Zavrieť

Porady

Rekonštrukcia balkónov

Rekonštruujeme strechu (už dávame novú), zároveň zatepľujeme celý panelový dom a popri tom budeme rekonštruovať balkóny, čo súvisí so zateplením. V dome je 69 bytov, z toho 35 s balkónom a 34 bytov bez balkóna. Nikde som sa nedozvedela, či majitelia bytov odvádzajú financie za plochu balkóna do fondu opráv, keďže v Zmluve o prevode vlastníctva bytu sa veľkosť plochy balkóna neuvádza... Rekonštrukcia jedného balkóna bude stáť vyše 17.000Sk bez DPH.
Obraciam sa o radu, aký zákon hovorí o takejto rekonštrukcii balkónov zo spoločných financií, kde menšia polovica vlastníkov (pravdepodobne - ak vlastníci za balkóny neplatia) prispeje väčšej polovici.
Ďakujem za rady a prajem všetkým radostné dni...
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    GabiZ je offline (nepripojený) GabiZ

    GabiZ
    My sme rekonštrukciu balkónov už zrealizovali, pomohla nám dotácia od štátu, ktorú sme dostali aj preto, že sme ich mali v havarijnom stave, ale nie o tom som chcela. V zákone 367/2004 o vlastníctve bytov a nebytových priestorov v § 10 ods. 3 sa hovorí o možnosti financovania opráv balkónov a logii z fondu prevádzky, údržby a opráv. Problém je v tom, že fond prevádzky, údržby a opráv sa tvorí podľa veľkosti spoluvlastníckeho podielu avšak pri určovaní tohto podielu nie je zahrnutá plocha balkónov a logií do plochy bytu a príslušenstva k bytu. Čiže na opravu balkónov sa môžu čerpať prostriedky z fondu opráv ale v skutočnosti sa na taktúto opravu netvorí. Riešenie je na vlastníkoch bytov, ktorí o tomto rozhodnú. Ak viete, akú mate plochu jednotlivých balkónov, môžete použiť sumu akú máte stanovenú na 1m2, ktorú platíte do FO. Napríklad platíte 15,- Sk/m2 do fondu opráv a každý zálohovú platbu platí podľa svojho spoluvlastníckeho podielu. Ten čo má balkón a viete jeho plochu, môžete mu stanoviť, že o túto plochu bude platiť do FO viac. Taktiež sa tento príspevok môže vypočítať podľa predpokladaných nákladov na opravu na jednotlivé byty (lepší spôsob, ak byty majú rôzny počet balkónov, alebo ak ich nemajú vôbec). Takto by vlastníci bytov, ktorí balkóny nemajú, nemali doplácať na ostatných. Ja som zo začiatku bola názoru, že ak nie sú balkóny zahrnuté v ploche bytu tak sú súčasťou obvodového múru teda spoločnej časti domu a keďže sa môže ich oprava robiť z fondu opráv, tak prispejú všetci. Ale pre spokojnosť všetkých to je lepšie tak, ako som popísala vyššie.

    Pavel NR je offline (nepripojený) Pavel NR

    Pavel NR
    luna21
    Rekonštruujeme strechu (už dávame novú), zároveň zatepľujeme celý panelový dom a popri tom budeme rekonštruovať balkóny, čo súvisí so zateplením. V dome je 69 bytov, z toho 35 s balkónom a 34 bytov bez balkóna. Nikde som sa nedozvedela, či majitelia bytov odvádzajú financie za plochu balkóna do fondu opráv, keďže v Zmluve o prevode vlastníctva bytu sa veľkosť plochy balkóna neuvádza... Rekonštrukcia jedného balkóna bude stáť vyše 17.000Sk bez DPH.
    Obraciam sa o radu, aký zákon hovorí o takejto rekonštrukcii balkónov zo spoločných financií, kde menšia polovica vlastníkov (pravdepodobne - ak vlastníci za balkóny neplatia) prispeje väčšej polovici.
    Ďakujem za rady a prajem všetkým radostné dni...
    ahoj luna 21 my sme v podobnej situácii, FO sme na balkony netvorili. teraz prispievaju vlastníci balkonov sumou 200 sk na balkon, lebo ich musíme zrekonštruovať no náklady na jeden balkon predstavuju cca 30.000 .-sk na jeden balkon - stavebna konštrukcia T06BA, (izolácia, nová nášlapná vrstva a rekonštrukcia zábradlia) po splatení sumy plánujeme prejsť s tvorbou FO na aj balkony podla plochy, no zujíma ma vaša rekonštrukcia , keď vas vyšla iba 17.000.-

    Janca je offline (nepripojený) Janca

    Janca
    My sme od 1.1.2006 zvýšili predpis majiteľom balkónov. To bolo čoro-moro, ale odsúhlasilo sa to. Ak nám výjde na budúci rok obnova domu, budú len radi, že na balkóny nebudú musieť zvlášť priplácať.
    Elena Navrátilová
    Nepochybuj, isto sa to podarí. Ľudia viac menej chápu, že je obnova potrebná. Ale tie naše nešťastné peniaze hýbu svetom aj domácnosťami. Ekonomika a návratnosť je práve to čo ľudí najviac zaujíma.

    luna21 je offline (nepripojený) luna21

    Snažím sa poznať a pochopiť seba, aby som dokázala pochopiť ostatných a žiť tak, aby som život nepremárnila, ale prežila. ...viac luna21
    Janca
    My sme od 1.1.2006 zvýšili predpis majiteľom balkónov. To bolo čoro-moro, ale odsúhlasilo sa to. Ak nám výjde na budúci rok obnova domu, budú len radi, že na balkóny nebudú musieť zvlášť priplácať.
    Ja som Pavlovi odpovedala súkromnou správou, ale zaujala ma Tvoja správa a rada by som vedela, čo znamená veta: "My sme od 1.1.2006 zvýšili predpis majiteľom balkónov". Keď som začala podpisovú akciu, aby sa platilo za plochu balkóna do FO, boli viacerí rozčarovaní, hoci by tú sumu, čo bude oprava stáť, splatili zhruba za 50 rokov. Neviem ako to dopadne a nie je mi jasné koľko vlastne rekonštrukcia bude stáť, pretože tá cifra, ktorú som uviedla je bez DPH. Bolo mi povedané, že to bude cca 22.000SK s DPH a teraz už zasa hovoria o inej sume. Navyše predseda SVB tvrdí, že balkón nepatrí k bytu. Myslím, že by sme mali prestať žiť na úkor iných...
    Prajem všetkým poraďákom harmonický slnečný deň a srdečná vďaka...

    Pavel NR je offline (nepripojený) Pavel NR

    Pavel NR
    Balkóny - pokaľ ich nemajú všetky byty naozaj zložitá vec, a tiež si myslím, že by sme mali prestať žiť na úkor iných... Ak predseda SVB tvrdí, že balkón nepatrí k bytu má svoju pravdu, ale v tom prípade je súčasťou spoločných častí a zariadení domu a mohol by som si ísť na jeho balkón trebárs vypiť kávičku a prečítať noviny? Kompromis - keďže sme FO netvorili aj na balkóny (a to asi netvoril nik) teraz to riešime mesačným príspevkom na každý balkón. Opravu balkónov uhradíme z FO . po splatení celej sumy plánujeme plochu balkónov zahrnúť do celkovej tvorby FO to zn. že vlastník bytu znáša náklady na opravu formou bezúročnej pôžičky. Určitou čiastkou však prispejeme aj z celkového FO, lebo aj spomínaný predseda SVB má svoju pravdu. Všetko je ale vec dohody. Takto to riešim po konzultácii s odborníkmi v správe bytového fondu.
    Želám Ti veľa zdaru - apropo rozčarovaní sme všetci aj z avizovaného zdraženia plynu a čo nám zostáva ? iba akceptovať a platiť samozrejme.
    a ďakujem za Ss

    PeterNR je offline (nepripojený) PeterNR

    PeterNR
    Pavel NR - Tvoj nápad sa mi pozdáva, je to rozumné. Skúsim navrhnúť aj ja v našom dome.

    Pavel NR je offline (nepripojený) Pavel NR

    Pavel NR
    Peter NR
    Ďakujem, ale mne rekonštrukcia balkónov tento rok nevyšla, firma, ktorá to mala realizovať ma z kapacitných dôvodov odsunula na budúci rok, tak môžem tŕpnuť, čo mi zima navarí.
    A to už minulý rok som sme sa pustili do vybavovania- chcel som využiť aj štátnu dotáciu na odstránenie systémových chýb ale to je na strašne dlhé lakte, takže bez dotácie
    Apropo si asi skúsený poraďák a snáď by si mi poradil, - hľadám soft na správu , nie účtovníctvo, mal som demo ITM ale akosi ma neoslovilo, chcem niečo, čo má niekto odskúšané v praxi, tak ak Ťa to nezaťaží a vieš – poraď
    ( možno to sem nepatrí, ale ťažko sa tu orientujem) Ď.

    Halli je offline (nepripojený) Halli

    Halli
    182/1993 Z.z.
    ZÁKON NÁRODNEJ RADY SLOVENSKEJ REPUBLIKY
    o vlastníctve bytov a nebytových priestorov

    § 10
    (3) Z fondu prevádzky, údržby a opráv sa financujú výdavky spojené s nákladmi na prevádzku, údržbu a opravy spoločných častí domu, spoločných zariadení domu, spoločných nebytových priestorov, príslušenstva a priľahlého pozemku, ako aj výdavky na obnovu, modernizáciu a rekonštrukciu domu. Z fondu prevádzky, údržby a opráv sa financujú aj opravy balkónov a lodžií.

    Tento bod bol uzakonený hlavne z dovodu donutenia vlastníkov bytov, aby sa postarali o rekonštrukciu balkonov,/bezpečnost na prvom mieste/ čo je v konečnom dôsledku spravne. Polemizovat o tom či je alebo nieje balkon sučastou bytu je zbytočne. Samozrejmostou sa mi zdá, že každy vlastník - tak ako sa stara o byt, má sa postarat aj o balkon.
    A nezdá sa mi spravne, ak ti ktorí balkon nemaju, mali by sa podielat na opravach so spoločneho fondu. Balkon je doležitím kriteriom pri predaji bytu a z predaja tohto má v konečnom dosledku zisk jedine samotný majitel. Takže tak ako tu už skusení SVBčkari popisali, zrelá uvaha o financovaní balkonov na schodzi vlastníkov by mala mat prioritu pred roznymi špekulaciami o tom kto má rekonštrukciu financovat.
    Elena Navrátilová
    Skús balkóny opraviť na budúci rok cez systémovky. V správnom poradí, na začiatku roka. Myslím, že je to priechodné. Za pokus to stojí vždy. Projekt musíš mať tak či tak.

    GabiZ je offline (nepripojený) GabiZ

    GabiZ
    A ja len dodám, že my sme rekonštruovali balkóny tento rok cez systémové poruchy, ak budeš potrebovať, poradím ti ako na to. Túto perepúť sme úspešne zvládli až na dodávateľa prác, ale to je už o inom. Ak začneš pracovať na príprave podkladov teraz, verím, že máš šancu dotáciu začiatkom roka dostať. Ide to aj cez havarijný stav balkónov (ak taký máte), je to ešte lepšie (myslím čo sa týka vybavovania papierov, nie situácie). Nie je nič horšie ako strach stúpiť na balkón, aby si sa neprepadol. Potom to môže byť problém všetkých, ak sa stane nešťastie, nie len "vlastníkov" balkónov. Nevzdávaj to, keď sme to my zvládli len len v poslednej chvíli v priebehu februára, ty máš výhodu v tom, že máš ešte čas si to pripraviť a 50% nákladov preplatených zo štátu nie je na zahodenie.

    GabiZ je offline (nepripojený) GabiZ

    GabiZ
    Orim
    Ale čo keď sú balkóny v pohode???

    Naše májú len 20 rokov
    Neviem, čo znamená slovo v pohode. Predpokladám, že si balkóny vyžadujú len menšie opravy. Tak si to myslel? No, najskôr je potrebné si dať spraviť odborný posudok, kde bude zhodnotený stav balkónov a návrh riešenia. Systém poskytnutia dotácie je bodový. T.j. splnenie určitých kritérii sa boduje. Do tohto bodovania vstupuje aj rozsah poškodenia, mesačná tvorba FO, vek domu, zmluva so zhotoviteľom prác a podanie žiadosti. Tieto informácie je možné získať na Krajskom stavebnom úrade, kde sa žiadosť podáva. Samozrejme, že na tieto účely sú každý rok vyčlenené prostriedky, ktoré sa veľmi rýchlo minú, preto sú robené poradovníky. Kto získa najviac bodov, má šancu uspieť. Preto máte teraz čas si všetky podklady pripraviť, aby ste žiadosť podali čo najskôr. Zatiaľ je stále v platnosti výnos, ktorý tu prikladám spolu s potrebnými prílohami.
    Vybrala som len tie, čo sa týkajú systémových porúch.
    Naposledy upravil GabiZ : 13.02.07 at 09:55
    Elena Navrátilová
    Podrobné informácie získate na www. build.gov.sk. Dajú sa tu posťahovať aj nové výnosy, resp. podmienky. Sú tam aj systémové poruchy podľa jednotlivých stavebných sústav uvedené.

    Gapo je offline (nepripojený) Gapo

    Ja? Muž. Gapo
    luna21 Pozri príspevok
    Rekonštruujeme strechu (už dávame novú), zároveň zatepľujeme celý panelový dom a popri tom budeme rekonštruovať balkóny, čo súvisí so zateplením. V dome je 69 bytov, z toho 35 s balkónom a 34 bytov bez balkóna. Nikde som sa nedozvedela, či majitelia bytov odvádzajú financie za plochu balkóna do fondu opráv, keďže v Zmluve o prevode vlastníctva bytu sa veľkosť plochy balkóna neuvádza... Rekonštrukcia jedného balkóna bude stáť vyše 17.000Sk bez DPH.
    Obraciam sa o radu, aký zákon hovorí o takejto rekonštrukcii balkónov zo spoločných financií, kde menšia polovica vlastníkov (pravdepodobne - ak vlastníci za balkóny neplatia) prispeje väčšej polovici.
    Ďakujem za rady a prajem všetkým radostné dni...
    Zdravím!
    Je to akosi už ako sa hovorí po funuse, ale nedá mi k tomu napísať pár viet. Tiež máme dom kde je polovica vlastníkov bez balkónu a je nabetón isté, že sa za plochu balkóna do fondu opráv neplatí. Už dávno som chcel aby náš správca, pokiaľ sme boli družtevníci,resp. schôdza vlastníkov pozdejšie toto ošetrila, pretože príde k potiažam. Ono je to oveľa komplikovanejšie, pretože si niektorí vlastníci už dali na vlastné náklady balkón opraviť. Ja si myslím a tvrdím, že ani 182 ani 367 ani nová novela od júla toto spravodlivo nerieši, pretože tam sa asi predkladateľ nedozvedel, že okrem rodinných domov sú aj paneláky, v ktorých nie všetky byty majú balkón či lodžiu. Pamätám si, že pred 367 sa pán bývalý minister Mikloš vyjadril tak, že okná sa nemôžu zahrnúť do financovania zo spoločného, pretože si už niektorí vlastníci tieto dali vymeniť a bolo by to nespravodlivé. Nuž neviem, to majú všetci taký úzky rozhľad? Ak áno, tak nech to nechajú najprv na diskusiu a potom na schvaľovanie. Ja nemôžem nespomenúť Stavebný Zákon a myslím si, že to je nadradený zákon, resp. z neho by sa malo vychádzať pri tvorbe rôzných "podzákonov". Tam sa okrem iného píše čo je spoločná časť domu a aké balkóny sú súčasťou fasády a teda spoločnými časťami. Konkrétne sa uvádza, že balkón aby bol považovaný za spoločnú časť, musí mať prvky zvislých a vodorovných nosných konštrukčných prvkov alebo musí tvoriť izoláciu bytu pod ním a to napr. bytovka TO6B BA nemá. Logicky by z toho vyplynulo, že je to jasné a opravu si hradí každý sám. Okrem toho je tam napísané, že vlastník stavby (bytu) zodpovedá za dobrý technický stav stavby a teda vlastne, keďže balkón bol bezodplatne prevedený do vlastníctva bytu iba, sa jeho pocha nezapočítavala do ceny bytu. Takže tieto takzvané zákony o bytoch a nebytových priestoroch sú len paškvil v tomto prípade.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.