Zavrieť

Porady

Neopråvnenē užívanie cudzieho majetku?

Som vlastníkom bytu 3+1, v ktorom nebývam, ale býva tam môj otec. Pri dedičskom konaní bola na byt uvalenå ťarcha v podobe doživotnēho pråva bývania pre môjho otca. Vo vedľajšom byte býva suseda, tzv. "zlatokopka", ktorå v råmci toho, aby si ušetrila svoj majetok, chodí do môjho bytu k otcovi, kde pre svoju potrebu užíva vybaveni bytu (sporåk, rúru, mikrovlnku atd...). Môžem toto jednanie nejakým spôsobom pråvne napadnúť a zabråniť tomuto konaniu?
Oliwa Odkedy zlatokopky varia a pečú? Suseda je možno "len" sporovlivá. Alebo môže mať aj iné úmysly a toto je len zámienka... Čo Vám vlastne vadí? Prišli nedoplatky na energie a platíte ich Vy? Keby aj mala "zálusk" na byt, o ten predsa neprídete. Napokon, bývanie má vedľa... Nemusí za tým byť nič zištné, možno si len navzájom robia spoločnosť a krátia dlhé chvíle - nepíšete, či sú v produktívnom alebo dôchodkovom veku.
Človeče, prišiel si k bytu ako slepé kura k zrnu a ešte chceš otca izolovať. Čo tak predstaviť si to v opačnom garde? Že by Ti otec poskytol strechu nad hlavou a rozkazoval, kto tam môže alebo nemôže vstúpiť... Hoci, de facto Ti ju poskytol už druhýkrát - tentokrát dokonca i de iure...
vicktor Otcovi to vadi? Asi nie, inak by ju nepustil dnu.
Neprekaza ti nieco ine? Ze sa za otca vyda a bude dedit ine majetky?
Ak jej znemoznis chodit do tvojho bytu, este stale moze otca zlakat k sebe.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    ivka70 je offline (nepripojený) ivka70

    ivka70
    Pokial tam chodi s otcovym suhlasom, nemoas tomu ako zabranit.
    Len preto, ze si vlastnikom bytu, nemozes zakazat otcovi navstevy a to, co tam navstevy mozu a nemozu robit.
    Jediny, kto tomu moze zabranit, je tvoj otec, ked ju do bytu nepusti.
    Ale zasa ,ak mu vari, ohrieva veceru a pod. ....
    vicktor ... a mozno poskytuje aj ine sluzby.

    Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

    Katy a R
    Najjednoduchšie by si tomu zabránil tak, že budeš ty robiť otcovi spoločnosť, resp používať tie spotrebiče - variť mu, ohrievať a pod.
    Ak je otec sám - tak mu možno dobre padne, že ho susedka navštívi - aj podebatujú, aj niečo ukuchtia .... možno aj operie? Dobré susedské vzťahy sú na nezaplatenie.
    Energie platíš ty, alebo otec? Ak by to ale bolo neúnosné, tak sa s otcom porozprávaj, nech to obmedzí. (zrejme ten byt patril otcovi v minulosti?)

    buchač je offline (nepripojený) buchač

    Niektorí ľudia sú ako oblaky. Keď nevidím v debate ich nick, hneď je krajší deň. ...viac buchač
    V systéme demokratickej spoločnosti patrí vlastnícke právo k základným ľudským právam zabezpečeným a chráneným ústavne. Ústava SR v čl. 20 garantuje každému právo vlastniť majetok. Vlastníctvo je pritom nedotknuteľné. Súčasťou vlastníckeho práva je právo vlastníka predmet svojho vlastníctva držať, užívať a nakladať s ním. Patrí teda do právomoci samotného vlastníka rozhodnúť o tom, ako bude so svojou vecou nakladať, či ako ju bude užívať, pokiaľ to nie je v rozpore so všeobecne záväznými právnymi predpismi alebo dobrými mravmi. Iné obmedzenia výkonu vlastníckeho práva môžu vychádzať iba z právnych predpisov.

    K obmedzeniu výkonu vlastníckeho práva pristupujú právne predpisy spravidla tam, kde je potrebné vyriešiť kolíziu práv dvoch subjektov – napríklad aj vtedy ak dôjde k vzniku potreby osoby vstúpiť na pozemok ktorý patrí inému. Vstupom cudzej osoby na pozemok iného vlastníka totiž dochádza k obmedzeniu práva vlastníka pozemku nerušene užívať svoje vlastníctvo podľa svojho uváženia. V prípade ak je táto potreba vstúpiť na cudzí pozemok právne relevantná, zákon vstup umožňuje, čím však doslovne obmedzuje výkon vlastníckeho práva vlastníka pozemku. Obmedzenia vlastníka užívať svoj pozemok prestavujú viaceré právne inštitúty napríklad aj vecné bremená či záložné práva.....

    Zdroj :
    Internet



    Právne napadnutie je jediné a to žalobou na súde.
    Len aký by bol dôvod žaloby, aké §§§, tak to je už iné.
    Nevravím ani o tom, že dokázať by to bolo dosť ťažké.

    Viera R. je offline (nepripojený) Viera R.

    Viera R.
    Ak je to byt, ktorý ste Vy kúpili a nasťahovali tam otca, potom chápem otázku aj starosť. V prípade, že je to byt ktorý si zaobstaral otec spolu s mamou a na Vás bol prepísaný po smrti matky tak myslím, že otec ho obstaral, celý život platil a asi aj platí ..........formálne je napísaný na Vás, ale podľa mňa je to vlastne otcov byt.
    Oliwa Píše, že "pri dedičskom konaní", takže byt je zdedený. Možno predpokladať, že aj so spotrebičmi... Iba ak by bol zadávateľ investoval pre otca do nových. Rovnako sa dá predpokladať, že aj energie platí užívateľ bytu. Ak to nie je pravda, zadávateľ nás určite poopraví.
    jslancik ten sa tu už neukáže.

    Neopråvnenē užívanie cudzieho majetku?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.