Zavrieť

Porady

Dohoda o PČ - odmena

Som tu prvykrát. Rád by som, keby ste i odpovedali jasne, čo sa týka miezd, lebo v tom nie som až veľmi znalý.
So zamestnávateľom som dohodol dohodu o pracovnej činnosti - informatika s pevnou mesačnou fixnou odmenou aj keď bude viac odpracovaných 40 hodín mesačne ako stanovuje zákon. Lebo niekedy je to v týždni aj 15 hodín, ďalší týždeň iba napr. 8 hodín. Preto tá mesačná odmena nie hodinová. Ale nikdy to nie je menej ako 40 hodín mesačne. Stále je ich viac. Ale nenarokujeme si, keď dohodu máme s pevnou mesačnou odmenou. Ale teraz mne aj mojím kolegom krátila mzdárka odmenu, lebo v daný týždeň vraj nemáme odpracovaných 10 hodín, ale napr. jedne má sedem, ďalší 8, ja

9 hodín. . Jej odpoveď bola - že takto ich učili v škole. Neviem, či je to správny jej postup...
Ďakujem Vám už teraz..AD
avalik ciruj presny text z dohody o odmene aj o dohodnutych hodinach
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    Zamestnávatel je povinný viesť evidenciu dochádzky aj u dohodárov. Na DoPČ môžeš odpracovať max.10 hod. týždenne a na ttento fond pracovneho času. je stanovená aj mesačná odmena.

    Keďže pri tomto druhu dohody je striktne stanovený týždenný fond pracovného času, nie je možné "nadpracovať" si hodiny v inom týždni. Postup mzdárky je preto správny, ak mesačnú odmenu krátila, ak fond pracovného času nebol dodržaný.

    Dohodni sa so zamestnávatelom na uzatvorení pracovnej zmluvy na kratší pracovný čas v rozsahu počtu hodín, ktoré týždenne odpracuješ. Vyhnete sa príp.problémom pri kontrole z Inšpektorátu práce. Zdaňovanie a odvody sú úplne rovnaké ako pri dohode.
    Naposledy upravil veronikasad : 14.05.19 at 14:52
    AntonyD tak práve preto tá mesačná odmena bola stanovená...nie hodinová. Môžete mi prosím Vás konkrétne napísať o ktorý zákon sa jedná, že dohoda o pracovnej činnosti musí byť vyplacaná hodinovu odmenou. Ako študujem tak študujem, nikde mi zákon neukladá, že musím byť platený na hodinu.
    Ďakujem AD
    veronikasad Nenapísala som, že musí byť vyplácaná hodinovou mzdou, len že sa mesačná odmena kráti, ak týždenný fond pracovného času nebol dodržaný.

    Jana Motyčková je offline (nepripojený) Jana Motyčková

    Jana Motyčková
    Závisí od znenia dohody. Ale nad 10 hodín týždenne robiť nemôžete. Či sa odmena má krátiť, alebo nemá závisí od toho, čo máte napísané v dohode ohľadom dohodnutého rozsahu pracovného času a dohodnutej odmeny.
    5 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    AntonyD Dobrý deň,
    v dohode máme napísané : Dohodnutá odmena: ....... EUR mesačne.
    Vďaka AD
    Jana Motyčková a dohodnutý pracovný čas?
    AntonyD 10 hodín týždenne. Podotýkam, že keď sa podpisovali dohody, s konateľom bolo dohodnuté, že keď v daný týždeň odpracujeme menej ako desať, ale na ďalší to bude viac ako je 10 hodín /je to práca, ktorá sa nedá načasovať presne na hodiny v daný týždeň/, tak stále bude fixná odmena mesačná.
    Ďakujem AD
    Jana Motyčková Jeden problém je, že na dohodu o pracovnej činnosti nemôžete robiť viac ako 10 hodín za týždeň, ani ak v inom týždni odrobíte menej. Druhý problém je -ak ste sa tak so zamestnávateľom dohodli, mali ste dať do dohody napr. max 10 hod týždenne a odmena x € mesačne bez ohľadu na odpracovaný čas. Ak ste sa dohodli, že odmena bude fixná a nie je to uvedené v dohode, žiadajte zamestnávateľa, aby aspoň informoval mzdárku, že tá dohoda je tak myslená, alebo aby do dohody toto ustanovenie doplnil.
    AntonyD Veľká vďaka Vám. Zrozumeteľná, jasná a postačujúca odpoveď.
    AD
      zbaliť

    Dohoda o PČ - odmena

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.