Zavrieť

Porady

Oprava miezd za r 2018 - nespravny vypocet priemerneho hodinoveho zarobku pre nasledujuci kvartal

Dobry den,

nie som mzdova utovnicka, preto by som poprosila o radu, kedze sa mi nezda vypocet priatelovej vyplaty.

v r 2018 si priatel cerpal dovolenku, ale ta nebola zaznamenana v systeme, teda nebola ani vo vyplatnych paskach. V januari 2019 - bol spraveny prepocet na zaklade presneho cerpania v jednotlivych mesiacoch - oprava na vyplatnej paske vyzerala nasledovne:
Základná mzda....... + 2575.00
Oprava mzdy......... - 3159.78
Oprava náhrady mzdy. + 3203.07
HRUBÁ MZDA.......... 2618.29

V Aprili priatel ukoncil zamestanie s narokom na preplatenie 17.5 dna dovolenky.
Problem nastal v tom - ze pri vypocte priemerneho hodinoveho zarobku ku kompenzacii za dovolenku za Q1, mzdova uctovicka zahrnula "Opravu mzdy"(-3159.78) - co vyrazne znizilo vyslednu vyplatu.

Vypocet Priemerneho Hodinoveho Zarobku (PHZ):
Jan = 2575.00 - 3159.78
Feb = 2575.00
Mar = 2575.00
Q1= 4565.22/ (184 + 160 + 168) = 8.9164

Priatel cerpal v Aprili 10dni dovolenky a 17.5 dna bolo preplatenych, ale prepocitanych hore uvedenym PHZ.

Je podla vas spravne zahrnat opravu mzdy (-3159.78) suvisiacu s dovolenkou v predchadzajucom roku do vypoctu PHZ pre dalsi kvartal noveho roka?

Nie som mzdovy uctovnik, no sedliacky rozum mi vravi, ze minimalna kompenzacia by mala byt najmenej 2572.00 / 23 / 8 =13.99 za hodinu.

Priatel dostal Aprilovu vyplatu v sume:
Hruba mzda mimo nevycerpanej dovolenky 17.5 dna: 2003.52 --> je nizsia o vyse 500e voci zakladnej mzde (2575.00)
Nevycerpana dovolenka 17.5 dna = 1248.30

Je podla vas tento postup vypoctu spravny?
Mne to pride, ze priatel dostal o vyse 1000e mensiu vyplatu ako mal.

Dakujem vopred za akukolvek radu
9 komentárov     zbaliť
veronikasad kolko dní dovolenky "čerpal" v januári ?
Simona2121 Q1 bola situacia rovnaka, ze dovolenka nebola v systeme - cize na vyplatnej paske officialne ziadna nebola. A upravila sa v aprilovej paske.
veronikasad v mesiaci v ktorom sa čerpanie dovolenky vykáže by sa mal upraviť aj počet odpracovaných hodín. Potom by sa hrubá mzda znížená o náhrady delila skutočným počtom odpracovaných hodín a dovolenkový priemer by to neovplyvnilo
Simona2121 Dakujem za odpoved, problem je ze mzdova uctovnicka nam to uz 2x vratila, ze je to v poriadku. S tym ze PODLA ZAKONA nemoze retrospektivne menit PHZ za cerpanu dovolenku (pritom retrospektivny vypocet spravila v Jan vyplate). A ze preto je cely "impact" musi ist do Q2.
veronikasad z akeho dôvodu firma neeviduje dovolenku vtedy keď ju zamestnanec čerpá ? Určite nie je správne že vykáže náhradu, ktorá sa odpočítava z vymeriavacieho základu a neodpočíta hodiny.
veronikasad Dajte podnet na prešetrenie na Inšpektorát práce
Simona2121 No priatel ma sefa v zahranici, ktory mu v syteme dovolenku zabudal schvalovat. Mzdarka si to vsimla az v Januari.
Ak bude mzdarka stale tvrdit, ze je to v poriadku.. aky postup mame zvolit v takejto situacii? Nejake odborne poradenstvo tretej strany, oficialnu staznost alebo mozno podat podnet na presetrenie inspektoratom prace?
Simona2121 Dakujem este raz za radu
veronikasad Oficialnu žiadosť o prepočítanie dovolenkového priemeru s upozornením, že ak žiadosti nebude vyhovené, dá podnet na Inšpektorát práce.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!

    Oprava miezd za r 2018 - nespravny vypocet priemerneho hodinoveho zarobku pre nasledujuci kvartal

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.