Zavrieť

Porady

Absencia a krátenie dovolenky, prípadne následky?

Ahojte, prosím o radu skúsené mzdárky. Ak dá zamestnanec s jednomesačnou výpovednou lehotou výpoveď a počas tej mesačnej výpovednej lehoty bude časť na PN-ke a cca týždeň bude mať absenciu, aké následky za tú absenciu ponesie? Bude sa mu nejako krátiť dovolenka a prečerpanie sa zrazí zo mzdy, alebo ho môže zamestnávateľ inak postihovať? Ďakujem.
veronikasad Kedy ma skoncit pracovny pomer?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Jana Motyčková je offline (nepripojený) Jana Motyčková

    Jana Motyčková
    Za každú neospravedlnene zameškanú zmenu môže zamestnávateľ krátiť dovolenku o 1-2 dni. Môže sa stať, že tým pádom bude mať zamestnanec prečerpanú dovolenku a zamestnávateľ á nárok na vrátenie náhrady za prečerpanú dovolenku. Ale
    1. o 2 dni sa môže krátiť dovolenka, ak je interný predpis, ktorý hovorí, v akých prípadoch sa dovolenka kráti o 2 dni, na krátenie o 1 deň netreba interný predpis
    2. neospravedlnená absencia musí byť prerokovaná so zástupcami zamestnancov, ak u zamestnávateľa nie sú zástupcovi zamestnancov, tak musí byť prerokovaná so zamestnancom. Prerokovanie neznamená, že to musí byť zástupcami/zamestnancom odsúhlasené. Je vhodné mať písomný záznam o prerokovaní (napr. forma - vyjadernie zamestnanca k absencii, môlže byť aj nesúhlas).
    Kaja.K Ďakujem Takže v podstate najhoršie, čo môže, je "zobrať si", t.j. zraziť zo mzdy tú náhradu za akože prečerpanú dovolenku, ktorá vznikne krátením? To je dobrá správa

    Tweety je offline (nepripojený) Tweety

    Tweety
    A pozrela si do ZP na možnosti krátenia D? Pozri §109. Ostatné možnosti napr. krátenie odmeny by mali byť ošetrené v interných predpisoch. Prečerpanú D, respektíve jej náhradu, musí zamestnanec vrátiť.
    5 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    Kaja.K Pýtam sa všeobecne, nie som mzdárka. Viem, že sa o absenciu dovolenka krátiť môže, ako mi píše aj kočka nižšie. Možno som sa neopýtala dosť jasne, zaujíma ma všeobecne, ako môže zamestnávateľ postihnúť takéhoto zamestnanca.
    Tweety Veď píšem, že by to malo byť ošetrené v IP, samozrejme v náväznosti na ZP..
    Kaja.K Nie je to ošetrené v IP. Len v zmluve je, že za nedodržanie výpovednej lehoty si zamestnávateľ môže nárokovať sumu priemerného platu. Ale čo znamená nedodržanie výpovednej lehoty? Ak bude PN, tak to nie je nedodržanie...si myslím, alebo nie? Ďakujem
    Tweety DPN nie je. Nedodržanie je to, že si ju neodpracuje a PP skončí skôr. Ak PP skončí teda skôr, potom môžete žiadať náhradu.
    Kaja.K Super, dakujem!
      zbaliť

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    Z titulu absencie mozes kratit len dovolenku, na ktorú vznikol narok v danom kal.roku. Teda nie nevycerpanu dovolenku za predch.rok.
    Kaja.K Ano, dovolenku za kal.rok mam na mysli. Vdaka

    Absencia a krátenie dovolenky, prípadne následky?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.