Zavrieť

Porady

Zrážky zo mzdy na základe neplatnej dohody

Dobrý deň.
Potreboval by som poradiť vo veci zrážok zo mzdy od spoločnosti MCGA.
Táto spoločnosť žiada od zamestnávateľa zrážky zo mzdy na základe zmluvy,ktorú som im potvrdil podpisom.
Lenže v zmluve je jasne napísané citujem " Dovoľujeme si Vás upozorniť, že v prípade ak uvedenú Dohodu nepodpíšete alebo podpísanú nezašlete na našu adresu. Dohoda nenadobudne platnosť."
Nakoľko som síce túto dohodu podpísal,ale nezaslal na ich adresu ale len poslal kópiu na ich email,môžem požadovať spoločnosť MCGA aby zmluvu označili za neplatnú?
Taktiež podpis zmluvnej dohody o splátkovom kalendári dali úplne na koniec zmluvy,kde bola zároveň aj dohoda o zrážkach zo mzdy,čo som si bohužial poriadne nepozrel, tak som to podpísal.
Môže byť taktiež aj toto dôvod na označenie zmluvy o zrážkach zo mzdy ako neplatnú,ak účelovo určili podpis dohody o splátkovom kalendári na poslednú časť zmluvy,kde bola zároveň aj dohoda o zrážkach zo mzdy a v prípade že by som to nepodpísal by mi nemohli túto dohodu o splátkovom kalendári potvrdiť za platnú.
Nakoľko som sa s nimi snažil komunikovať,odmietajú akúkoľvek komunikáciu so mnou a na email mi len odpisujú,že zrážky zo mzdy nebudú so mnou riešiť ale len zo zamestnávateľom a trvajú na zrážkach aj napriek môjmu názoru,že zmluva je neplatná z vyššie uvedených dôvodov. a odvolávajú sa na to že zrážky zo mzdy sú na zvlášť listine,ale účelovo tam dali miesto na podpis zmuvy kde som nie len potvrdiť dohodu o splátkovom kalendári,ale bohužial aj zrážky zo mzdy. A ako som vyššie napísal ak by som im to nepodpísal,splátkový kalendár by mi neschválili.
V prípade že by mi zamestnávateľ vykonával zrážky zo mzdy,aj napriek tomu že by bola zmluva označená za neplatnú, jednalo by sa o neoprávnené krátenie mzdy?
Vopred ďakujem za rady.
21 komentárov     zbaliť
Mila123 ale, ale.....zmluvu musíš napadnúť na súde, inak sa bude zrážka vykonávať, mzdárka predsa nemá oprávnenie posudzovať platnosť či neplatnosť zmluvy
ak spoločnosť predloží dohodu o zrážkach zo mzdy zamestnávateľovi, ten bude zrážku vykonávať,,,,,
Efer7 Dobrý deň,ďakujem za radu,viac menej som očakával že asi sa súdu nevyhnem, ale ak nechcem platiť nie čo,čo neni právne v poriadku,asi nebudem mať na výber,nakoľko je síce zamestnávateľ právnik,môže zaujať stanovisko voči spoločnosti MCGA, že zrážky im nebudú zasielané na základe toho že ako právnikovi sa mu zmluva nezdá platná a vlastne by firma mohla dočasne podržať financie a neposielať ich spoločnosti MCGA? A mohol by konateľ na základe takýchto skutočnosti odmietnuť vykonávať zrážky zo mzdy,nakoľko je on sám právnik? Taktiež zmluva ktorá bola podpísaná, som ja osobne nepodpísal ale môj otec,nakoľko pracujem ďaleko od miesta trvalého bydliska,tak to on podpísal za mňa,aby som to mohol poslať na ich email kópiu,lenže ak by som na to poukázal, tak by asi otca mohli obviniť z falšovania podpisu,čomu by som sa chcel osobne vyhnúť.
A vedeli by ste mi poradiť na ktorý súd sa obrátiť a ako asi približne potupovať,asi aj najať dobrého právnika a koľko asi bude trvať takýto súd?
ivka70 Ja tam citam: podpises ALEBO podpisanu neposles, ty si zjavne podpisal niekde na mieste a nebolo treba odosielat, cize nemozes sa odvolavat na druhu cast vety ohladom neplatnosti, to by tam namiesto alebo muselo byt A, aby museli byt splnene obe podmienky sucasne.
Kym zmluva nie je sudom oznacena za neplatnu, nejde v ziadnom pripade o neopravnene zrazky zo mzdy, musel by si mat minimalne predbezne opatrenie sudu, ktory by to zamestnavatelovi prikazal nezrazat az do sudneho rozhodnutia.
Efer7 Dobre, v poriadku tomu chápem,lenže podpis potvrdenia zmluvy o splátkovom kalendári bol zároveň súhlasom z potvrdením o zrážkach zo mzdy,čo podľa vyjadrení na niektorých témach som našiel že podľa §551 Občianskeho zákonníka o zrážkach zo mzdy musí byť takáto zmluva o zrážkach zo mzdy zvlášť podpísaná a nie ako to mám ja že pri súhlase s dohodou o splátkach zároveň aj uznám zrážky zo mzdy,tým pádom som nemal na výber a nemal som možnosť takúto dohodu o zrážkach odmietnuť.
A ako náhle sa obrátim na súd, tak aj keby mi uznajú že mám pravdu,tak by súd iste rozhodol o splatnosti splátok a požadoval by zaplatiť celkovú sumu.
A napriek tomu že som sa im snažil platiť podľa možností tak mi dali likvidačné sumy na splácanie , ktoré som časom nestíhal splácať.
Takže asi sa nevyhnem zrážka zo mzdy, ak to dobre chápem.
Mila123 nie, že sa asi nevyhneš splátkam, ale určite sa nevyhneš.....
lepšie by bolo, kedy ťa navštívil exekútor????
Efer7 Samozrejme že by to lepšie nebolo,lenže keby sa s nimi dalo rozumne dohodnúť, tak by v ničom nebol problém...
Len ma štve to,že som sa takto nechal nachytať na takúto dohodu a neviem ako sa brániť voči tomu,nakoľko naše súdy sú také profesionálne a tzv. právne tak v zázraky neverím.
Len je divné že v niektorých zmluvách sa dá použiť §551 Občianskeho zákonníka o zrážkach zo mzdy a ľudia mali podobný prípad ,že keď podpísali súhlas zo splátkami tak zároveň potvrdili tým aj zrážky zo mzdy a niektorý právnici sa vyjadrili,že nesmie byť súčasťou zmluvy,lebo nevzniká možnosť zo zákona odmietnuť dohodu o zrážkach zo mzdy, ale že musí byť zvlášť formou osobitnej listiny na podpis a nie súčasťou súhlasného podpisu na dohode o splátkach,pri ktorej nevzniká možnosť odmietnutia takejto zmluvy zo zákona.
Jedny tvrdia A , druhý zase B.
Čoho sa potom teda môžem držať?
Mila123 kým súd nevyriekne, nerozhodne o neplatnosti zmluvy, zmluva je platná
Efer7 Áno však práve toto.
Ale našiel som vyjadrenie jedného právnika,čo je na tom pravdy?

Z ust. zákona o spotrebiteľských úveroch a ust. Obč. zákonníka vyplýva, že zabezpečenie plnenia záväzku spotrebiteľa zo spotreb. zmluvy a to formou dohody o zrážkach zo mzdy je neprijateľnou zmluvnou podmienkou, o čom existuje aj mnoho súdnych rozhodnutí.
Aj keď Vám píšu, že dohoda o zrážkach zo mzdy bola spísaná na osobitnej listine, dlžník - Váš zamestnanec nemal možnosť odmietnuť podpísanie dohody o zrážkach zo mzdy, lebo by nedostal úver. Preto sa jedná o neprijateľnú zmluvnú podmienku.

Podľa ust. § 52 Občianskeho zákonníka dohoda o zrážkach zo mzdy, ktorou sa zabezpečuje záväzok zo spotrebiteľskej zmluvy, je tiež spotrebiteľskou zmluvou, o ktorej platí vyvrátiteľná zákonná domnienka podľa § 53 ods. 3 Občianskeho zákonníka, že nie je individuálne dojednaná, teda že ju spotrebiteľovi - dlžníkovi predložila nebank. spoločnosť na podpis a spotrebiteľ ako dlžník nemohol ovplyvniť jej obsah. Ak by nebanková spoločnosť tvrdila opak, je na nej - nebankovej spoločnosti - niesť dôkazné bremeno.

Čo je na tomto pravdy?
Efer7 Je mnoho súdnych rozhodnutí a vydaných neodkladných opatrení, ktorými sa zakazuje využiť dohodu o zrážkach zo mzdy a zamestnávateľovi sa zakazuje, aby zrážky zo mzdy vykonával.

Vy ako zamestnávateľ neporušíte žiaden zákon, ak zrážky zo mzdy na základe dohody o zrážkach zo mzdy nebudete vykonávať.
misoft Ty si urobil jednu VEĽKÚ a NELOGICKÚ chybu: originál si podpísal, ale neposlal - čo znamená, že takúto zmluvu neakceptuješ, ale zároveň si ju podpísanú oskenoval a POSLAL. A tým pádom si splnil obe podmienky - podpísaná a poslaná zmluva.
Teraz len súd rozhodne o platnosti, či neplatnosti - spoločnosť MCGA to však berie ako súhlas a tým to pre ňu hasne.
Len tak sa - bokom - spýtam: kde si mal rozum? V spodnom prádle? Rozmýšľal si ty vôbec?
Efer7 Práve vtedy nie,lebo mi hrozili exekúciou,tak som sa zľakol ,lenže zmluva ktorá je podpísaná som ja osobne nepodpísal a ani netuším či sa dá z toho nejako vyklučkovať a aj keď som im platil stále im to bolo málo...
Neposlal som ju preto lebo som na to zabudol a založil som si to medzi papiere.
Ale napriek tomu,že som to poslal emailom stále požadovali originál , a neviem prečo,ak im teda stačí kopia...
Efer7 A je teda nie čo na tom pravdy keď právnik JUDr. Milan Ficek tvrdí že to musím byť zvlášť listina podpísaná, aby bola platná pre obe strany , ale nesmie byť podpísaná tak že je jedným podpisom odsúhlasená aj dohoda o splátkach a zároveň o zrážkach zo mzdy,lebo nevznikla povinná zákonná možnosť dohodu o zrážkach odmietnuť.
Mila123 prepáč, ale ako ti to napísať aby si to chápal.....
toto tvoje tvrdenie je hlúposť (neviem akú máš právnu vedomosť, resp. pracuješ ako? ďas sa neberie na vedomie)
"Vy ako zamestnávateľ neporušíte žiaden zákon, ak zrážky zo mzdy na základe dohody o zrážkach zo mzdy nebudete vykonávať."
žijeme v "právnom" štáte, kde platia zákony, dohody - aj tá tvoja pokiaľ sa nepreukáže opak....
Mila123 bráň sa !!!! na súde !!!!!
Efer7 Ohľadom toho zamestnávateľa Mila123,som len okopíroval vyjadrenie právnika JUDr. Milan Ficek,ktorý sa odvolával na určité zákony podľa Podľa ust. § 52 Občianskeho zákonníka dohoda o zrážkach zo mzdy.
A čo sa týka našeho právneho štátu,to račej neokomentujem,lebo som toho právneho tu už nie je.
Ale samozrejme že to dám na súd,lebo inak sa to ani nebude dať.
Ďakujem.
Efer7 Mila123
Toto som len skopíroval komentár toho právnika.
Tu do dám v celku.

Aj keď Vám píšu, že dohoda o zrážkach zo mzdy bola spísaná na osobitnej listine, dlžník - Váš zamestnanec nemal možnosť odmietnuť podpísanie dohody o zrážkach zo mzdy, lebo by nedostal úver. Preto sa jedná o neprijateľnú zmluvnú podmienku.

Podľa ust. § 52 Občianskeho zákonníka dohoda o zrážkach zo mzdy, ktorou sa zabezpečuje záväzok zo spotrebiteľskej zmluvy, je tiež spotrebiteľskou zmluvou, o ktorej platí vyvrátiteľná zákonná domnienka podľa § 53 ods. 3 Občianskeho zákonníka, že nie je individuálne dojednaná, teda že ju spotrebiteľovi - dlžníkovi predložila nebank. spoločnosť na podpis a spotrebiteľ ako dlžník nemohol ovplyvniť jej obsah. Ak by nebanková spoločnosť tvrdila opak, je na nej - nebankovej spoločnosti - niesť dôkazné bremeno.

Je mnoho súdnych rozhodnutí a vydaných neodkladných opatrení, ktorými sa zakazuje využiť dohodu o zrážkach zo mzdy a zamestnávateľovi sa zakazuje, aby zrážky zo mzdy vykonával.

Vy ako zamestnávateľ neporušíte žiaden zákon, ak zrážky zo mzdy na základe dohody o zrážkach zo mzdy nebudete vykonávať.

( na základe vyššie uvedených zákonov,kde je zmluva o dohode a zrážkach v jednej zmluve a potvrdená jednotným podpisom.)

Aby to bolo kompletné.
Ešte zohnať právnika a potom už len lietať po súdoch.
Mila123 kuk do § 131 ZP
Efer7 Áno o tom viem,však práve preto mi to bolo divné,ako môže právnik tvrdiť , že podľa zákona môže zamestnávateľ odmietnuť zrážky, keď je podpísaná dohoda o zrážkach aj na zvlášť listine, ale keď je to súčasť zmluvy a potvrdená jednotným podpisom 2 dohody tak je to neplatné podľa neho.
Preto som to sem dal,lebo mi to bolo dosť divné,a ešte ako to môže právnik tvrdiť...
kopretinka Mal si zaplatiť to,čo si nezaplatil,potom by neprišla nejaká MCGA a nehrozila by exekútorom.
Efer7 Kopretinka, neurazte sa, a čo by ste poradili takému invalidovi, ktorý za to nemôže a mal zrazu úraz a tym padom nemal poriadny plat,aj tomu by ste poradili platiť? A len pre info existuje aj oddlženie keď ma človek exekútora Ale taktiež je to názor , tak dajme všetkých chudobných a čo su finančne na tom zle do jedného vreca a nechajme ich pomaly umrieť finančne
Odporúčam si vyskúšať taký život, a potom komentujte ze mal si platiť ale keď zdechneš od hladu na ulici to nevadí hlavne že platiš
ivka70 Prepac, ale preco by sa z toho, kto ti pozical, mal stat dobrocinny ustav? Nemali by ti ten dlh z lasky k bliznemu hned odpustit?
Keby u nas nebola financna gramotnost na tak zufalej urovni, musel by si uz pri pozicke zvazovat aj rizika, ze sa ti moze cosi stat a mat rezervu aj pre takyto pripad.
Je jednoduchsie robit zodpovednymi vsetkych naokolo ako rozmyslat pri poziciavani si.
A tak zle na tom zasa nebudes, kedze mas prijem a maju ti z coho robit zrazky zo mzdy. Takze to nemusis hrat na zufalu notu, tu ta vacsina prekukla....
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!

    Zrážky zo mzdy na základe neplatnej dohody

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.