Zavrieť

Porady

Nezdaniteľná osoba a nákup cez internet z EU

Dobrý deň,
ako úplný analfabet v oblasti účtovníctva/daní by som sa chcel spýtať na nasledovné:

ako fyzická osoba, nepodnikateľ pri nákupe tovaru pre vlastnú potrebu z iných štátov EU používam Paypal. Platbu často posielam priamo na mail (Paypal) predajcu a jediné potvrdenie, ktoré mám je výpis zo systému Paypal tzn., že neviem či sa jedná o podnikateľov resp. fyzické či právnické osoby ani či je súčasťou platby DPH. Moja otázka je či mi z takýchto nákupov môže vyvstať povinnosť zaplatiť DPH.

Dopredu ďakujem za ochotu.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa bodov

    kn-alka je offline (nepripojený) kn-alka

    Jarka jméno mé :) kn-alka
    Ty ako nepodnikateľ VŽDY nakupuješ s DPH. Nakoľko neposkytneš predajcovi svoje IČ DPH, ktoré ani nemáš, nemôžu ti predávať bez DPH.

    Nestresuj, teba pojem DPH vôbec ale vôbec nemá čo zaujímať.
    JOEY321 Ďakujem za odpoveď!

    buchač je offline (nepripojený) buchač

    Nedávaj otázky, na ktoré nechceš počuť odpoveď... ...viac buchač
    Moja otázka je či mi z takýchto nákupov môže vyvstať povinnosť zaplatiť DPH.
    Takáto povinnosť vyplýva len pri nákupe z "tretích" krajín....a aj to len pri určitej sume.
    • do 22 Euro (28 USD) sa neplatí DPH ani clo
    • DPH sa vymeriava u zásielok nad 22 Euro (28 dolára) a tvoria 20% z jej celkovej hodnoty (celková hodnota zásielky = hodnota tovaru + poštovné + poistenia).
    • Clo sa vymeriava u zásielok nad 150 Euro (187 dolára) a tvoria 3-11% z jej celkovej hodnoty (presná výška cla závisí od typu tovaru).
    • U zásielok v hodnote nad 150 Euro je teda nutné zaplatiť clo aj DPH.


    Daň z pridanej hodnoty a clo vyrubujú pracovníci colného úradu.
    JOEY321 Ďakujem!

    Nezdaniteľná osoba a nákup cez internet z EU

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.