Zavrieť

Porady

Skončenie PP + odvody a nárok na dovolenku

Ahojte. Chcem sa len uistiť ohľadom výpočtu mzdy pri skončení PP. Zamestnanec má ročný nárok na dovolenku 45 dní. PP sa mu končí k 01.07.2019. Od 11.01.2019 do 30.04.2019 bol PN, t.z. že k 01.07. odpracuje 52 dní a preto by mal mať nárok na 2/12 dovolenky (7,5 dňa) Program mi však vypočítal 22,5 dňa dovolenky. Čo je správne? Taktiež by som sa chcela uistiť, že uvažujem správne. Náš zamestnanec je dôchodca a pri skončení PP mu bude vyplatená nevyčerpaná dovolenka a odchodné. Keďže končí 1.7. nebudú sa mu odvody do SP počítať z celkového príjmu, ale z max. VZ, čo je nejakých 215,41€? V prípade, že by začal PN 01.07. bude mať nárok na nemocenské? Vzťahuje sa na dôchodcu ochranná lehota 7 dní? Ďakujem.
Naposledy upravil milagros208 : 16.05.19 at 07:03
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Jana Motyčková je offline (nepripojený) Jana Motyčková

    Jana Motyčková
    2/12 sú správne. A správne je aj, že maximálny VZ pre SP sa kráti, za jeden deň je v júli 251,41. ÚP a zdravotné poistenie sa bude platiť z celej sumy. Ak začne PN počas zamestnania, má nárok na nemocenské (po skončení zamestnania).
    4 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    milagros208 Ďakujem za odpoveď. Takže na pracujúceho dôchodcu platí rovnako ako u ostatných zamestnancov 7-dňová ochranná lehota.
    Jana Motyčková Ale veď nebude žiadať PN v ochrannej lehote, píšete, že končí 1.7. a PN vznikne 1.7., to nie je v ochrannej lehote.
    milagros208 Ďakujem za reakciu. Ospravedlňujem sa nezrozumiteľnosť. Ale boli to dve otázky. Prvá bola ohľadom PN začínajúcej 01.07. a druhá ochrannej lehoty a teda ak by začala PN po skončení PP počas ochrannej lehoty 7 dní. Zamestnanec má vážne zdravotné problémy a vlastne poslednú možnosť ísť na platenú marodku po skončení PP. Keďže som si nebola istá ochrannou lehotou pri dôchodcov, navrhla som " pre istotu" ísť na PN v posledný deň PP a nie až po skončení PP v ochrannej lehote.
    Jana Motyčková ak by šiel na PN 2.7. mohol by mať problém, aj keď keby som šla po presnom znení zákona, tak ochranná lehota zaniká vznikom nároku na StD a jemu nárok na StD vznikol dávno (nevznikne 2,7.), takže ochrannú lehotu by podľa zákona mal mať. Ak si nechce robit problémy, treba ísť na PN od 1.7.
      zbaliť
    3 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    milagros208 Ak tomu správne rozumiem, tak ochranná lehota končí dňom, keď mu vznikne nárok na dôchodok. Ale keďže on už dôchodca je ešte pred skončením PP a pred vznikom PN, tak ochranná lehota sa naňho vzťahuje. Odkaz SP:
    https://www.socpoist.sk/aktuality/56924c
    Katy a R áno - malo by to tak byť - ak je dôchodca už teraz. (som prehliadla)
    známa keď takto šla na PNku sa dala - pre istotu - vypísať posledný deň PP. (aj keď nemusela, mala by tú OL). už sa to tu aj riešilo - ak sa ti chce pohľadať. A možno dakto potvrdí aj z vlastnej skúsenosti☺
    milagros208 Aj ja som si myslela,že dôchodca by mohol mať s tým problém a preto som tiež odporúčala na začatie marodky posledný deň PP, ale podľa tohto by nemal byť problém ani v ochrannej lehote. A vďaka za odpoveď.
      zbaliť

    Skončenie PP + odvody a nárok na dovolenku

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.