Zavrieť

Porady

predčasný dôchodok a odchodné

Ajdinka

Ajdinka je offline (nepripojený) Ajdinka

Ajdinka
Zamestnanec chce ukončiť prac.pomer k 31.7.2019, odchádza do predčasného dôchodku: kedy môže podať žiadosť o predčasný dôchodok-až po ukončení pracovného pomeru? vznikne mu nárok na odchodné (podľa § 76a) ZP ods.2- nárok vzniká až po priznaní a to trvá dlhšie, čiže až po doručení rozhodnutia mu vyplatiť odchodné alebo risknuť a vyplatiť po skončení prac. pomeru na základe prehlásenia potvrdeného sociálnou poisťovňou že si podal žiadosť, ale riskujem, čo ked mu nebude priznaný? neviem čo robiť
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času
    Tweety

    Tweety je offline (nepripojený) Tweety

    Tweety
    § 76a
    Zamestnancovi patrí pri prvom skončení pracovného pomeru po vzniku nároku na starobný dôchodok alebo invalidný dôchodok, ak pokles schopnosti vykonávať zárobkovú činnosť je viac ako 70 %, odchodné najmenej v sume jeho priemerného mesačného zárobku, ak požiada o poskytnutie uvedeného dôchodku pred skončením pracovného pomeru alebo do desiatich pracovných dní po jeho skončení.
    (2) Zamestnancovi patrí pri skončení pracovného pomeru odchodné najmenej v sume jeho priemerného mesačného zárobku, ak mu bol priznaný predčasný starobný dôchodok na základe žiadosti podanej pred skončením pracovného pomeru alebo do desiatich dní po jeho skončení.
    (3) Odchodné zamestnancovi patrí len od jedného zamestnávateľa.
    Katy a R

    Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

    Katy a R
    nárok na odchodné má - ak o PD požiada najneskôr do 10 dní od skončenia PP.
    Zatiaľ nič neriskuj - vyplatíš až keď bude rozhodnutie. Inak v SP mu dajú potvrdenie - že požiadal napr 3.8.2019 o predčasný dôchodok - tak ti to môže doniesť (ale to len aby si našetrila na to odchodné - o nejaké 3-4 mesiace )
    Ajdinka Ďakujem
    Ajdinka Ešte sa chcem opýtať, ked mu vyplatím odchodné o 3 mesiace, to ho musím zrejme prihlásiť na jeden den do SP a ZP kvôli odvodom, že?

    predčasný dôchodok a odchodné

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.