Zavrieť

Porady

eKasa -mám povinnosť ju mať?

Dobrý deň,
mám súbeh, živnosť + zamestnaný. Poslednou povestnou kvapkou pre mňa, ako pre živnostníka, bolo zavedenie povinnosti mať kasu -tento výdavok som si dovoliť nemohol -a tak živnosť mám, ale ju nevykonávam.. Aj keď by som mohol využiť VRP, alebo fakturovať -ale už asi prekypelo a mám toho všetkého zrejme dosť. Od 1.7.2019 je naloženie na chrbáty ďalšie -samozrejme za peniaze nosičov -povinná eKasa -som povinný v tejto veci niečo podniknúť, čiže musím ju mať?
8 komentárov     zbaliť
Mila123 podnikáš? berieš peniaze v hotovosti? aké služby ponúkaš? predávaš tovar? ak odpovede sú, že nie, iba máš živnosť a predpokladáš, že živnosť máš iba tak, co kdyby něco.....tak nemáš povinnosť mať VRP, ORP.....
ale i tak by som si o ňu požiadala FS SR, nič ťa to ozaj nestojí iba 10 minút času
veronikasad načo ti je živnosť, keď ju nevykonávaš ? zruš ju a máš po starostiach ...
gehri neviem čo bude zajtra, možno sa mi ešte zíde, že ju držím ma zatiaľ nič nestojí -možno by jej založenie dnes bolo na dokladanie komplikovanejšie než v minulosti -a pre nejakú malú prácu by som to asi ani nerobil..
veronikasad V akej oblasti podnikas?
kopretinka Ani odvody neplatíš?
gehri veď platí mi zamestnávateľ
kopretinka Čo nepovieš.......
Katy a R zatiaľ nemusí nič platiť - nemá žiadny príjem. až po DP a RZZP doplatí ZP - ak vôbec bude treba?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Žabinka je offline (nepripojený) Žabinka

    Žabinka
    píšeš:... a tak živnosť mám, ale ju nevykonávam.. tak potom ani neprijímaš platby v hotovosti a teda nepotrebuješ e-kasu.. ak by si ju potreboval, zriaď si VRP..
    gehri Ak by som niečo urobil, vystavil by som faktúru, klient by mi ju uhradil na účet -nemusím si stále robiť starosti s kasami či VRP a pod.?
    Žabinka pri úhradách faktúr na účet si nemusíš zriaďovať e-kasu..

    Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

    Katy a R
    od 1.7. je zmenou jedine to, že tí, ktorí aj doteraz museli mať ERP - tak si musia spraviť prepojenie na DU - teda budú mať po novom ORP. (ak majú staré pokladne, kde to nejde - musia si zadovážiť nové).
    A ak si doteraz žiadnu kasu nemal a nemáš žiadny príjem, alebo ak prijímaš na účet - tak ti nič netreba. ale vlastne ti netreba ani živnosť.
    Ak sa rozhodneš činnosť vykonávať, prijímať platby aj inak, ako na účet - pripojenie na internet máš - tak tá virtuálna pokladňa ťa ozaj nič nebude stáť.
    Samozrejme máš povinnosť komunikovať len elektronicky s DU. Len musíš vyplniť žiadosť ... a potom postupuješ podľa inštrukcií (na stránke FS)
    Tam nájdeš aj info - že kto musí mať kasu!
    K odvodom - s kasou nemajú nič spoločné Len doplňujúca info - platia sa s každého príjmu☺
    3 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    gehri Ďakujem pekne (všetkým), len doplním

    >tak tá virtuálna pokladňa ťa ozaj nič nebude stáť<

    som v tom, že musel by som mať internet priamo na prevádzke a zariadenie na spracovanie všetkého a vytlačenie potvrdení o zaplatení -čiže pc, tlačiareň.. A vedomosti okolo všetkého -keďže po starom načmárať a viesť to už nejde.. A jedna chyba v tých vedomostiach -a je z toho ODSÚDENIE NA DLHODOBÉ NÚTENÉ PRÁCE (pretože dnes NAŠI úradníci bažiaci "po výkonoch" výšku pokuty 100e považujú akurát tak "za spropitné"..) -žiaľ funguje to aj v tomto storočí -kde naviac ti ale nikto prácu nedá, musíš si ju zohnať -či chceš či nechceš, dokonca či je alebo nie je, tak isto stravu aj bývanie -a to je ešte horšie ako v tom minulom storočí.. Keďže tlačiarne na peniaze dovolené nie sú.. Ale to už som skĺzol..
    Katy a R máš pravdu - zabudla som na tlač ... !
    tiež riešim - známa počítačovo nezdatná - VRP neprichádza do úvahy - doteraz mala ERP, musí si terazky kúpiť novú kasu, internet (celá "vytešená" je) . A ešte aj poradovníky sú - tak len aby stihla!
    gehri Živil som sa celý život hlavou, a myslím že dosť dobre, tak snáď úplne vymletý nie som, aspoň teda v technike nie, ale keď štát svoju neschopnosť dotuje čakaním na chyby druhých(!) či plánovaným postupným(!) upgradovaním čohokoľvek (napr. pri pokladniach sa vraj o niečom vie) a pod., je to choré.. Pozri, známa má podobné problémy ako tá tvoja, má jednoduchú pokladňu -no ide jej upgradovať, to ju ale nechali urobiť "nutný" upgrade najprv nedávno -toto nové má vzhľadom na postupnosť a rozťahanosť krokov stále rozrobené, pravidelné nervy, nenormálne požiadavky DU (ak nahlási upgrade kasy, musí "starú kasu" odhlásiť -čo sa nikde ale nedočítala -tak vyvolávačky, naháňačky -predpokladám že za nesplnenie čaká riadna pokuta -akoby nahlásením nahodených zimných pneu na tom istom aute musela odhlásiť nahodenie letných) -a to sa má venovať svojej liečebnej práci.. Pritom tú kasu "používať nemusí" -až to môžem takto napísať.. Tak potom na čo je ten cirkus.. A tak je to na všetkých stupňoch smerom vyššie -až sa dostaneme k väčším rybám -ktoré idú na to úplne inak -prípadne k tým ešte väčším -ku ktorým sa pristupuje úplne inak.. Ja som to dusenie štátom vzdal -bavila ma moja práca, nie neustály nezmyselný boj -teraz ma štát živí -ale figu štát -vy chodíte do práce a ja z toho nosím peniaze domov.. Nepíšem to ako víťazstvo -pre mňa je to tragédia.. A viem že keby nie ja, tak tú prácu robí niekto iný -ale prišli o aktívneho člena..
      zbaliť

    eKasa -mám povinnosť ju mať?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.