Zavrieť

Porady

Ako účtovať v Money S3 platbu kartou?

Ahojte, ako správne účtovať v Money S3 platbu kartou? Robím podvojné účtovníctvo,

napr. nákup tovaru (účtujeme spôsobom B):
518/261 platba kartou za tovar - ako toto dostanem do Money S3, interný doklad? banka?
261/221 zúčtovanie platby kartou na účte - toto dám ako výdaj z banky

mám tento návod z Money, ale moc tomu nerozumiem prečo to chcú dávať cez 315
https://www.money.sk/navod/postup-pr...tela-firma-xyz
Naposledy upravil matelk0 : 10.06.19 at 07:48
veronikasad Kde si v tom navode zobrala ucet 518?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Tweety je offline (nepripojený) Tweety

    Tweety
    Nákup tovaru nie je službou, takže 518 tam nemá čo robiť. Nákup materiálu 501, tovaru 504. Cez ID zaúčtuješ predpis záväzku. 5.../379, potom cez BV platbu kartou(vyrovnanie záv.) 379/221.
    7 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    matelk0 ďakujem za rýchlu odpoveď

    ešte jedna otázka, prečo v tom oficiálnom návode dávajú predpis 315 a nie 379?
    Tweety môže sa použiť hociktorý záv., napr. 325, účet, 315 je však pohľadávkový, v príklade máš prijaté tržby, preto 315 ale to nie je tvoj prípad
    matelk0 ok, a zo strany platiteľa to je ako?
    V tom návode hovoria o účte 231, ale platím debetnou kartou, nie kreditnou, tak prečo krátkodobé úvery?

    nákup tovaru 504/231
    zúčtovanie platby kartou 231/221

    nerozumiem prečo mi tam dávajú ten 231 účet, skôr by tam mal byť 261 alebo ten 379, 315, 329, nie?
    Tweety V tvojom prípade je 231 nesprávna.
    matelk0 @Tweety ako to má byť v mojom prípade, keď len nakupujem klasickou debetnou kartou?

    v tom návode to dávaju cez 231? 504/231 - nákup tovaru, a potom zúčovanie platby kartou 231/221?
    Tweety Ale veď som ti to už napísala včera.
    matelk0 máš pravdu, mne to len chvílku trvalo kým som si to poriadne prečítal ďakujem pekne
      zbaliť
    5 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    Jarka 1 Uveď, kde presne sa to píše v zákone. Nie je karta ako karta.
    matelk0 pardón, no mohol si napísať ako to má byť. Takto ti Ježiško toho veľa pod stromček neprinesie

    no stále sa len učím účtovníctvo a prišlo mi to zvláštne dávať cez iný účet, keďže sa jedná len o debetnú kartu. Rozumiem, že kreditná karta je úver, ale to zúčtovanie platby debetnou kartou mi stále nejde do hlavy..

    napr. tu odporúčajú dávať to cez 261...
    https://www.uad.sk/33/uctovanie-plat...HrmRHkqMjHmqA/
    Jarka 1 ja dávam cez 261 ... a ešte mám podľa jednej rady z Porady na to AÚ ... takto na konci mesiaca presne vidím, či mám všetky platby kartou z účtu aj napárované na doklady ... robím účto externe a ak podnikateľ stratil doklad, tak to opravím na pohľadávku voči nemu 355/221 ... samozrejme ide o debetnú kartu
    matelk0 Jarka presne ako píšeš, pozrel som to aj v aktuálnych postupoch (link dole), a 261 je presne na zúčtovanie výberov a platieb medzi účtami a 231 sú bankové úvery. Takže platba kreditkou cez 231 a debetnou kartou cez 261

    presne to je v paragrafe 46, odsek 2 a 3.

    https://www.finance.gov.sk/sk/dane-c...upy-uctovania/
    Rastislav Hanczko matelk0. Presne ako si napísal. Upravuje to §46 ods. 2. Dôležitá je však posledná veta. "Vklady a výbery peňazí v
    hotovosti, prevody medzi účtami v bankách sa účtujú prostredníctvom účtu 261 – Peniaze na ceste.
    " Pokiaľ však účtuješ platbu debetnou kartou, nejedná sa o prevod medzi účtami ÚJ, preto sa platba debetnou kartou správne účtuje cez
    účet 325.
      zbaliť

    Ako účtovať v Money S3 platbu kartou?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.