Zavrieť

Porady

sukromne auto a zivnost

viete mi prosim poradit? mam starsie auto ktore som si kupil este pred zacatim zivnosti. ako si mozem davat do nahladov najvyhodnejsie benzin? ine naklady .. opravy alebo eventualne odpisy by neboli velke tie ma nezaujimaju. len ten benzin. a este by bolo najlepsie keby som nemusel zaplatit kvoli tomu cestnu dan, kedze nejazdim nejak strasne vela .... chcem vela alebo sa to da? a ako?
Usporiadat
Nike Nike

Nike je offline (nepripojený) Nike

Chandler, na tvoj príspevok sa akosi nedostalo. Ak ti to ešte na niečo je tak tu je moja odpoveď.

Súkromné auto môžeš používať na podnikateľské účely a dávať do nákladov cenu benzínu podľa spotreby a prejazdených km podľa "stazky". Od 1.11. aj paušál 6,2 na km.
Cestnú daň zaplatiť musíš a prihlásiť sa DU ako platiteľ - podať priznanie k cestnej dani - do 15 dní.
Stačí takto v skratke.
0 0
klimako klimako

klimako je offline (nepripojený) klimako

Preco neplati 6,20 cely rok, ved to predsa neplatilo v r.2002 ak si dobre pamatam a teraz to funguje tak, ze ak si auto nevyuzivala pred r. 2002 v podnikani, tak si na neho
mozes uplatnit 6,20, alebo sa mylim???
0 0
emily emily

emily je offline (nepripojený) emily

klimako
Preco neplati 6,20 cely rok, ved to predsa neplatilo v r.2002 ak si dobre pamatam a teraz to funguje tak, ze ak si auto nevyuzivala pred r. 2002 v podnikani, tak si na neho
mozes uplatnit 6,20, alebo sa mylim???
Mýliš! R.2003 - paušál 6,20Sk až od 1.11.2004, po novele zakona o DzP
0 0
Nike Nike

Nike je offline (nepripojený) Nike

Od 1.1.2004 len PHM - § 19.2.e) a l). Až od 1.11. bola novela 19.2.e) a vraj sa na základe tohto môže použiť paušál.
0 0
chandler chandler

chandler je offline (nepripojený) chandler

dakujem pekne Nike


neviem sice co je to ta stazka .. ale predpokladam ze je to kniha jazd .. tak si ju kupim
0 0
Nike Nike

Nike je offline (nepripojený) Nike

Prepáč za neodborný výraz, je to kniha jázd.
0 0
Vera Vera

Vera je offline (nepripojený) Vera

Ahojte,

ak by som chcela zaradiť auto do podnikania musím zaplatiť po novom "daň za motorové vozidlá" (cestnú daň).
Teda môžem si dávať vš. náklady súvisiace s opravami, nákup dialničnej známky, poistením a PHM do účta?
Na vyúčtovanie PHM použijem knihu jázd?
A čo keď ho používam aj na súkromné účely?? Nemalo by sa to nejako krátiť (myslím opravy)??

A ak si ho nezaradím do podnikania - tak si cestnú daň nemôžem dať do nákladov?? A čo dialničnú známku?
Vtedy len 6,2x počet najazdených KM + PHM


Vopred ďakujem za odpovede
0 0
Manual Manual

Manual je offline (nepripojený) Manual

Auto zaradené do firmy sa dá využívať aj na súkromné účely. Len je treba v knihe jázd okrem pracovných ciest uviesť aj tie súkromné cesty, aby prípadná kontrola vedela zistiť ich % podiel. Na konci roka zistíš, že sa najazdilo spolu napr.10.000 km. Z toho bolo 10% t.j. 1.000 km súkromne. Preto treba o 10% znížiť všetky náklady na osobné auto /benzín, odpisy, opravy atď/ Robím hlavne JU ako je to so zaúčtovaním v PU poradia šikovní poraďáci.
Pekný večer.
0 0
Ibaka Ibaka

Ibaka je offline (nepripojený) Ibaka

pán v najlepších rokoch
V tejto súvislosti mám aj ja otázku, ako SZČO používam súkromné auto na podnikanie zaplatenú cestnú daň mám, ale v septembri som zmenil ŠPZ auta: je potrebné túto zmenu nahlásiť na daňový úrad? Ďakujem.
0 0
ilona ilona

ilona je offline (nepripojený) ilona

Nike píše,že keď nemá auto zaradené v podnikaní a chce si uplatniť náklady na pracovnú cestu,že musí byť zaplatená cestná daň.Ja som niekde čítala,že poslancom,keď davali návrh na tento zákon išlo hlavne o to,aby SZČO nebola poškodzovaná a aby sa dostala na úroveň zamestnanca /auto,strava/.Chápala som to tak,že zamestnanec keď si uplatnuje pracovnú cestu predsa tiež nemá zaplatenú cestnú daň,tak prečo SZČO,keď nemá zaradené auto v podnikaní má mať zaplatenú cestnú daň.Napíšte svoje názory.Ďakujem
0 0
Manual Manual

Manual je offline (nepripojený) Manual

Pre Ibaka,
Ja by som to listom známil, pretože v kinhe jázd máš mať uvedené okrem iného aj ŠPZ aby si nemysleli z DU že sa jedná o iné auto.
Pekný podvečer
0 0
ricij ricij

ricij je offline (nepripojený) ricij

Rád si uťahujem zo seba a iných ľudí. ...viac
To ilona:
Cestná daň sa musí zaplatiť ak sa auto používa na podnikanie alebo v súvislosti s podnikaním (§3, ods. 1).
§ 20, ods. 3: Za podnikanie sa nepovažuje použitie osobného automobilu zamestnanca, ktorý je jeho držiteľom, na pracovnú cestu, na ktorú ho vysiela zamestnávateľ.

Záver: Živnostník platiť musí, zamestnanec nie.
0 0
chandler chandler

chandler je offline (nepripojený) chandler

este sa chcem spytat? na zaciatku roka som zaplatil cestnu dan... odkladam si blocky od benzinu ...

a co na konci roka? spravim knihu jazd a zistim kolko si mozem odpocitat zo zakladu dane. a mozem si vymyslat a napisat ze som najazdil viac km ako mam blocky? alebo len tolko na kolko mam blocky? a co sukromne jazdy? ved tym autom chodim aj do krcmy to treba nejako odpocitat?

dakujem vam uz dopredu
0 0
Manual Manual

Manual je offline (nepripojený) Manual

chandler
este sa chcem spytat? na zaciatku roka som zaplatil cestnu dan... odkladam si blocky od benzinu ...

a co na konci roka? spravim knihu jazd a zistim kolko si mozem odpocitat zo zakladu dane. a mozem si vymyslat a napisat ze som najazdil viac km ako mam blocky? alebo len tolko na kolko mam blocky? a co sukromne jazdy? ved tym autom chodim aj do krcmy to treba nejako odpocitat?

dakujem vam uz dopredu
A akým autom chodíš do tej krčmy, firemným alebo súkromným čo používaš aj na podnikanie
0 0
Paula Paula

Paula je offline (nepripojený) Paula

Ibaka
V tejto súvislosti mám aj ja otázku, ako SZČO používam súkromné auto na podnikanie zaplatenú cestnú daň mám, ale v septembri som zmenil ŠPZ auta: je potrebné túto zmenu nahlásiť na daňový úrad? Ďakujem.
neviem, či je to potrebé.......rozhodne je to dobré, nakoľko v priznaní k dani je ev.číslo auta jeho dosť dôležitá identifikácia.Môj názor i skúsenosť.
Naposledy upravil Paula : 08.11.05 at 19:09
0 0
Manual Manual

Manual je offline (nepripojený) Manual

Paula
neviem, či je to potrebé.......rozhodne je to dobré, nakoľko v priznaní k dani je ev.číslo auta jeho dosť dôležitá identifikácia.Môj názor i skúsenosť.
Treba oznámiť listom na DU danú skutočnosť, aby vedeli že sa jedná o to isté auto
Pekný večer...
0 0
šaňa šaňa

šaňa je offline (nepripojený) šaňa

chandler
este sa chcem spytat? na zaciatku roka som zaplatil cestnu dan... odkladam si blocky od benzinu ...

a co na konci roka? spravim knihu jazd a zistim kolko si mozem odpocitat zo zakladu dane. a mozem si vymyslat a napisat ze som najazdil viac km ako mam blocky? alebo len tolko na kolko mam blocky? a co sukromne jazdy? ved tym autom chodim aj do krcmy to treba nejako odpocitat?

dakujem vam uz dopredu
Podľa mňa, keď je to súkromné vozidlo, bločky potrebuješ na preukazanie ceny PHM v deň pracovnej cesty a nezaleží na tom koľko litrov si tankoval (keď sa mylim - opravte).
V knihe jazd, vždy keď začinaš pracovnú cestu, napišeš začiatočný stav km do položky "prenos". Vymyšlať si možeš-len pozor na daňovú kontrolu - km musia sedeť a pracovné cesty musiš preukazať, že si tam skutočne bol.
0 0
Edith Edith

Edith je offline (nepripojený) Edith

Mám jeden dotaz. Ak chcem zaradiť súkromné auto do podnikania, aký je postup. Mám živnosť, ale auto zatiaľ pri práci nepoužívam. Chcela by som to uskutočniť začiatkom r.2006. Môžem si ho vôbec zaradiť ak je na manželove meno?Nikde som to nenašla. Alebo mi niečo ušlo? Ďakujem.
0 0
chandler chandler

chandler je offline (nepripojený) chandler

Manual
A akým autom chodíš do tej krčmy, firemným alebo súkromným čo používaš aj na podnikanie
do krcmy chodim sukromnym co pouzivam aj na podnikanie, samozrejme ked idem autom nepijem pivo ale to asi nie je teraz dolezite, vsak?

ale vazne... nie je mi jasne ako mam rozdelit to ked jazdim sukromne a to ked na podnikanie ... keby som jazdil len na podnikanie tak by som tu knihu jazd vedel spravit, ale ako do toho zamontovat aj sukromne jazdy? nie ze by som bol taky cestny ale to by mi asi nikto neuveril ze ziadne sukromne nie su.

a hlavne mozem si napisat len tolko km na kolko mam blocky alebo nemusim mat blocky na vsetko .... to sa mi zda logickejsie... ved tam mam aj sukromne jazdy a niektore blocky som urcite stratil ... ale zase ak nepotrebujem blocky tak si tam mozem napisat tolko km ze nebudem platit ziadne dane. to sa mi zda zase moc jednoduche .. to by potom nikto ziadne dane neplatil.
0 0
andrej_rv andrej_rv

andrej_rv je offline (nepripojený) andrej_rv

chandler
do krcmy chodim sukromnym co pouzivam aj na podnikanie, samozrejme ked idem autom nepijem pivo ale to asi nie je teraz dolezite, vsak?
Ak chodíš autom nezaradeným do obchodného majetku firmy - t.j. súkromným, nie si povinný viesť žiadnu knihu jázd ani evidovať nákup PHM. Urobíš si len vyúčtovanie ciest (dátum, miesto odchodu a príchodu, ubehnuté km, cieľ a účel cesty) a vypočítaš náhrady za použitie vozidla. Spôsob výpočtu vrátane vzorov a formulárov je na Porade dosť. Bločky z nákupu PHL priložíš len ako doklad o cene v čase použitia vozidla.
Keďže však auto používaš na dochádzanie do miesta obvyklého výkonu práce, asi ti tieto cesty kontrola ako daňový výdavok neuzná. Treba to potom spojiť s výberom, nákupom a dovozom tovaru.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať