Zavrieť

Porady

oprava uznesenia o dedičstve

Dobrý deň, pred časom prebehlo dedičské konanie po našom otcovi. So súrodencami a matkou sme sa dohodli ako s dedeným majetkom naložíme a náš návrh sme interpretovali notárke, ktorá vydala uznesenie o dedičstve. Až neskôr som zistil, že kataster zapísal vec inak ako sme sa dohodli.
Dohodli sme sa vtedy, že pozemky ktoré plánujeme predať, prepíšeme na mňa, ja predaj zabezpečím a vyplatím sestry. Všetko to tak bolo aj v uznesení.
Ďalej uznesenie popisuje spôsob naloženia s majetkom, ktorý sa predávať nebude a rozdelí sa na nás súrodencov. K tomuto majetku sme pridali klauzulu, ktorá definuje vecné bremeno doživotného užívania matkou.
Nesprávnym členením textu uznesenie však kataster pochopil rozhodnutie tak, že vecné bremeno zapísal aj na pozemky, ktoré sme plánovali predať. Nám laikom toto pri čítaní a podpise uznesenia nemohlo ani len napadnúť.
Kataster tvrdí, že uznesenie treba upraviť, notárka tvrdí, že to už nie je možné a máme si to vyriešiť sami dohodou o zrušení vecného bremena na predmetné pozemky.
Mne sa takýto prístup notárky nepáči, keďže vybrala od nás odmenu 560 eur, uznesenie nespísala podľa našej vôle a teraz dáva ruky preč.
Existuje nejaká možnosť opravy uznesenia o dedičstve? Prečo by sme my mali platiť za návrh na vklad do katastra, keď to dobabrala notárka.
Pravidlá a tipy
 • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
 • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
 • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
  Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
  Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
  Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
  ❤ Buďte priateľskí ❤
  Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
  Usporiadať podľa času

  Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

  Mária27
  Pokiaľ je to v uznesení uvedené tak, ako to kataster zapísal, po právoplatnosti sa to zmeniť nedá. Opraviť sa dajú len chyby v písaní, počítaní a iné zrejmé nesprávnosti. Nedajú sa opraviť vecné nesprávnosti. Jednoducho ste si to nevšimli a reagujete neskoro.
  palinow Ďakujem za odpoveď. Nevšimli sme si to lebo nie sme právnici, mám si dať každý papier, ktorý napíše právnik, skontrolovať ďalšiemu právnikovi? Notárka svojou chybou nám spôsobila náklady, pomôže mi sťažovať sa na komore?
  vicktor Nie som si isty ze spravila chybu, mozno ste jej to neopisali dost jasne.
  Neviem kolko vas je, ale zda sa ze uznesenie si nikto neprecital...?
  Spravte ako radi Maria, komore notarkinu "chybu" nedokazes.

  oprava uznesenia o dedičstve

  Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

  Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.