Zavrieť

Porady

Odporučíte mi osobný bankrot?

Dobrý deň. Poprosím vás o radu, či ísť do osobného bankrotu. Tu je moja situácia: Podnikám, mám s.r.o., spolu s mojim druhom, obaja sme zamestnancami v našej firme. Máme dlhy v bankách, spolu okolo 150 000 €. Všetko spotrebné úvery, nie hypotéku. Mám 3 izbový byt, ktorý je písaný na mňa, ale po mužovej smrti jeho polovica bola rozdelená na 3 diely medzi mňa a moje 2 deti. Takže vlastne moja je 1/2 + 1/3 z druhej polovice. Deti sú už dospelé, jedno práve doštudovalo a býva s nami v domácnosti a druhé ešte študuje v zahraničí. Dostali sme sa do situácie, že nezvládame tieto dlhy splácať, už sme to riešili tak, že sme dlhom vyplácali starý dlh... a už to ďalej takto nejde. Nestačíme zarábať toľko, aby sme to celé utiahli. V bankách už meškáme s niektorými splátkami 70 dní. Zvažujem nad osobným bankrotom, ale nemám jasno, či ako konateľ sro môžem požiadať o osobný bankrot? Druhá otázka, či by mi mohli siahnuť na byt, keďže nieje celý môj, ale je aj detí? Nerada by som prišla o strechu nad hlavou. Iný majetok nemáme, iba jedno staré auto, ktoré partner využíva na pracovné účely, viac nič. Na firemné vybavenie mi dúfam siahnuť nikto nemôže...??? A ešte by ma zaujímalo, či by sme po bankrote museli opustiť podnikanie? Prosím, poraďte . Ďakujem.
4 komentárov     zbaliť
Dáša_ Máš exekúciu? Neručíš za úvery bytom? Nie je tam záložné právo?
slniecko1978 exekúciu ešte nemám. Do piatka mám poslednú možnosť zaplatiť dlžné čiastky, potom už mi vypovedia úvery, aby som ich zaplatila celé a až potom to ide na exekúciu. Nie, neručím bytom.
Dáša_ exekúcia je nutná podmienka. Poďme ďalej k otázkam - obaja ste majitelia, obaja ste konatelia firmy?
Dáša_ kto je vlastne dlžníkom, kto bral úver? Ty, partner, obaja, firma?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    jslancik je offline (nepripojený) jslancik

    bez servítky jslancik
    nie, neodporúčame. odhliadnuc od toho, že to ešte nie je možné. popredávajte všetko čo sa dá, čo ste si za požičané peniaze pokúpili. snáď ste ich neminuli na luxusné dovolenky a celkovo životný štýl.

    myslíš, že podiel v sro nie je tvoj majetok? ha ha, exekútor ťa presvedčí o opaku... a je rozdiel konateľ a spoločník. píšeš, že "máš" sro.

    odhadujem, že ako vždy za vaše dlhy môže niekto iný. štát, systém...
    23 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    Dáša_ ono je možné smerovať to k splátkovému kalendáru, len je málo informácii o tom. Druhá stana je o tom, že niekto na tie bankroty doplatí. Je otázne, kto. Ked sú to (nenažrané) nebankovky, exekútori s nenormálnymi poplatkami, ani nejak neľutujem. Druhá vec je, ak sú veriteľmi socialna, zdravotná poisťovňa. To je problém. A ešte len bude, keď títo ľudia pôjdu do dochodku....
    jslancik ono väčšinou sú veriteľmi nejaké inštitúcie, najčastejšie štátne. a na exekútoroch sa to nabaľuje na neuveriteľné sumy. prichádzam v poslednom čase častejšie do kontaktu s mladými ľuďmi, ktorých dlhy sú úplne smiešne (pár sto eur). oni ich ale odmietajú zaplatiť, aj keď by mali bez problémov z čoho (viem to, lebo ich platím). a potom sa to nabaľuje, sú z toho stále väčšie a väčšie dlhy. títo ľudia sú odsúdení celý život pracovať načierno, nemať žiadny majetok, a šetriť si na dôchodok, lebo od štátu dostanú ******* a aj z toho im môže exekútor čo-to uchmatnúť.
    buchač jslancik (Dnes 21:09) ono väčšinou sú veriteľmi nejaké inštitúcie, najčastejšie štátne. a na exekútoroch sa to nabaľuje na neuveriteľné sumy.
    -------------------------
    slniecko1978 (Dnes 18:50) exekúciu ešte nemám.
    =================
    Lenže tu ešte nie je exekúcia.

    "Dostali sme sa do situácie, že nezvládame tieto dlhy splácať, už sme to riešili tak, že sme dlhom vyplácali starý dlh..."

    Takže sa dostali do mlynského kola...ale aj tak je tá suma solídna.
    Lenže v začiatku to nemusel byť vysoký úver...lenže prečo sa nesplácal, tak to vie len dlžník.
    Takže v podstate máš aj pravdu...pre niekoho svet gombíčka.
    slniecko1978 sociálku aj zdravotnú poctivo platíme, to je ako prvé. Dlhy máme všetky v bankách.
    slniecko1978 Nie, neminuli sme ich na luxusné dovolenky. Áno, na jednej sme boli, najlacnejšej, akú som vedela zohnať a to preto, že dcéra už odchádzala s rodného hniezda a v živote sme neboli ako rodina na dovolenke. Takže aspoň raz som to chcela s rodinou zažiť. A žiaden životný štýl, ani nič podobné. Uťahujeme opasky celý život... A mimochodom, nemám čo predať... A na nikoho sa nevyhováram. Môžeme si za to sami. Chcela som sa mať lepšie, kúpiť si dom, zarobiť si poctivo, mysleli sme, že podnikaním sa nám to podarí. No do podnikania bolo treba investovať, ale keď človek nevie, ako v tom behať, tak to môže dopadnúť celkom naopak....
    Dáša_ opätovne - kto dlží. Fyzické osoby alebo sro?
    slniecko1978 Pôžičky boli brané na fyzické osoby. Na firmu nebolo nič.
    Dáša_ obaja ste majitelia aj konatelia? Tie požičky ste brali spolu? Albo každý zvlášť?
    Dáša_ Čím sú zabezpečené úvery?
    slniecko1978 áno, obaja sme majitelia a konatelia. Pôžičky máme každý zvlášť, polovicu ja, polovicu zhruba on. Úvery nie sú zabezpečené ničím.
    Dáša_ a nebolo by lepšie, keby išiel do konkurzu partner, ak nemá majetok? Lebo ty máš byt. Aj ked sú aj spolumajitelia, tak v konkurze to je vcelku jedno. Teda chápem, že nie ste manželia
    slniecko1978 áno, nie sme manželia. Je to jedno z riešení. A nemôžem si asi vybrať, či to chcem riešiť konkurzom, alebo splátkovým kalendárom? Myslela som, či by sa to nedalo riešiť splátkovým kalendárom a byt by mi ostal. Alebo či by som mala byt prepísať radšej na deti? Len neviem, či už nie je neskoro.
    Dáša_ Prepísanie bytu na deti by mohli napadnúť veritelia, že boli ukrátení. A majú na to dosť dlhú dobu, tuším 6 rokov. Na ten splátkový kalendár by bolo treba trochu počítať, či to vydá. Bolo by asi treba presné čiastky tých nesplatených úverov. Len teda, to sa bavíme hypoteticky, nemáš exekúciu. Možno by fakt stálo za uváženie to, že by iba jeden išiel takto, že polovicu by ste dokázali splácať. Je to na dlhšie. Mmch, ak by jeden išiel do konkurzu, tak jeho podiel by fyrma musela vyplatiť vyrovnacím podielom..... už by nebol dalej spoločníkom
    slniecko1978 Ďakujem za snahu pomôcť. Vážim si to. Môžem sa spýtať, vy ste odborník na túto tému? Tým splátkovým kalendárom samozrejme že by sme nevyplatili celé úvery. Veď preto sa tomu hovorí oddlženie, že 5 rokov sa platí, koľko človek zvláda a zvyšok mu odpustia. Alebo tomu zle chápem?
    Dáša_ Ja priamo nerobím konkurzy, ale mám doma na to odborníka. Len je vyťažený a tak odpovede len konzultujem, nemá čas odpovedať priamo

    ešte pridám, ak náhodou nepoznáš http://www.centrumpravnejpomoci.sk/w...str%C3%A1n.pdf
    slniecko1978 Aha, chápem. Áno , Centrum právnej pomoci - to mám naštuodvané. Na pondelok sme tam objednaní na prednášku, tak uvidíme, čo vyhútame. Každopádne ďakujem za snahu pomôcť. Prajem vám všetko dobré :-D
    Dáša_ celkom som zvedava, čo vám poradia. ak ti to nebude vadiť, mohla by si potom prípadne povedať. Lebo keby som ja mala radiť, tak by som asi išla cestou konkurzu partnera. Tak, aby konkurzom, respektíve oddlžením prešiel iba jeden. Lebo ked obaja, to ani firma nebude. A ked ty, tak je tam stale ten byt. A otazka, či by to na splátkový kalendár vyšlo, tam treba počítať, aké su dlhy, aká je hodnota bytu.
    slniecko1978 ok, dám vedieť
    slniecko1978 Tak som teda tu, ako som sľúbila. Boli sme dnes na Centre právnej pomoci, kde robia také hromadné prednášky, na ktorých všetko podstatné vysvetia. Bolo nás tam asi 50. Na otázky nebolo veľa času, lebo za chvíľu už začínala ďalšia prednáška. Ale čo som sa dozvedela, že keďže sme konatelia sro, tak by vlastne mohli odpredať naše podiely vo firme, čiže ak to správne chápem, prišli by sme o firmu. Byt môžu odpredať, aj keď je v spoluvlastníctve detí. Takže žiadne riešenie tadiaľto nie je. Takže asi tak.
    Dáša_ nokeby ste išli obaja do konkurzu, tak o firmu prídete. Preto som písala, že ideálne by bolo, keby iba jeden išiel. Z mojho pohladu ideálne partner. Už by nebol majiteľ, ale ty by si ostala. Platili by ste iba tvoje dlhy, on by bol zamestnany. A nemuseli by ste sa bať o byt. V prípade, ak by si išla do konkurzu ty, tak tam by musel byť splátkový kalendár a na to treba počítať, či by to vyšlo. no a majiteľom firmy by sa stal partner, ty by si ostala iba ako zamestnanec
    slniecko1978 Akurát som nepochopila, kto by odkúpil jeho podiel vo firme. Neviem vôbec, ako to vlastne funguje. A mohli by siahnuť na majetok firmy. To by sme boli defacto bez práce. A keby z firmy odstúpil teraz, tak by to mohli napadnúť ako nepoctivé správanie. Tuším 3 roky dozadu majú na to právo.
    Dáša_ konkurzom zaniká účasť dotknutého spoločníka v spoločnosti. Správca bude do podstaty vymáhať vyrovnací podiel. Ten sa počíta z majetku spoločnosti.
    Obchodný podiel (§ 114) vylúčeného spoločníka prechádza na spoločnosť, ktorá ho môže previesť na iného spoločníka alebo tretiu osobu. O prevode rozhoduje valné zhromaždenie. Treba asi pozreiť aj do spoločenskej zmluvy
    slniecko1978 ďakujem
      zbaliť
    Skuste sa poradit http://www.centrumpravnejpomoci.sk/, poskytuju bezplatnú pravnu pomoc ak na nu mate narok a viem ze robia aj osobné bankroty. urcite sa najde pobocka aj vo vasej blizkosti.
    Richard 04.06.19 15:20 odstránil(a) z Porady
    Richard 04.06.19 15:20 odstránil(a) z Porady

    Odporučíte mi osobný bankrot?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.