Zavrieť

Porady

Ako postupovať pri "Výzve na zaplatenie nedoplatku za sociálne služby"

Obdržal som list, ktorým ma vyzývajú na zaplatenie nedoplatku za sociálne služby poskytované v domove dôchodcov za môjho otca. Som v zariadení vedený ako jediná kontaktná osoba pre otca, ale mám ešte ďalších 3 súrodencov a otec má ešte nejaký majetok v podobe nehnuteľností. S otcom sme si nikdy ako deti nevychádzali, rozviedol sa s mamou a neudržujeme spolu kontakty. Som povinný uzatvoriť dohodu ako po mne žiadajú v prílohe? Výzvu zaslala riaditeľka zariadenia pre dôchodcov. Ďakujem za každú radu.
Výzva.jpg  
Výzva (2).jpg  
1/1
3 komentárov     zbaliť
vicktor Cely otcov dochodok je presmerovany do domova a nepostacuje?
To mal domov riesit na zaciatku.
Alex_53 Trochu som sa popýtal na meste a vraj sa menili nejaké VZN mesta ohľadom platieb za tieto služby. Takže zrejme, keď si to otec vybavoval, tak mu dôchodok stačil a po zmene VZN a zvýšení platieb zrejme už dôchodok nepostačuje. Ja neviem ani aký má dôchodok a ani koľko má platiť, keďže nie som s ním v kontakte, iba som dostal toto oznámenie.
Žabinka asi najlepšie bude ísť rovno do DSS, a objasniť situáciu.. trošku budem fantazírovať, lebo to sa mi nezdá celkom v poriadku, že je možné hocikoho (aj keď ide o vlastného potomka v tomto prípade) udať ako kontaktnú osobu.. a DSS si vôbec preveroval pri prijímaní otca aký je jeho príbuzenský vzťah k tebe? asi nie.. čo keby si bol dáky bratranec alebo synovec..
Pravidlá a tipy
 • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
 • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
 • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
  Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
  Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
  Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
  ❤ Buďte priateľskí ❤
  Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
  Usporiadať podľa času

  Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

  Katy a R
  Máš to v tom liste napísané a vysvetlené - pozri si ten zákon aj citovaný §
  Otcovi nemôžu strhnúť viac - ako je dané zákonom. Boli nejaké zmeny, tiež mohli zdražieť služby v DSSke? - takže ak jeho príjem nad tú hranicu už teraz nepostačuje - potom povinnosť prechádza na deti .
  Riešte to spolu - všetci súrodenci - a aj s otcom. (nemusíš ty sám - aj keď si kontaktná osoba). Zistíš aj, že za akú dobu je ten dlh vlastne je? A dohodnite sa nejako na platbách - lebo ak neuzavriete dohodu - aj tak to budú od vás vymáhať, ale asi to potom bude vyššia čiastka ???
  Alebo nájdite otcovi lacnejšie zariadenie, alebo si ho zoberte k sebe, alebo predajte nejaký otcov majetok ...... to už je na vás ☺
  zz/2008-448/73
  7 komentáre - rozbaľ     zbaliť
  kopretinka Nemôžu predať cudzí majetok.....nech tie nehnuteľnosti predá majiteľ a nech si zaplatį svoj dlh.
  Katy a R písala som, že riešiť všetci spolu - aj s otcom - veď bez jeho súhlasu nejdú ani ostatné veci A otcovi ostane aj príjem, na ktorý mu nesiahnu - ak nefajčí, možno aj pár eur vie dať bokom?
  buchač No niekto to zaplatiť bude musieť.

  Foter má, citujem..." otec má ešte nejaký majetok v podobe nehnuteľností."
  Takže viď tlačivo, ktoré otec proste musel podpísať.
  http://www.ddadsstornala.sk/tlaciva/...majetku_fo.pdf
  Katy a R však určite podpísal ... a možnože má vyšší majetok, tak preto drahšie služby má?Je to ale jedno - dlh existuje, ak dobrovoľne nebudú riešiť dohodou, splátkami, mesto vydá Rozhodnutie, podľa ktorého musia deti zaplatiť dlhy (je exekučným titulom - nasleduje vymáhanie, súdy?? ... a zbytočné platby navyše aj budú, prípadne problémy so zablokovaním účtov ..)
  do budúcna treba hľadať niečo lacnejšie - aj otec musí aktívne riešiť, resp šetriť☺
  Alex_53 V tom zákone sa píše, že "môže uzatvoriť zmluvu..." nie že musí! Potom v bode 13 sa píše, že: "Ak nedôjde k uzatvoreniu zmluvy podľa odseku 12 medzi poskytovateľom sociálnej služby a zaopatrenými plnoletými deťmi alebo rodičmi, obec alebo vyšší územný celok vydá rozhodnutie v rozsahu svojej pôsobnosti o povinnosti týchto fyzických osôb zaplatiť úhradu tomuto poskytovateľovi sociálnej služby za sociálnu službu alebo jej časť za prijímateľa sociálnej služby, ktorému nevznikne povinnosť platiť úhradu za sociálnu službu alebo jej časť. Právoplatným rozhodnutím súdu o neurčení vyživovacej povinnosti zaopatreného plnoletého dieťaťa alebo rodiča voči prijímateľovi sociálnej služby sú pri rozhodovaní podľa prvej vety obec a vyšší územný celok viazaní. Na účely rozhodovania podľa prvej vety má v konaní zaopatrené plnoleté dieťa, rodič a poskytovateľ sociálnej služby podľa prvej vety postavenie účastníka konania. Prijímateľ sociálnej služby má na účely tohto rozhodovania postavenie zúčastnenej osoby." To znamená, že by som to mal dať na súd a museli by sme dokázať, že sa otec o nás nestaral a súd by mohol rozhodnúť, že nemusíme platiť?
  lubko6394 Tak si to predstavujem aj ja.
  annova je otec zbaveny svojpravnosti? To, ze ste uvedeny ako kontaktna osoba, este neznamena, ze preberate dlhy. Jedine, ze by si DDS dala do zmluvy, ze zodpovedate za platby. Doporucujem vyzvat otca, aby dal splnomocnenie na predaj majetku. Je pravda, ze po jeho smrti si mozete ziadat zapocet financii, ktore ste uhradil za neho, ale musite mat spisanu zmluvu o zapozicke, inak sa to berie ako dar rodicovi a vy pridete o peniaze, surodenci budu dedit/ ak bude co/ rovnako ako vy. V pripade, ze je zbaveny svojpravnosti, zaziadat sud o suhlas s predajm majetku.
    zbaliť

  willma je offline (nepripojený) willma

  willma
  pre všetkých, ktorí písali, že deti sú povinné: v prvom rade o tejto povinnosti rozhoduje súd, ak túto vyživovaciu povinnosť neplnia dobrovoľne, a za ďalšie platí aj toto ustanovenie zákona o rodine § 75


  (1) Pri určení výživného prihliadne súd na odôvodnené potreby oprávneného, ako aj na schopnosti, možnosti a majetkové pomery povinného. Na schopnosti, možnosti a majetkové pomery povinného prihliadne súd aj vtedy, ak sa povinný vzdá bez dôležitého dôvodu výhodnejšieho zamestnania, zárobku, majetkového prospechu; rovnako prihliadne aj na neprimerané majetkové riziká, ktoré povinný na seba berie.


  (2) Výživné nemožno priznať, ak by to bolo v rozpore s dobrými mravmi; to neplatí, ak ide o výživné pre maloleté dieťa. Takže ak deti na súde preukážu, že otec sa o nich po rozvode nestaral iným spôsobom okrem platenia výživného ak vôbec, tak je veľká pravdepodobnosť, že nerozhodne o povinnosti detí starať sa o rodiča. A môžu tam byť aj ďalšie aspekty, pre ktoré súd rozhodne v prospech detí.
  3 komentáre - rozbaľ     zbaliť
  ivka70 Tu ale nejde o vyzivne, treba si pozriet zakon o socialnej sluzbe ....
  Katy a R a § 73 zák 448 je priložený! - sú to platby za služby!
  willma Kočky ja som reagovala na komentáre o vyživovacej povinnosti, ktoré tu padli
    zbaliť

  vicktor je offline (nepripojený) vicktor

  ja si myslim, ze normalny clovek (moja manzelka nie celkom suhlasi) ...viac vicktor
  Necital som list, ale samozrejme ze zaplatit treba. Bud ty sam, alebo sa poskladate.
  O uhradach za pobyt ste sa nebavili ked mal otec este len nastupit do domova?
  V zmluve s domovom sa o tom musi pisat, takze si vedel o potrebe platit.
  12 komentáre - rozbaľ     zbaliť
  Alex_53 Pobyt si otec vybavoval sám, mňa napísal len ako kontaktnú osobu...bohužiaľ...ako píšem vyššie...nie dobré vzťahy
  misoft To je jedno, aké máte vzťahy. To, že ťa uviedol ako kontaktnú osobu značí, že i napriek rozporom má v teba dôveru.
  Okrem toho - tak ako rodičia majú vyživovaciu povinnosť, tak i deti majú vyživovaciu povinnosť voči rodičom v takýchto prípadoch.
  Takže - ZAPLAŤ a nevyhováraj sa na to, alebo ono.
  Doklad o zaplatení si uschovaj - neskôr sa ti bohovsky zíde, až príde "na delenie" - svojim ďalšim trom pri tomto to spočítaš (pretože i pre nich platí táto povinnosť) - buď zaplatia každý po 25% z celkového tebe, alebo o to menej dostanú pri "delení".

  A len
  I ja mám oboch rodičov v DOS. Ich príjem (dôchodok) stačí akurát na 60% nákladov, takže my s bratom (sme len dvaja) to DOPLÁCAME a to tak, aby rodičia i v DOS mali nejakú finančnú zásobu (celkovo obaja po 25%, každý z rodičov po 50% zo svojho príjmu) - hotovosť.
  A NEPINDÁME - je to totiž naša POVINNOSŤ!
  Alex_53 Ty si zrejme nečítal dobre otázku...Ak Ťa otec nevychováva, rozvedie sa s Tvojou mamou, nemáš s ním dobré vzťahy, nie si s ním v kontakte a máš zaňho platiť? Tvoj a môj/náš prípad je diametrálne odlišný...
  BXLmiami Je to jedno,právne má misoft pravdu,deti sú povinné postarať sa-nielen ty ale deti.A je jedno aké sú vzťahy.Najlepšie sa stretnúť súrodenci a situáciu vyriešiť,ak Vás je viacej,tak dohodnúť sa,prípadne predať jeho majetok a zaplatiť z toho.
  misoft Alex_53 (Dnes 13:35) Ty si zrejme nečítal dobre otázku.......
  ----------------------------------------------------------------
  Ale čítal, čítal.... avšak tieto tvoje litánie sú irelevantné - zákon je zákon a basta.
  vicktor Zakon sem, zakon tam.
  Keby sa vsetci zatali, ze priplacat nebudu, nikto tie peniaze od nich nedostane.
  Ale domov im otca mozno posle naspat.
  vicktor Alex, mali by ste sa s otcom porozpravat o tych nehnutelnostiach (okrem ineho).
  Predstav si situaciu, ze priplacat nebudete, domov asi vie, ze otec nieco vlastni. Obrati sa na exekurora a ten si pekne pocka ako budu narastat penalizacne uroky a z dedicstva si stiahne x-nasobok.
  misoft Domov môže vedieť, ale ak dal podpísať niečo podobné (čo buchač priložil http://www.ddadsstornala.sk/tlaciva/...majetku_fo.pdf ) - tak si aj tak nepomôžu, lebo dom, byt sa do toho nepočíta.
  Ale s tým exe... to máš pravdu.... bude čakať, bude, príde dedičské, exe sa prihlási a odrazu budú na nule. Ale v jednej veci sú v tomto ochránení - môže žiadať pohľadávky len do výšky zdedeného majetku.
  BXLmiami victor,ten dlh bude súčasťou ich dedičstva.
  Katy a R BXL - dali mu 7 dňovú lehotu - takže odhadujem, že ak nespravia dohodu - max za mesiac mesto vydá to rozhodnutie, budú platiť deti ...otec je asi vitálny, dedičstvo zatiaľ nehrozí - nepochovávajme ho☺
  Alex_53 V tom prípade odmietnem dedičstvo, dlhy dediť nemusím :-)
  vicktor Vsak okrem dlhov zdedite aj nejaky majetok.
  Clovece, pises ze vlastni nehnutelnosti - mnozne cislo. Je to kusok pola alebo mozno byt? Skus odhadnut cenu a tu porovnaj s nejakou tisickou, ktoru zaplatite za otca. Neoplati sa?
    zbaliť

  lubko6394 je offline (nepripojený) lubko6394

  Strojár lubko6394
  Ja by som na Tvojom mieste, ak je to tak ako popisuješ, určite nič nepodpisoval. Ste na to štyria a najskôr by ste sa mali dohodnúť, alebo za vás rozhodne súd kto a koľko má platiť. Ako by si potom vyplatené nedoplatky vymáhal od súrodencov ?
  6 komentáre - rozbaľ     zbaliť
  lubko6394 Ešte doplním o sociálnosti štátu. Ako to že ak celý život otec pracoval nemá taký dôchodok aby mu postačoval na jeho nevyhnutné potreby ? Znížia sa dane jeho deťom ak mu budú prispievať ? Ak by nemal deti tak štát peniaze nájde. Takže ideál je nemať deti ani majetok a rozflákať všetko počas života.
  Oliwa Sociálny štát? To máš podobné ako s deťmi. Výchovu dieťaťa v rodine "ocenil" štát v r. 2018 sumou 542,88 € (rod. prídavky 23,68 + bonus 21,56) a starostlivosť o dieťa v detskom domove vyčíslil na 14 632 €.https://www.upsvr.gov.sk/zariadenia-...page_id=149325
  lubko6394 Dobre. Tak upravujem že nie nemať deti, ale dať ich do domova a rozflákať všetko počas života. Len neviem či tie domovom odchované deti by nemuseli tiež platiť biologickému rodičovi.
  Oliwa Neviem, či sme sa rozumeli... Myslela som to tak, že ak sa stará občan (o dieťa či rodiča), musí si vystačiť s tými omrvinkami, čo spadnú štátu zo stola. Ale ak sa má starať štát, tak už má tá starostlivosť inú cenu... Nebolo by lepšie pre všetkých zúčastnených, podporiť viac rodiny, aby nemali problém postarať sa o deti či o rodičov? Prospelo by to všetkým...
  lubatenko Nemôžeš predsa čakať, že výchovu dieťaťa v rodine ti celú zaplatí štát. Dieťa má rodičov, ktorí sú povinní sa oň starať.
  lubko6394 Však žiadnu celú výchovu mi štát nikdy neplatil. Len mizerné prídavky a úľavu na dani. Aj tú som dostal až potom keď som ju veľmi nepotreboval lebo žena nastúpila do práce. Keď bola doma tak úľava nebola.
  Ja som si len dovolil poukázať na to že ak mal človek deti tak sa ich snaží ošklbať a druhý čo deti nemal dostane od štátu podporu a práve z daní tých detí. Takže deti sa zložia na svojich rodičov a ešte sa poskladajú na tých čo žiadne deti nemali.
    zbaliť
  5 komentáre - rozbaľ     zbaliť
  misoft Tiež riešenie, ale! Ak otec nechce predať? Oni nemôžu predať majetok iného.
  Darina1234 ak ma stary clovek nehnutelnost a dochodok mu nestaci, nemusia deti nic platit, a ked platia, tak sa im to vrati pri dedeni
  Katy a R darinka- ak mesto vydá rozhodnutie, deti zaplatia či podobrom, či pozlom. (zák priložený). A ak má otec nejaký starý dom .. zase predať ho nie je také jednoduché (či vôbec? - a rýchle už určite nie)
  Darina1234 rozumiem, že je treba zaplatit, ale ked sa preda nehnutelnost, tak sa to detom vrati, tak som to myslela
  ivka70 Ano, pokial otec nepreda este za zivota a nic na dedenie neostane.
    zbaliť
  4 komentáre - rozbaľ     zbaliť
  Alex_53 Čítať viem, ale interpretácia zákonov je asi zmyselná len pre právnikov, nám obyčajným ľuďom neostáva nič iné len platiť... Škoda že nie som cigán, to by platili mne :-)... Myslel som si, že nejaký právnik sa tu nájde a povie mi čo mám robiť, ale tu je to asi len tak, že niekto na niečo odkáže. Ale aj tak vďaka všetkým, ktorí aspoň čiastočne písali k veci, aj keď teda múdrejší nie som...
  Katy a R alex - právnici si dajú zaplatiť☺ - ale bol si vôbec za otcom? - on nejaké peniažky určite má, ušetrí, ak tam chce ostať, resp predá majetok? alebo si už hľadá niečo lacnejšie ?
  - či čakáš, že mesto naozaj vydá rozhodnutie a budeš mať problémy so zablokovaním účtov? - a potom sa budeš súdiť?
  misoft ...a aj tak by potom prehral.... lebo právnici budú aj na druhej strane....
  Katy a R ... a napr ak to robí mesačne nejakých 20 - 30 eur - tak neviem, či to stojí za tie naťahovačky ... a otec určite niečo má (vo fusakli napr). nech ju len teraz pekne vytrasie, keď sa o deti nestaral☺
    zbaliť

  Ako postupovať pri "Výzve na zaplatenie nedoplatku za sociálne služby"

  Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

  Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.