčšina. Nie je to len zateplením, dom by mal mať hydraulické vykurovanie vykurovacieho systému a ak má dom viac ako 500 m2, tak aj meranie spotreby tepla v bytoch a rozumne motivačný pomer medzi základnou a spotrebnou zložkou nákladov domu za teplo. V súlade s vyhláškou. To všetko má vplyv na spotrebu paliva a nákladov domu. Aká je tá výhoda oproti centrálnemu vykurovaniu. Pri centrálnom vykurovaní sa zníži spotreba tepla aj o 60 %, niektoré roky aj viac. Samozrejme, že nie je to len zateplením, ale aj všetkými ostatnými vecami, ktoré s tým súvisia. No, čím viac sa zníži spotreba, tým viac sa zvýši cena za teplo. Výrobca tepla má zo zákona nárok na primeraný zisk. Cenu tepla mu schvaľuje URSO. Ale, že máte svoju kotolňu, nárast ceny nákladov za teplo pocítite len ak sa zdvihne cena za palivo. U nás to tiež vyšlo okolo 4 000 €. Keďže nemáme svoju kotolňu spotreba bez vecí, ktoré som uviedol bola okolo 1 700 Gj. Jeden rok asi 450 Gj. v priemere okolo 550 Gj. A cena? Bola 140 Sk. za 1 Gj. v € 4,66. teraz okolo 750 Sk. v € 25. Jedne rok až 950 Sk. Samozrejme, že pri výbere firmy je treba byť obozretný. Pretože menej môže byť nakoniec o hodne viac. ( Višňové ) Takže je treba porozmýšľať, mať dobré referencie o firmách a šťastný výber firmy.
    security69 Ahoj, dakujem za trefny bod. Samozrejme ze som s tym pocital, resp myslel som aj na to...ale ceny do buducnosti je tazko odhadnut. A neverim ze porastu nejakym raketovym tempom. Takze ano, ceny porastu, ale predpokladam ze maximalne tak o inflaciu. A ak porastu raketovym tempom, napriklad kvoli zavedeniu spotrebnej dane, tak porastu aj ceny inym kotolniam, a tie ceny budu musiet premietnut do cien konecnych uzivatelov ktori zateplenie maju a naklady stupnu vsetkym atd...ale tak isto ako mozeme spekulovat o tom ze bude stupat cena plynu, tak isto mozeme spekulovat o tom ze bude klesat cena elektriny otvorenim novej jadrovej elektrarne a zatvorenim uholnej a potom mozeme zmenit styl ohrevu... a nezabudajme ze mozeme spekulovat aj o tom, ze ci vobec este budu take zimy aby sme potrebovali tolko kurit co ak o 10 rokov uz bude vynimocne taka zima, ze by bolo par dni po sebe pod nulou? Su to vsetko tazko predpovedatelne okolnosti... ano treba ich brat do uvahy, ale stale si myslim ze cena ktoru by sme dnes zaplatili za zateplenie je skratka zbytocne vysoka...
    sito Však sa nespoliehaj len na správcu. Ten nemusí mať zhodný názor s spoluvlastníkmi domu. Tí, čo nemajú vlastnú kotolňu, tí si priplatia aj za to globálne oteplenie.

    Zateplit panelovy bytovy dom s vlastnou kotolnou?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.