Zavrieť

Porady

Vydrzanie prava na prechod a prejazd.

Dobry den,

Rad by som Vas poprosil o radu v otazke vydrzania prava na vecne bremeno prechodu a prejazdu na pristupovej ceste k domu.

Rodicia kupili v r. 1970 dom s cestou, ktora bola sucastou pozemku v ich vlastnictve.
Neskor cast pozemku - cestu darovali mestu, bol vytvoreny novy geometricky plan.
Dom je napojeny na inzinierske siete.
Mesto cestu opravilo, vyasfaltovalo, desiatky rokov robilo udrzbu, opravy, v zime bol odhrnany sneh.
Cesta je stale sucastou ulice, pozemku zapisaneho v registri C katastra nehnutelnosti.

Tento stav sa zmenil, ked susedov dom leziaci pri tejto ceste, kupil novy majitel a paradoxne po dalsom pol roku sa „nejakym cinom“ stal aj majitelom tejto cesty/ pozemku zapisanom v registri E katastra. Roky sme cestu oba domy vyuzivali ako pristupovu cestu.
Co sa udialo, preco je novy sused zrazu majitelom nasej byvalej cesty, patram na katastri.
Sused slovne deklaruje, ze mozme cestu vyuzivat len na prechod, nie prejazd autom.
Hoci povodne sam navrhol, teraz odmieta podpisat zmluvu o prave prechodu, prejazdu pred notarom, takisto odmieta zadat vecne bremeno na pravo prechodu a prejazdu v katastri.
Tymto sa nas dom stava nepredajny, kedze aj pripadny novy majitel bude potrebovat pristup k domu.

Vsade citam, za vymozenie tohto prava prechodu a prejazdu sudnou cestou je proces na dlhe roky, takisto sused sa stavia do pozicie, ze sa mozme sudit, kolko chceme...
V nasom pripade by som nechapal preco, kedze cesta bola nasa, potom obecna a vyuzivame ju 49 rokov.

Zial stav je taky, aky je a preto chcem tento narok uplatnit vydrzanim, pokial nezistim, co sa stalo s cestou a preco je novy sused majitel ziskal.

Rad by som poprosil o informacie, radu, ako postupovat, co s tym?


Dakujem, zelam pekny den!
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa bodov

    Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

    Mária27
    Vlastník parcely E vás nemá čo obmedzovať, nie je ani ako vlastník zapísaný v katastri. Parcela E je súčasťou zapísanej parcely C, ktorá je určujúca.
    Treba sa obrátiť na obec, aby v zmysle § 5 občianskeho zákonníka zakázala vlastníkovi parcely E zasahovať do pokojného stavu. Ak rozhodnutie obce nadobudne právoplatnosť, pôjde o exekučný titul.

    OZ https://www.slov-lex.sk/pravne-predp...64/40/20190130

    Pozri vyjadrenie katastra http://katasternehnutelnosti.sk/155-parcela-registra-e/
    3 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    Cabadaj Dakujem za odpoved, Maria27,

    upresnujem> parcela C nema vlastnika, je to cela ulica zlepena z parciel E.
    "Nasa'' parcela E je zapisana na LV noveho suseda, ten ju ziskal kupnou zmluvou od povodnych susedov za 1.- Euro r. 2017.
    Ked som patral, ako sa nasi povodni susedia dostali k ceste a predali ju novemu vlastnikovi, zistil som, ze Katastralny odbor Okr. uradu XY cca pol roka pre kupou domu novym susedom, vydal rozhodnutie na zaklade vlastneho navrhu na opravu chyby katastralneho operatu.
    Rodicia pas cesty, pozdlznu cast parcely E predali starym susedom za 1.- Kcs, kedze tam uz mali postaveny plot (nesli sa hadat a pas de facto darovali susedom), zvysok cesty darovali mestu, ako som uz pisal.
    V Rozhodnuti Katastra je Odovodnenie, ze je nesulad medzi suboru SGI a SPI tejto parcely E-cesty. Dalej Kataster tvrdi, ze cesta bola pri zapise ROEP zapisana s vymerou nezodpovedajucou grafickemu znazorneniu., r. 1997. My vsak mame geometr. plan zo Sept. 2002, kde je cesta jasne vyznacena ako parcela C.
    Je tu este este pre nas nejasna kupna zmluva z Dec. 2002, avsak zapisana az v Dec 2012 na LV c. xx, ktory bol niekedy neskor zruseny !
    Nejdem pisat, co ma napada...
    V Rozhodnuti je este zopar detailov o vymere parcely-cesty, ktora vraj nemala byt vykazana ako cela vymera ale len cast zopdovedajuca graf. znazorneniu. Je to popisane vseobecne, nerozumiem teda, akemu graf. znazorneniu, si na GP, SGI alebo kde?
    Zial na zaklade tohto Rozhodnutia prisli povodni susedia ku ceste, nasledne aj novy sused kupou od nich. Teraz stari susedia tvrdia, ze si mysleli, ze islo o ten darovany/ predany pas cesty za 1.- korunu., nie celu pristupovu cestu.
    V zmysle napisaneho teda asi mame problem, kedze cesta je na LV noveho suseda.
    Jedine asi § 5 by sa dal pouzit, kedze nasi novi susedia svojim postojom narusaju pokojny stav a nas stresuju.
    Alebo patrat, preco Kataster sam od seba zistil "nesulad" pol rok pred kupou domu, pozemku novym susedom...

    Myslite, ze je tu ina moznost, ako toto zvratit?
    Vopred dakujem za odpoved a Vasu ochotu!
    Mária27 Rokujte so starosom, dokazujte dary obci atď., nech to on vybavuje. Podľa mňa ide o obecnú cestu, len nebola zapísaná v katastri - ako takmer všetko v tých rokoch.
    Mnohí potomkovia bývalých vlastníkov získali vlastníctvo predané alebo darované obci späť s tvrdením, že boli k daru či lacnému predaju nútení. Náš dvor dostali potomkovia späť ešte pred revolúciou. Sú na to aj nejaké zákony, teraz ma nenapadajú. Pozri aj § 49 OZ: Účastník, ktorý uzavrel zmluvu v tiesni za nápadne nevýhodných podmienok, má právo od zmluvy odstúpiť.

    Vecné bremeno získate podľa § 150 ods. 3 občianskeho zákonníka = prístupová cesta k stavbe. Ide však o to, aby to bremeno bolo bezodplatné.
    Cabadaj Dakujem velmi pekne za rady.
    Ak by Vas tie zakony predsa napadli, budem povdacny, ak ich date na Poradu k mojmu clanku.
    Vsetko dobre!
      zbaliť

    Vydrzanie prava na prechod a prejazd.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.