Zavrieť

Porady

Zablokovaný účet exekútorom ,možem zmeniť číslo účtu na zaslanie mzdy?

Mám zablokovaný účet exekútorom.Bola mi stiahnutá celá mzda ,možem zmeniť číslo účtu na zaslanie mzdy?
Naposledy upravil ivka70 : 06.05.19 at 18:59
buchač ...a keď tak dumem ? Nejde o porušenie
https://www.porada.sk/etiketa-porady

Nezadávam otázky, ktoré by sa dali kvalifikovať ako porušenie zákona.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    buchač je offline (nepripojený) buchač

    Nedávaj otázky, na ktoré nechceš počuť odpoveď... ...viac buchač
    Môžeš, čoby nie...ale otázka znie, čo tým dosiahneš...nakoľko :

    " V súlade s § 63 a 94 Exekučného poriadku možno exekúciu vykonať prikázaním pohľadávky z účtu v banke. Banka zablokuje (zadrží čiastku) sumu vo výške exekúcie. Exekútor musí v žiadosti banke presne definovať sumu, ktorú je potrebné blokovať (vymáhanú pohľadávku + príslušenstvo + trovy). Ak je na účte viac prostriedkov ako je požadovaná dlžná čiastka zadaná exekútorom, blokovanie celého účtu je neprípustné. Peniaze na účte však môžu byť blokované skôr ako príde povinnému list o začatí exekúcie, predtým však musí byť písomne informovaný o svojom dlhu a dlžník svoj záväzok dobrovoľne neuhradil. Ak má dlžník účty vo viacerých bankách, môže mať blokovaných viac účtov. "
    Onko No jedine dávať si mzdu zasielať na účet niekoho iného.
    buchač Myslím si, že je ešte jedno riešenie...to najsprávnejšie.
    Zaplatiť dlžobu a fertig...a všetci budú spokojní.

    Napríklad ja by som bol vcelku veľmi spokojný, keby dlžník zacvakal to, čo mi dlhuje.
    10 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    maramara Nie je to náhodou trestný čin?
    misoft No - pokiaľ exekútor zablokoval celý účet a teda neumožnil (resp. banka) použiť zákonom stanovenú sumu - tak sa ja spýtam - nepostupuje náhodou exekútor protiprávne?
    maramara zablokoval celý účet
    draik Exekútor blokuje vymáhanú sumu, nie celý vyšší zostatok na účte. Navyše ak na účet je poukázaný zvyšok po zrážkach zo mzdy, tak tento zvyšok exekúcii nepodlieha. Zmena účtu pomôže len vyhnúť sa formálitám ohľadne toho zvyšku, pretože exekútor nariadi zrážky zo mzdy, ak tak ešte neurobil.
    Nandrolon Nepomoze, znova ho zablokuju. Na mzdovom maju rozhodnutie o exekucii, takze ani mu ho nezmenia. A ak by sa uz moc domahal zmeny, tak po zabuchnuti dveri by som tocil exekutorovi.
    Onko Nový účet by mu zablokovali, ale môže si dať zasielať výplatu na cudzí účet, alebo dať vyplácať v hotovosti. Mzdové nemá oprávnenie blokovať celú výplatu, oni môžu iba robiť zrážky zo mzdy a posielať ich exekútorovi, zvyšok výplaty, na ktorý nemôže exekútor siahnuť (životné minimum), musia vyplatiť tam, kam zamestnanec chce. Toto je jediná a zákonná cesta, ako sa zamestnanec dostane k časti výplaty, na ktorú má nárok, lebo ak si to nechá poslať na zablokovaný účet, tak mu výplatu exekútor zoberie celú, i keď na životné minimum má nárok, len banka to už nekontroluje, aby mu minimum zostalo, ako zamestnávateľ. Je to istý nedostatok zákona, ktorý treba takto obchádzať, ale nie je to protizákonné.
    Nandrolon Môžem potvrdiť, takto mi to včera vysvetlila manželka. Zatiaľ jednému /firma o 1000 zam./ menili účet, a za chvíľu už bol blokovaný. Neviem, ako a kto na to prišiel. Je tam možnosť vyplatenia v hotovosti, ale ako píšem, neviem, či je mzdové oprávnené vyplatiť celú výplatu, nakoľko majú oni ten exekučný rozkaz /alebo ako sa tomu odborne nadáva/. Majú momentálne desiatky exekúcií "na starosti" a väčšinou ten zamestnanec, ktorý ju má, tak nemá iba jednu. Kľudne ich má vyše päť a tam je potom akési poradie a tak ďalej. Nie je to tak jednoduché, že zmením účet a som znova pri celej výplate...
    Onko On nedostane celú výplatu už nikdy do splatenia dlhov, na žiadny účet ani v hotovosti. Vždy dostane len životné minimum a zvyšok sú zrážky, ktoré idú exekútorovi. Problém je, že keď to životné minimum pošlú na jeho účet, aj to si zoberie exekútor, i keď na životné minimum má nárok, lebo v banke už to minimum neoddeľujú, to robí len zamestnávateľ. Preto si ho treba dať posielať inde (cudzí účet, ktorý nezablokujú), alebo vyplácať v hotovosti.
    pavol54 pokiaľ zamestnávateľ strháva z platu tak exe nemá dôvod blokovať účet
    misoft Teoreticky, teoreticky.... ale poznáme exekútorov. Pre istotu, aby dosiahli zrážky, tak zablokujú aj účet. A je im šum-a-fuk, odkiaľ im peniaze prídu (a často dosiahnu aj to, že zamestnávateľ vykoná zrážky, pošle na účet exekútora a ten zároveň stiahne aj z účtu - teda 2x. A potom takto neoprávnené peniaze je problém od exekútora dostať späť).
      zbaliť

    pavol54 je offline (nepripojený) pavol54

    pavol54
    Ak si zamestnaná, a neplatíš exe na základe výzvy, tak zamestnávateľ ti je povinný po výzve od exe zrážať zo mzdy toľko, koľko stanovuje zákon, lebo len zamestnávateľ vie o všetkých tvojich zrážkach, z ktorých niektoré môžu byť prioritné, v tom prípade zostavuje zamestnávateľ poradovník a oznámi neskoršie zrážky exe. Takže ak zablokuje exe účet zamestnancovi asi porušuje zákon.

    profesional je offline (nepripojený) profesional

    Ak chcem robit veci lepsie, musim ich robit uplne inak. Ten kto ma pozna vie, ze ja a konvencne myslenie nejdeme prilis dohromady. ...viac profesional
    Jediné riešenie je, otvoriť si účet v inej členskej krajine EÚ. A tam si dať posielať výplatu. Exekútorova právomoc končí na hraniciach. Právny systém SR je striktne jurisdikčný.
    pavol54 to nepomôže je tam prepojenie cez soc.poist

    Zablokovaný účet exekútorom ,možem zmeniť číslo účtu na zaslanie mzdy?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.