Zavrieť

Porady

ŠPZ v nákladoch

Ahoj poraďáci. Prosím o konzultáciu. Firma kupuje auto. Je možné do ceny auta a tým teda do uznaných daňových výdavkov firmy, vo forme odpisov vozidla, zahrnúť aj poplatok za ŠPZ, čo predstavuje sumu 331€, na ktorej bude vlastné číslo? Ak áno, za akých podmienok? Postačí, ak na značke bude napr. názov firmy, ak to vôbec naše zákony povoľujú? Ďakujem.
Pravidlá a tipy
 • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
 • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
 • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
  Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
  Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
  Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
  ❤ Buďte priateľskí ❤
  Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
  Usporiadať podľa času

  Žabinka je offline (nepripojený) Žabinka

  Žabinka
  2.Je súčasťou obstarávacej ceny motorového vozidla aj recyklačný a registračný poplatok? Stretla som sa však s názorom, že tieto poplatky do obstarávacej ceny majetku (vozidla) nevstupujú.
  Obstarávaciu cenu definuje zákon č. 431/2002 Z. z. o účtovníctve,v ustanovení § 25 ods. 6písm. a) ako cenu, za ktorú je majetok obstaraný vrátane nákladov súvisiacich s obstaraním. Cena, za ktorú je majetok obstaraný sa rozumie cena zaplatená dodávateľovi. Za náklady súvisiace s obstaraním dlhodobého hmotného majetku sa považujú vedľajšie obstarávacie náklady. Obstarávaný dlhodobý hmotný majetok vrátane nákladov súvisiacich s obstaraním až do času uvedenia majetku do užívania sa účtuje v sústave podvojného účtovníctva na účte 042 -Obstaranie dlhodobého hmotného majetku. Pod uvedením do užívania sa rozumie zabezpečenie všetkých technických funkcií majetku potrebných na jeho užívanie a tiež splnenie všetkých povinností stanovených osobitnými predpismi. V prípade obstarania nového motorového vozidla tieto povinnosti upravuje zákon č. 8/2009 Z. z. cestný zákon a zákon č. 725/2004 Z. z. o podmienkach prevádzky vozidiel v premávke na pozemných komunikáciách. Medzi tieto podmienky patrí aj prihlásenie motorového vozidla na príslušnom dopravnom inšpektoráte a pridelenie evidenčného čísla vozidla. V podstate až po zabezpečení týchto povinností splňuje vozidlo podmienky na jeho užívanie v cestnej premávke v súlade so stanovenými predpismi. Keďže ide o výdavky, ktoré súvisia s obstaraním a uvedením motorového vozidla do užívania, takéto náklady sa považujú za súvisiace obstarávacie náklady, pretože vznikli do doby zaradenia majetku do používania aj keď súvisia s budúcim užívaním tohto majetku.
  https://www.eknitra.sk/data/886c3c77.pdf otázka č.2
  7 komentáre - rozbaľ     zbaliť
  Laurinkai Ďakujem Ti, ale tá značka, keď kupuješ normálnu, stojí 16,50€x2ks, ale táto bude stáť 165,50€x2ks. to ja 10x toľko. Môžem to celé dať do daňovo uznaných? Lebo to sa majiteľ firmy rozhodol, že nechce mať štandardnú značku.
  Jarka 1 Môžeš to dať celé do nákladov. Veď aj auto si môžeš kúpiť lacnejšie, ale aj drahšie.
  Tweety Jarka,asi to nebude lacné vozítko, keď śpeci značka.
  Jarka 1 Tweety, tiež som si pomyslela, že Felicka to nebude
  Laurinkai No to teda nie je. A nechcem vidieť cenu za opravu niečoho v tom aute.Pozerala som nejakú českú stránku a tam to také jednoznačné s tou vlastnou značkou a nákladmi nie je. Záleží na tom, ako si to kto obháji. Osobne si myslím svoje o vlastných značkách na autách. Ale ako sa hovorí, proti gustu žiaden diskutát. Obyčajný človek je rád, že naškrabe na feldičku alebo felicku a netrápi ho nejaká vlastná značka na aute. Napokon, škodovky sú také pekné a spoľahlivé.Ďakujem Vám za rady, priatelia.
  Tweety Daj ich do OC a nech sa postupne odpisujú s MV.
  Jarka 1 Inak, už som videla ŠPZ ako názov firmy.
    zbaliť

  Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

  Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.