Zavrieť

Porady

Vyber dodavatela prac

Je povinny spravca bytov vyjednat zo zakona co najvyhodnejsie podmienky pri vybere dodavatela prac ? Pretoze nas spravca sa riadi vylucne podla vysky ponuknutej provizie. Naposledy sme mali cenovu ponuku na elektrorevizie a porevizne odstranenie zavad za 700 €. Spravca vsak vybral firmu za 1490 €. Rozdiel je provizia
27 komentárov     zbaliť
ivka70 Ved spravcu snad niekto z vas kontroluje, nie?
Paesano ved kontrolujem , ze vybera podla provizii
sito Žiaľ, od 1.11.2018 je to v súlade so zákonom. Parlament má spoluvlastníkov za debilov, vie, že správca vie, čo vám vyvedie. Ale ...
ivka70 My sme si stanovili komisiu, spravca robil vyberove konanie, predstavil kommisii ponuky, vyber robila komisia zo zastupcov bytov - co si schvalite, to mate.
Inak tvrdenie, ze rozdiel je v provizii je dost odvazne a tazko sa dokazuje....
Paesano Spravca mal na stole ponuku za 700 € a vybral za 1490 € firmu, ktora sa netaji tym, ze ponuka provizie
sito sito (Dnes 19:20) Žiaľ, od 1.11.2018 je to v súlade so zákonom. Parlament má spoluvlastníkov za debilov, vie, že správca vie, čo vám vyvedie. Ale ...
Paesano nemusis sa opakovat
sito Až po tebe, som sa. Ale, aj ak 10 x ... Pochopíš?
ivka70 zuzanaka1 (Včera 23:26) Ivka. Celkom nerozumiem Zo zákona vlastníci ktorí to platia majú vybrať dodavateľa ale správca robil výberové konanie z ktorého si potom komisia vyberala teda logicky by v tej komisii mali byť vlastníci, čo tomu aj rozumejú

zuzanka, comu nerozumies, u nich zjavne ziadna komisia nebola, cize nechali rozhodovanie na spravcu ....
misoft Pokiaľ správca takto koná - že si vyberie podľa svojho - tak môže byť aj trestne zodpovedný. On totiž spravuje cudzí majetok, cudzie financie - a vraví sa tom "porušovanie povinností pri správe cudzieho majetku" - správca totiž takýmto spôsobom zaplatí dodávateľa i sebe, pričom je ešte aj platený za správu majetku.
Preto tá komisia by mala na 100% byť.
A ak si toto dovolil - kto ho vie, koľkokrát takto postupoval? Audit! A keď sa zistia machinácie - okamžite na správcu podať TO.
sito Dušan, sito (Včera 22:16) sito (Dnes 19:20) Žiaľ, od 1.11.2018 je to v súlade so zákonom. Parlament má spoluvlastníkov za debilov, vie, že správca vie, čo vám vyvedie. Ale ...

"Pri obstarávaní služieb a tovaru je správca povinný dojednať čo najvýhodnejšie podmienky, aké sa dali dojednať v prospech vlastníkov bytov a nebytových priestorov v dome. Správca je povinný riadiť sa rozhodnutím vlastníkov bytov a nebytových priestorov v dome o výbere dodávateľa, ??? ak nejde o zabezpečenie odborných prehliadok a skúšok technického zariadenia,5a) ktoré je správca povinný vykonávať pri správe domu. ???"

5a) Zisti si to, ktoré technické zariadenia v dome sú to ...
Paesano misoft: spravca rovnako postupuje stale - vybera podla provizie. Ako je mozne podat trestne oznamenie na spravcu, ked zo zakona vypustili vetu, ze je povinný dojednať čo najvýhodnejšie podmienky, aké sa dali dojednať v prospech vlastníkov bytov ?
misoft A vari naozaj? Prečítaj si zákon o bytoch a nebytových priestoroch https://www.autora.sk/zz/1993/182/#sect14 a najmä §8b ods.1 písm.d:
"vykonávať práva k majetku vlastníkov LEN V ZÁUJME vlastníkov bytov a nebytových priestorov v dome,"
Ak si dojednáva kšefty poza chrbát vlastníkov tak, aby mal on z toho osoh (provízie) - tak nekoná v záujme vlastníkov (ktorí ho na základe zmluvy o správe ich majetku platia), ale kona vo svojom VLASTNOM záujme. A PORUŠUJE tento zákon. Už na základe toho môžete na neho podať TO.
Paesano Podali sme podnet na SOI. Prisla nam odpoved, ze na zaklade predlozenych dokladov spravca zakon neporusil. Po vyziadani od SOI ake doklady spravca predlozil, som zistil, ze spravca si dovolil predlozit SOI SFALSOVANE, upravene doklady. Na zaklade akych zakonov mozeme podat podnet na Prokuraturu za falsovanie dokladov a uz spominane porusovanie povinnosti pri sprave cudzieho majetku / 8b ods 2 Pri obstarávaní služieb a tovaru je správca povinný dojednať čo najvýhodnejšie podmienky, aké sa dali dojednať v prospech vlastníkov bytov a nebytových priestorov v dome / ?
sito Ak to bolo vybrané, robené, faktúrované po 1.11.2018, tak je to v súlade so zákonom. Ak toho správcu nevidíš ako podvodníka len ty, ale vidia ho tak aj ostatní spoluvlastníci domu, dajte mu výpoveď zo zmluvy o výkone správy vášho bytového domu a založte si SVB. Právnicku osobu, seba predsa nebudete okrádať, či?
Paesano Sfalsovanie dokladov pre SOI je v sulade so zakonom ? Ani najvyhodnejsie podmienky nedojednal
sito Keď inak nedáš, najmite si dobrého advokáta a vybavte si to so správcom vášho domu cez súd. Ale, ale vrana k vrane sadá.
Paesano nepotrebujem skorumpovaneho advokata, ani sud - podnet na Prokuraturu dokazem napisat aj sam
sito ..., všetci kradnú! Myslíš, že tam nie?
Paesano kuratori nekradnu
sito Hmm, a prečo nemáš takú presvedčivú dôveru k vášmu správcovi, vášho bytového domu?
Paesano pre dovody uvedene v otazke
sito Ale tu ich nevyriešiš ty, ani vy, ani nikto iný, proste chce to vaše činy. Tu to vypadá ako plač nad rozliatým mliekom, že?
Paesano hej, ako plac na nespravnom hrobe
sito No, hádam, snáď? Slušný človek plače pri hrobe, nie na hrobe. Ten dole si už nemôže vybrať ...

Vy? Kto na to má ...
sito Žeby toto bolo to?

"Správca zodpovedá vlastníkom bytov a nebytových priestorov v dome za všetky škody vzniknuté v dôsledku neplnenia alebo nedostatočného plnenia svojich povinností vyplývajúcich z tohto zákona alebo zo zmluvy o výkone správy."

Ale v zákone je aj toto.

"Pri obstarávaní služieb a tovaru je správca povinný dojednať čo najvýhodnejšie podmienky, aké sa dali dojednať v prospech vlastníkov bytov a nebytových priestorov v dome.

Správca je povinný riadiť sa rozhodnutím vlastníkov bytov a nebytových priestorov v dome o výbere dodávateľa, ak nejde o zabezpečenie odborných prehliadok a skúšok technického zariadenia,5a) ktoré je správca povinný vykonávať pri správe domu."

Ak nejde o 5a) tak sa musí! Ak ide o 5a) tak sa nemusí!
Za bezpečnú PREVÁDZKU domu zodpovedá správca.

Tiež toto.

"Právne úkony týkajúce sa domu, spoločných častí domu a spoločných zariadení domu, príslušenstva a pozemku zaväzujú všetkých vlastníkov bytov a nebytových priestorov v dome. Správca a spoločenstvo zodpovedajú za záväzky vzniknuté pri výkone správy domu až do výšky splatených úhrad za plnenia alebo do výšky zostatku fondu prevádzky, údržby a opráv v príslušnom dome. Ak tieto záväzky nie sú kryté zaplatenými úhradami za plnenia alebo úhradami preddavkov do fondu prevádzky, údržby a opráv, vlastník bytu a nebytového priestoru v dome zodpovedá za záväzky nad rámec zaplatených úhrad za plnenia alebo preddavkov do fondu prevádzky, údržby a opráv v rozsahu svojho spoluvlastníckeho podielu podľa § 5 ods. 1 písm. b)."

Kde nič nie je, tam ani čerť neberie.

Ak nie sú na FPÚaO peniažky, a správca nemá čím vyplatiť revízie VTZ, výťahu, správca ho odstaví. Taktiež ak nie sú peniažky na overenie, výmenu vodomerov, meračov tepla rozpočíta spoločné náklady na byty prastarým spôsobom.
sito Ak majú spoluvlastníci domu podozrenie, že im neoprávnene miznú peniaze z ich FPÚaO ako v Bermudskom trojuholníku môžu podať trestné oznámenie na polícii na neznámeho páchateľa. Ak polícia zistí, že sa jedná o trestný čin a zistí páchateľa. Do tej doby je všetko v poriadku. V súlade so zákonom a zmluvou o výkone správy ich bytového domu.
Pravidlá a tipy
 • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
 • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
 • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
  Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
  Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
  Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
  ❤ Buďte priateľskí ❤
  Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
  Usporiadať podľa času
  5 komentáre - rozbaľ     zbaliť
  sito "Po novom sa umožňuje správcovi samostatne si vybrať dodávateľa zabezpečujúceho odborné prehliadky a skúšky technických zariadení v dome."

  Toto sa týka len ľudí, ktorí sa rozhodli riešiť správu svojho bytového domu pohodlnejšou formou správy ich bytového domu. V domoch v ktorých sa rozhodli pre náročnejšiu správu domu, teda SVB, to neplatí. Keď paesano a jeho spoluvlastníci bytového domu sa rozhodnú pre formu správy ich bytového domu SVB vyberú si sami, sami rozhodnú o dodávateľovi odstránenie porevíznych opráv elektrických zariadení.
  Paesano danno177: aktualizacia zakona vypustila vetu ze, pri obstarávaní služieb a tovaru je správca povinný dojednať čo najvýhodnejšie podmienky, aké sa dali dojednať v prospech vlastníkov bytov a nebytových priestorov v dome.
  misoft Je tam iné slovné spojenie - pozri si Zákon 1821993 §8b ods.d, ale aj inde je to napísané: 8b ods.2. "Pri obstarávaní služieb a tovaru je správca povinný dojednať čo NAJVÝHODNEJŠIE podmienky, aké sa dali dojednať v prospech vlastníkov bytov a nebytových priestorov v dome. Správca je POVINNÝ RIADIŤ SA ROZHODNUTÍM vlastníkov bytov a nebytových priestorov v dome o výbere dodávateľa, ak nejde o zabezpečenie odborných prehliadok a skúšok technického zariadenia, ktoré je správca povinný vykonávať pri správe domu." Svojvoľne NESMIE o tomto rozhodovať!
  sito Kto bude zodpovedný, ak vlastníci bytov vyberú firmu, fušéra a správca o tom vie?

  A je tam podmienka. ... ,ak nejde o zabezpečenie odborných prehliadok a skúšok technického zariadenia, ktoré je správca povinný vykonávať pri správe domu. Ak ide, kto rozhodne, nesie zodpovednosť.
  sito Paesano (Dnes 13:54) danno177: aktualizacia zakona vypustila vetu ze, pri obstarávaní služieb a tovaru je správca povinný dojednať čo najvýhodnejšie podmienky, aké sa dali dojednať v prospech vlastníkov bytov a nebytových priestorov v dome.

  Ako môžeš napísať takúto hovädzinu, leda že by ...

  "283/2018, bod 31.

  31. V § 8b ods. 2 druhá veta znie:

  „Správca je povinný riadiť sa rozhodnutím vlastníkov bytov a nebytových priestorov v dome o výbere dodávateľa, ak nejde o zabezpečenie odborných prehliadok a skúšok technického zariadenia,5a) ktoré je správca povinný vykonávať pri správe domu.“."

  Kde tu vidíš, čítaš, že prvá veta sa zo 182ky vypúšťa, Kde???
    zbaliť

  Vyber dodavatela prac

  Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

  Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.