Zavrieť

Porady

Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    ivka70 je offline (nepripojený) ivka70

    ivka70
    Nie, nema.
    Rovnako ako nepotrebuje vediet mena osob, ktore s vlastnikom byvaju,
    nepotrebuje ani vediet mena osob, ktore byvaju v byte v podnajme.
    Majitel musi nahlasit len pocet osob, nie ich mena.
    16 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    marjankaj Ivka, ale on to zrejme "potrebuje" vedieť. Tak nech si to zisťuje inak. Napriklad cez políciu, že chce naňho podať trestné oznámenie.
    ivka70 To som v zadani nenasla
    marjankaj Pýtal sa či má právo to vedieť. Pokiaľ viem, žiadny zákon to nezakazuje. Len neviem,či mu to niekto bude ochotný prezradiť.
    marjankaj Dokonca ak nájomníka splnomocní vlastník bytu hlasovať na schôdzi, tak sa nájomník musí preukázať. Teda upierať niekomu právo sa paušálne nedá.
    ivka70 Splnomocneny nemusi byt najomnik, cize schodza ma pravo vediet meno splnomocneneho (ten sa musi okrem splnonocnenia aj preukazat dokladom totoznosti), ale je to nezavisle na tom, ci ide o najomnika bytu alebo nie.
    misoft @marjankaj: zákon síce nezakazuje mať záujem o tom, kto kde s kým a na kom býva , ale zároveň je najvyšší zákon, ktorý takéto zisťovanie zakazuje - každý má právo na súkromie. A kto v byte býva... do toho ostatných je NIČ, pokiaľ sú splnené všetky náležitosti pre správcu bytového fondu (nahlásenie počtu a pod.).

    A čo sa splnomocnenia týka - ten niekto vystupuje v mene majiteľa, takže ten ho splnomocní a ostatní na schôdzi musia vedieť, že ten oný zastupuje toho oného majiteľa. Inak by sa tam mohol presúšať kdejaký odkundes.... Ide predsa o správu spoločného majetku.
    marjankaj Dušan a ak sa ja nájomníka opýtam na jeho meno a on mi ho povie tak to protirečí nejakému zákonu?
    marjankaj Nakoniec všetci vedia že Róbert Fico je nájomníkom u Bašternáka. Toto nie je porušenie zákona?
    sito ivka70 (Včera 17:11) Splnomocneny nemusi byt najomnik, cize schodza ma pravo vediet meno splnomocneneho (ten sa musi okrem splnonocnenia aj preukazat dokladom totoznosti), ale je to nezavisle na tom, ci ide o najomnika bytu alebo nie.

    ivka, a ten občianský si kde zobrala, čítala?

    " Vlastník bytu alebo nebytového priestoru v dome môže v listinnej podobe, s úradne osvedčeným podpisom, splnomocniť inú osobu, aby ho pri hlasovaní zastupovala. Súčasťou plnomocenstva musí byť aj príkaz, ako má splnomocnenec hlasovať pri konkrétnych otázkach, ak nejde o plnomocenstvo na konanie v celom rozsahu práv a povinností vlastníka bytu alebo nebytového priestoru v dome. Splnomocnená osoba sa originálom plnomocenstva preukazuje na začiatku schôdze vlastníkov rade, zástupcovi vlastníkov alebo na požiadanie aj vlastníkovi bytu alebo nebytového priestoru v dome. Pri písomnom hlasovaní sa splnomocnená osoba preukazuje originálom plnomocenstva overovateľom."

    Keď musí byť úradne overené plnomocenstvo, tak pri overení predloží OP matrike alebo notárovi. Na schôdzi už nie. Splnomocnenie je jeho doklad, on si ho zaplatí.
    Ale hovadina v zákone, že?

    "Zo schôdze vlastníkov alebo z písomného hlasovania musí byť vyhotovená zápisnica, ktorú spíše správca, predseda, člen rady, zástupca vlastníkov alebo zvolený vlastník bytu alebo nebytového priestoru v dome a podpíšu ju overovatelia. Prílohou zápisnice je originál prezenčnej listiny alebo hlasovacej listiny s priloženými splnomocneniami a vyjadrenie overovateľa, ktorý ju odmietol podpísať."

    Čo ak ten hlas na základe splnomocnenia bude rozhodujúci? A niekto to splnomocnenie zlikviduje. To potom si má splnomocnenec vybaviť duplikát, keď bude chcieť dokázať, že mohol a aj hlasoval na schôdzi?
    Alchymm Kde je v otazke zmienka o schodzi ? Pyta sa len, ci ma "preceda" pravo vediet mena najomnikov.
    sito NEMÁ! A čo nevidíš, nečítaš na čo a komu píšem komentár?
    marjankaj A kde je v otázke uvedené "spracovanie osobných údajov"? Písal iba,že chce VEDIEŤ osobné údaje.
    vicktor Vsak ich "spracuje" v hlave. A potom aby nezabudol napise na papier.
    sito Zákon 182ka presne definuje, čo sú osobné údaje vlastníka bytu v bytovom dome.

    "Správca alebo spoločenstvo je oprávnené na účely správy domu spracúvať osobné údaje vlastníkov bytov a nebytových priestorov v dome v rozsahu meno, priezvisko, dátum narodenia, rodné číslo, adresa trvalého alebo prechodného pobytu, číslo bytu, telefónne číslo, elektronická adresa, číslo účtu a kód banky."

    Tie údaje sú bezpodmienečné potrebné pri správe domu. Meno, vlastníci sa poznajú. Nový? Časom sa dozvedia aj jeho. Dátum narodenia, rodné číslo? Možno tiež. Ale, nie je pre spoluvlastníkov podstatný, podstatné. Adresa aj číslo bytu: Všetci spoluvlastníci domu ju poznajú, vedia, či nie? Ostatné, nie sú pre spoluvlastníkov podstatné.

    Ostatné údaje týkajúce sa správy domu, plocha bytu, počet osôb bývajúcich v byte, osobomesiace, spotreba teplej vody, studenej vody, spotreba tepla v byte na vykurovanie domu, prípadne iné údaje nie sú "OSOBNÉ ÚDAJE" vlastníka bytu. Sú to údaje domu, ktoré správa domu používa na spoločný účel. rozpočítanie spoločných nákladov domu na jednotlivé byty v dome, že?
    Alchymm naco je spravcovi pri rozpocitani vody rodne cislo ?
    sito hajzlík, leda by mu chcel správca vyčísliť náklady za spotrebovanú vodu počas života od jeho narodenia.
      zbaliť

    dmc je offline (nepripojený) dmc

    dmc
    Majitel bytu nema ziadnu povinnost oznamovat mena osob ktorym byt prenajal resp. ktore s v byte byvaju.

    V zakone sa da najst hlavne toto:

    zak.182/1993 - §11 ods.(9) Vlastník bytu je povinný oznámiť bez zbytočného odkladu správcovi alebo spoločenstvu zmeny v počte osôb, ktoré užívajú byt súvisle minimálne počas dvoch mesiacov. Ak vlastník byt neužíva, je povinný oznámiť správcovi alebo spoločenstvu svoju adresu a každú jej zmenu.

    (zdôraznujem slovo "súvisle") - by som rad videl (čítal) výklad tohoto slova
    Naposledy upravil dmc : 02.06.19 at 17:06
    vicktor Nesmie odist ani do roboty ani na nakup.
    marjankaj No právo ná to asi má. Ale nikto nemá povinnosť mu tie mená oznámiť. Môže to však urobiť dobrovoľne.

    mackoivan je offline (nepripojený) mackoivan

    mackoivan
    Podľa mňa by sa mal zákon upraviť tak, že zástupcovia SVB by mali vedieť kto v dome býva najmenej súvisle 3 mesiace... nájomníci sa často nešetrne chovajú k zariadeniu domu aj k susedom.
    .. prečo by oni mali byť v anonymite keď majitelia bytov nie?
    3 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    dmc Ak zastupca SVB alebo ktokolvek iny pristihol najomnika alebo kohokolvek ineho pri niceni zariadenia domu - ide o priestupok - nech to oznami Policii - ta je opravnena zistovat totoznost osoby pristihnutej pri pachani priestupku /precinu/zlocinu.

    Ak mas iny nazor treba oslovit poslancov NR SR pretoze majiu zakonodarnu pravomoc - mozu navrhovat /schvalovat zakony.
    katarina158 Nie je to uplne zly napad, ale potom by sa museli hlasit aj spolubyvajuci. Navstevy sa tiez vedia chovat nesetrne. Asi by to nepreslo :-).
    sito Čo máme, čo nám platí?

    "Vlastník bytu alebo nebytového priestoru v dome je povinný odstrániť závady a poškodenia, ktoré na iných bytoch alebo nebytových priestoroch v dome alebo na spoločných častiach domu alebo spoločných zariadeniach domu alebo príslušenstve spôsobil sám alebo osoby, ktoré jeho byt alebo nebytový priestor užívajú."

    Samozrejme, že je mu to treba dokázať!

    "Vlastník bytu je povinný oznámiť bez zbytočného odkladu správcovi alebo spoločenstvu zmeny v počte osôb, ktoré užívajú byt súvisle minimálne počas dvoch mesiacov. Ak vlastník byt neužíva, je povinný oznámiť správcovi alebo spoločenstvu svoju adresu a každú jej zmenu."

    Kedysi sa rozpočítavali spoločné náklady domu za služby podľa počtu osob prihlásených na trvalý pobyt. Prípadná zľava sa poskytovala len na základe písomného dokladu o neprítomnosti. Neskôr na počet nahlásených osôb, ktorý vlastníci bytov nahlasovali na konci roka. Potom bola, aj je povinnosť vlastníkov bytov vo svojom byte na spoločné zariadenie domu, rozvod teplej vody umožniť namontovať na odbernom mieste vodomery, tiež merače tepla na vykurovanie. A dohodnúť si môžu aj vodomery na studenú vodu.
    Takže podľa osôb, osobomesiacov sa rozpočítavajú len náklady za osvetlenie spoločných priestorov a výťah. Ale, ako je uvedené v zákone "ktoré užívajú byt súvisle minimálne počas dvoch mesiacov." Takže už nie osobomesiace, ale duoosobomesiace. Ivan dokonca navrhuje trioosobomesiace. Takže, ako teraz nahlasovať?
      zbaliť

    Má právo predseda svb vediet mená osôb ktorým vlastnik byt prenajal ?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.