Zavrieť

Porady

Odmietnutie odchodného - prehlásenie

bma

bma je offline (nepripojený) bma

bma
Existuje taká možnosť, že zamestnanec písomne prehlási, že odmieta odchodné.
Aby tým bol krytý zamestnávateľ, keď mu ho nevyplatí ?
Naposledy upravil ivka70 : 31.05.19 at 11:02 Dôvod: preklep v nazve
3 komentárov     zbaliť
veronikasad Kto je zamestnancom?
veronikasad Zamestnavatel chce usetrit na odvodoch?
vicktor Aky dovod (uzitok) ma zamestnanec odmietnut odchodne ?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času
    Tweety

    Tweety je offline (nepripojený) Tweety

    Tweety
    Najlepšia odpoveď len pre registrovaných
    Porada je tu vďaka aktívnej spolupráci členov
    Registrovať
    4 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    Mária27 Kde je to v zákonníku práce? Troch je to inak.

    Podľa § 76a Zamestnancovi "patrí" odchodné. Nie je tam "má nárok", aby si to nemusel on nárokovať.
    Ak však zamestnanec odmietne odstupné, neexistuje donucovací prostriedok na to, aby ho prevzal.
    Tweety §17 Neplatnosť právneho úkonu
    (1) Právny úkon, ktorým sa zamestnanec vopred vzdáva svojich práv, je neplatný.
    Mária27 Čl. 2 ods. 3 ústavy SR: Každý môže konať, čo nie je zákonom zakázané, a nikoho nemožno nútiť, aby konal niečo, čo zákon neukladá.
    Mária27 To nie je taký právny úkon. Tento paragraf je tam preto, aby ho nemohli donútiť podpísať vopred sa niečoho vzdať, napr. v zmluve
      zbaliť
    veronikasad

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    Neexistuje
    Mária27 Existuje, lebo to zamestnancovi nemožno zakázať ani ho nútiť odchodné prevziať.
    Chobot

    Chobot je offline (nepripojený) Chobot

    Chobot
    Nemôže, zamestnávateľ sa tým nezbaví zodpovednosti vyplatiť odchodné. Zákonného nároku sa nedá vzdať.

    Nech mu ho vyplatí a zamestnanec nech ho daruje komu chce. Ak nevie nájsť dobrovoľníka, kľudne mu dám číslo účtu...
    Mária27 Po takomto vyhlásení sa zbaví zodpovednosti, nemôže sa s ním súdiť.
    Mária27 Čl. 2 ods. 3 ústavy SR: Každý môže konať, čo nie je zákonom zakázané, a nikoho nemožno nútiť, aby konal niečo, čo zákon neukladá.
    lubko6394

    lubko6394 je offline (nepripojený) lubko6394

    Strojár lubko6394
    Načo prehlásenie ? Veď záleží na spôsobe ukončenia pomeru. Ak dohodou alebo výpoveďou zo strany zamestnanca tak by predsa odchodné nemal dostať.
    8 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    veronikasad píše o odchodnom, nie odstupnom. To nezavisí od spôsobu ukončenia pracovného pomeru
    lubko6394 aha, ale je tam ešte toto:
    ak požiada o poskytnutie uvedeného dôchodku pred skončením pracovného pomeru alebo do desiatich pracovných dní po jeho skončení. Ak nepredloží dôkaz tak ako ?
    veronikasad nepíše nič o tom odkedy je starobným dôchodcom. Môže ním byť dlhšie a teraz končí pracovný pomer ...
    bma Je starobným dôchodcom od 3.1.2019, dohodli sa, ze miesto odchodneho zostane o mesiac dlhsie pravovat.
    veronikasad Nie je možná takáto dohoda, odchodné pri prvom odchode do SD mu patrí zo zákona. Za prácu má dostať mzdu.
    veronikasad Kedy skončil pracovný pomer ?
    Mária27 Čokoľvek je nárokovateľné, nie je bezpodmienečné a automatické.
    Zamestnanec je povinný preukázaťzamestnávateľovi, že splnil podmienky na poskytnutie odchodného a ani podať žiadosť o poskytnutie odchodného. Ak odchodné nechce, nik ho nemôže donútiť, aby si ho vzal. Splniť literu zákona má podľa ústavy len štátny orgán (Čl. 2 ods. 2). Každý môže konať, čo nie je zákonom zakázané, a nikoho nemožno nútiť, aby konal niečo, čo zákon neukladá (ods. 3).
    Ak zamestnanec vyhlási, že odchodné nechce, nemusí dokzovať, či je to preto, že nesplnil niektorú z podmienok, alebo či je to len jeho vrtoch.
    veronikasad Majka, od 3.1. už asi zamestnávatelovi (kvoli odvodom) preukázal, že je poberatelom SD...
      zbaliť
    Mária27 Ľaľa, k neužitočnému sa patrí pridať aspoň komentár.

    Odmietnutie odchodného - prehlásenie

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.