Zavrieť

Porady

Cena na kúpnej zmluve vyššia kvôli hypotéke

Zdravím Vás, so ženou chceme kupovať rodinný dom. Nejdeme cez realitku ale priamo len s majiteľom. Za nehnuteľnosť pýta 67500€. Keďže nemáme žiadne vlastné prostriedky, potrebujeme od banky celú sumu, t.j. znalec ten dom ohodnotí na viac, napr. 80000€. Tým pádom získame od banky hypotéku skoro v celej výške.
Mojou otázkou je, že je potrebné aj na kúpnu zmluvu rodinného domu vpísať ttú sumu 80 tisíc eur? Z tej sumy predpokladám bude majiteľ platiť daň, vlastní 1/2, ak je vlastníkom viac ako 5 rokov tak daň neplatí, ale čo syn a vnuk, ktorý vlastnia každý 1/4 a dedili to v priamom rade, ale nevlastnia nehnuteľnosť viac ako 5 rokov?
Nedá sa to poriešiť tal ,že síce na posudku bude 80 tisíc, ale kúpna zmluva ostane na tých 67500? Čo v prípade ak bude musieť predsa len byť uvedených 80 tisíc, ak zaplatíma zálohu (rozdiel medzi 80 tisíc a 67500) - 12500€ na ruku v hotovosti, odvádza sa aj z toho daň ak bude v kúpnej zmluve uvedené ako záloha?
Vopred Vám ďakujem
Milan a Janka
3 komentárov     zbaliť
bodliak Prečo by vám niekto predával dom za 67.500, keď ho znalec ohodnotí na 80.000 ?
Alebo sa prvého podvodu dopustí už ten znalec ?
vicktor Pretoze za 80 ten domcek nikto nekupi.
Znalec ma predstavu o cene, ale moze ju "upravit" v urcitom intervale. V tomto pripade je to uz ozaj dost znacna uprava.
misoft Zo všetkého sa platí. Ale ja mám dojem, že sa tu niekto pokúša o hypoketárny podvod.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa bodov

    vicktor je offline (nepripojený) vicktor

    ja si myslim, ze normalny clovek (moja manzelka nie celkom suhlasi) ...viac vicktor
    NBS sprisnovala podmienky, myslim, ze uz hypoteka nemoze byt v plnej vyske, t.j. banka poskytne 70-80% (moj odhad) z ceny nehnutelnosti.
    Pises ze nemate ziadne vlastne prostriedky a potom ze date 12500 zalohu na ruku - tak ako?
    V zmluve by ste mohli uviest kupnu cenu 80 tisic a hned s nou podpisat aj dodatok o cene 67500 - ten do banky nedate a predavajuci budu zdanovat realnu cenu (ak vobec).
    Naposledy upravil vicktor : 28.05.19 at 05:52
    7 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    janulka5595 Ano cital som toto, ale aky dodatok prosim? Ten sa potom nesie aj na kataster? Prosim upresnit som uplny magor do takychto veci, a zial uz sme raz mali zaujem kupovat dom s pomocou pravnika a nejako sa mi nezdal jeho pristup absolutne nevysvetlil preco niektore veci su tak ako su.
    vicktor Dodatok velmi kratky: "zmluvne strany sa dohodli, ze v clanku / odstavci xy sa cena meni na 67500".
    Banka na zaklade zmluvy (80) vyplati dohodnutu cenu.
    Dodatok bude len pre vas a predavajucich.
    Dan z prijmu z predaja je pravdepodobne neaktualna, ale odpovedz ivke ako dlho vlastnil predchadzajuci majitel.
    janulka5595 S tymto dodatkom uz banka nemoze ziadat spat rozdiel medzi 80 tisic a 67500?
    ivka70 ked banka na ten podvod pride, bude ziadat spat celu hypoteku, ktoru ti poskytla, prestuduj si hypotecnu zmluvu, k comu sa tam zavazujes .....
    bodliak " som uplny magor do takychto veci, a ... nejako sa mi nezdal jeho pristup".

    Jeho prístup bol možno v poriadku...
    janulka5595 Dakujem za nazor, uz som pisal nizsie, ze to budeme riesit asi zmenou poradcu a chceme ist s cistymi kartami samozrejme...
    misoft victor: nedávaj takéto rady! Toto je návod na hypotekárny podvod!
      zbaliť

    ivka70 je offline (nepripojený) ivka70

    ivka70
    U dedicov v priamom rade (syn, vnuk) sa pre zdanovanie prijmu z predaja nehnutelnosti pocita aj cas, pocas ktoreho nehnutelnost vlastnil porucitel.
    Ak teda syn/ vnuk spolu s otcom/dedom vlastnia nehnutelnost dokopy viac ako 5 rokov, DP nepodavaju.

    Dan z prijmu z predaja nehnutelnosti sa pocita ako rozdiel medzi predajnou cenou a obstaravacou cenou, to, akym sposobom boli prostriedky zaplatene (zaloha, hotovost, prevod) nema na DP vplyv, pocita sa kupna, predaja cena zo zmluvy.
    5 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    janulka5595 Syn a vnuk zdedili nehnutelnost v decembri minuleho roku, tym padom nemaju splnenu podmienku min. 5 rokov. Majitel kedze vlastni dom od r. 95 tym padom dan neplati. Len neviem, ci nam pristupia na to, aby namiesto 67500 napisali na kupnu zmluvu 80tisic aby nam poskytli hypoteku... mate nejake skusenosti prip. postrehy prosim?
    ivka70 od koho zdedili? kolko vlastnil nehnutelnost porucitel?
    ja osobne by som na to nepristupila .... a vy nemate nikde zaruku, ze ked taku zmluvu podpisete, ze nebudu skutocne chciet tych 80000, potom co?
    janulka5595 Zdedili ho od matky, manzelky majitela 1/2, cize jej polovica sa rozdelila koncom minuleho roka medzi syna a vnuka... poradila nam to velmi dobra znama financna poradkyna, ktora je v tomto zbehla vela rokov, len zas nechcem vybabrat s majitelmi.. lebo aj oni su velmi dobry znami... fin. poradkyna hovorila tak ze do kupnej zmluvy sa napise zaloha pri podpise 12500€ a ostatok tych 67 tisic pojde cez banku... vraj z tej zalohy 12500 v hotovom nemusi platit dan ale sa mi to nejak nezdalo absolutne...
    buchač Hm..

    1. Vymeň finančnú poradkyňu...nie každý sa vyzná
    2. Kúpna suma sa uvádza komplet - je to náležitosť zmluvy...a je jedno, ako sa platí.
    3. Teba nemusí zaujímať platenie daní...
    4. Lenže predajcu už aj hej...ten nebude platiť reálne dane za fiktívny príjem
    5. Špekuluješ, špekuluješ...
    ivka70 este raz, do 5 rokov sa im pocita aj cas, kedy to vlastnila matka, lebo su dedici v priamom rade -cize nebudu mat povinnost podat DP, ani platit dan, rovnako ako otec, pocita sa im rovnaky cas vlastnenia kao jemu

    Ta financna poradkyna je divna, vymente ju
      zbaliť

    BXLmiami je offline (nepripojený) BXLmiami

    BXLmiami
    Teda nerozumiem prečo nejdeš cez realitku a nenecháš to za seba spraviť ich.Pri týchto sumách by som o podvode ani neuvažovala,potrebuješ mať poťahovačky?
    14 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    janulka5595 Nejde tu o podvod, navrhovala nam to dlhorocna rodinna znama, fin. poradkyna, kt. nam silou mocou chce pomoct, kedze nemame ziadne fin. prostriedky tak aby nam banka dala sumu najblizsie sa podobajucu tej kupnej (67500) - kvoli tomu ze banky davaju len 80 max. 90 percent z hodnoty domu musi byt znalecky posudok ohodnoteny na viac - 80 tisic
    BXLmiami Ide o podvod.Ale druhá strana nebude chcieť platiť vyššie dane a hlavne tí dvaja ,,noví" a nakoniec ak dáš na papier 80 tisíc a podpíšeš to,tak si priam prosíš,aby ich predávajúci od Teba pýtali.A nebudeš sa mať na koho obrátiť ani vziať podpis naspäť.
    janulka5595 No sa snazim presvedcit ako sameho seba tak aj manzelku ze vsak su to znami a bude to ok.. vicktor pisal vsak vyssie nieco ine, co ma zaujalo - nazor????
    ivka70 Ide tu o podvod, ides podviest banku .....
    janulka5595 Dakujeme Vam vsetkym. zrejme to naozaj pozaduje zmenu financnej poradkyne!!!! Dakujem este raz, budeme to zrejme riesit inak... chceme mat ciste karty pred sebou...
    vicktor Ved si protirecis - spekulujes ako obabrat banku, ale chces hrat s cistymi kartami.
    Mozes vymenit aj desat poradcov, na podstate problemu sa nic nemeni.
    janulka5595 Kontaktoval som uplne neznameho poradcu, vraj ak chceme ist na cisto, tak do znaleckeho posudku pojde realna kupna cena 67500, od banky dostaneme len nieco cez 50 000 ako hypoteku a ostatne nam banka ponukne ako dofinancovanie spotrebnym uverom do 8 rokov
    veronikasad Pytal si sa aj na úrokovú sadzbu spotrebneho uveru?
    janulka5595 Zdravim ano, spotrebny uver vo vyske okolo 14 tisic ci aky rozdiel by to robilo, tak ratali na 8 rokov a asi 3 alebo 4 percenta? Neviem presne, ale ponuka je z VUB
    vicktor Takze stale financuju celych 100%.
    BXLmiami Ano len iným spôsobom :-)
    vicktor Nie som si isty ze inym sposobom.
    Ze hypoteka nemoze byt v celej vyske som poznal zo zakona uz v 90. rokoch.
    Ked som predaval panelakovy byt, kupujuci si bral presne taketo dva uvery pred 10 rokmi.
    Myslel som, ze tato kombinacia je uz zakazana.
    Martuk Nejde tu o podvod, navrhovala nam to dlhorocna rodinna znama, fin. poradkyna, kt. nam silou mocou chce pomoct,!!! silou mocou chce pomôcť?? Akurát aby mala provízku pre seba a počítam, že nie malú a potom sa na vás vykašle a ešte vám môže narobiť kopec problémov.
    Oliwa Ak je to rodinná známa a chce Vám silou mocou pomôcť, nech Vám teda požičia chýbajúce peniaze ona. Ako finančná poradkyňa by nemala mať finančné suchoty. Toto, čo Vám radí, je spôsob, že budete bez hypotéky, bez domu, so záznamom v úverovom registri, alebo nebodaj v base...
      zbaliť

    Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

    Katy a R
    No ja len ako laik ... že ma trošku zarazili tie reči o podvode.
    Pre banku je dôležité, ako ocení znalec danú nehnuteľnosť - a ona potom rozhodne, že koľko % poskytne - majú to v aj v podmienkach (či už dá 90%, alebo 60%) .
    A ten úver predsa môže byť nielen na kúpu domu, aj na nejakú rekonštrukciu ...
    Takže ozaj nevidím dôvod, prečo by si do kúpnej zmluvy mala dávať nejakú inú sumu, ako naozaj zaplatíš. A cena stanovená odhadcom aj tak skoro nikdy nie je rovnaká, ako trhová cena.
    A je možná aj kombinácia so spotrebným úverom (keby ti zábezpeka nestačila). tuto som niečo pre info našla z TTB (každá banka má svoje podmienky) https://www.googleadservices.com/pag...BAgLEAE&adurl=
    4 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    draik Ak bude kúpna cena nižšia ako znalecká, % úveru sa počíta z kúpnej.
    vicktor Katy: "je možná aj kombinácia so spotrebným úverom (keby ti zábezpeka nestačila)" - ved takto to chce kombinovat, ale zabezpeka musi stacit na oba uvery, nie ze "keby nestacila".
    Katy a R a to na spotrebný úver treba založiť nehnuteľnosť? - však ich núkajú v reklame na čokoľvek a len OP že stačí (ani ručiteľa netreba)
    Samozrejme - v konkrétnej vybranej banke najlepšie overiť - aj tak si klienta banka preverí(možno im bude stačiť info zo SP) a rozhodne, že ako - a či vôbec požičia ...?
    vicktor Na obycajny kratkodoby spotrebak netreba rucit nehnutelnostou, ale urokova sadzba je okolo 10% a vyska obmedzena. Poskytuju sa na nabytok, dovolenku, ...
    Tento dlhodoby spotrebak je doplnok k hypoteke, sadzba 3-4%, banka ho nebude chciet mat nepokryty.
      zbaliť

    anka_p je offline (nepripojený) anka_p

    anka_p
    Niektoré banky berú do úvahy aj kúpnu cenu....takže ak by zostala kúpna cena 67500,- €, tak na výšku úveru nepomôže ani vyšší znalecký posudok.

    Oliwa je offline (nepripojený) Oliwa

    Oliwa
    Chcela by som vidieť súdneho znalca, ktorý by kvôli jednému domčeku riskoval vyškrtnutie z komory znalcov. Už by si viac neškrtol. V bankách určite nie.
    buchač Pre istotu sa opýtam.
    Myslíš znalca, ktorý by urobil znalecký posudok vo vyššej sume ?

    Ty si toho ešte veľa nevidela...
    ivka70 28.05.19 05:16 odstránil(a) z Porady

    Cena na kúpnej zmluve vyššia kvôli hypotéke

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.