Zavrieť

Porady

Svetlík na prístrešku terasy

Zdravím, práve staviame prístrešok nad terasou a chceli by sme na streche urobiť nejaký svetlík. Konštrukcia prístrešku je z drevených hranolov, na nich bude tatranský profil, poistná hydroizolácia a asfaltový šindel. Nad dverami na terasu by sme chceli urobiť presvetlenie asi z komôrkového polykarbonátu (Lexan, Makrolon,...) asi 2m x 1m. Čo presne neviem, je, ako utesniť okraje polykarbonátu proti vode. Existujú rôzne prítlačné lišty pre spájanie polykarbonátu s tesnením, ale tie idú medzi dve dosky polykarbonátu a ja budem mať polykarbonát položený na šindli (alebo presnejšie na oplechovanom otvore v streche) a teda by som potreboval skôr nejaké koncové lišty typu Z s tesnením, ktoré ale neviem nikde nájsť. Nemáte niekto skúsenosť, ako sa takéto niečo robí?

Náčrt, ako to mám rozmyslené, je v prílohe.

Ďalšia možnosť je zapustiť polykarbonát nižšie na jednu úroveň s oplechovaním otvoru a použiť klasické prítlačné lišty s tesnením. V tomto prípade by som ale musel robiť rám okolo celého okna.
Naposledy upravil mikpet : 04.07.19 at 08:02
Svetlik_na_terase.jpg  
9 komentárov     zbaliť
marjankaj Prístrešok terasy so svetlikom-dobrý nápad. Už len komín tam chýba.
Chobot A prečo to celé zastrešíte lexanom?
vicktor Asfaltovym sindlom, lexan bude iba na "stresnom okne".
Chobot Zle som napísal - chcel som sa opýtať, že prečo to celé nezastrešia lexanom. Nemusia potom kombinovať šindel a lexan.
mikpet Pôvodne sme to chceli celé prestrešiť Lexanom, ale v lete by sa tam nedalo vydržať. Pozeral som aj nadstrešné žalúzie, samozrejme, že sú aj také, ale tá cena. Tak sme sa rozhodli dať tatranský profil a na to šindel, len v kuchyni bude trochu tma, tak tam chceme dať svetlík, ktorý bude pod presahom strechy domu, takže tam slnko nikdy priamo nebude svietiť. Rodičia majú prístrešok tiež so šindľom a v lete je tam príjemný tieň, naproti tomu kolega dal lexan a teraz nevie ako by to zatienil, či už zvonku alebo zvnútra, čo už aj tak veľmi nepomôže.
vicktor Sedeli sme pod lexanom sotva pol minuty na terase pohostinstva a pratali sa prec, to bolo ako v skleniku - len pod strechou bez stien, ale nedalo sa vydrzat hoci ani nebolo horuco, vcelku prijemny den.
vicktor Naco je tam odkvapovy plech pod polykarbonatom?
mikpet Zdá sa mi to lepšie riešenie, ako potiahnuť šindel až po okraj otvoru a na to položiť lexan. Vrstvy šindla by robili zvlnenie, ktore by som musel vytmeliť a na rovný plech môžem použiť menej tmelu alebo aj tesnenie. A keby to niekde začalo zatekať, tak mi voda nepôjde do dreva ale odkvapne na terasu.
Oliwa Prečo je to v rovine? Ja by som tomu dala určite sklon, aj keď minimálny, kvôli odtoku vody. Aká bude dĺžka tej strechy? Nešlo by namiesto výrezov a oplechovávania 4 hrán dať od steny na celú šírku najskôr lexan a potom o pár cm nižšie šindel alebo v opačnom poradí (podľa prístupu svetla)?
Ďalší u nás v okolí to riešili kombináciou - sklon od steny domu, vľavo a vpravo šindeľ, v strede nad kuchynským oknom 2 pásy lexanu.
Pravidlá a tipy
 • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
 • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
 • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
  Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
  Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
  Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
  ❤ Buďte priateľskí ❤
  Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
  Usporiadať podľa času

  allgreen je offline (nepripojený) allgreen

  Ľudom j**e, nielen tu ale na celom svete ...viac allgreen
  Klampiar nech ti to vyrobí plech tak aby to tam nejak zapasovalo+použi strechársky tmel resp silikón-sikaflex alebo pod.
  mikpet No veď tak to mám aj rozmyslené(náčrt, ako to mám rozmyslené pridám hore do otázky, lebo sem do komentára neviem obrázok pridať), len vo firme, kde mi ohýbali plechové profily mi povedali, že dokážu ohnúť Z profil najmenej 25mm vysoký, že ohýbačka menej nedovolí, tak som sa spýtal tu na porade, či by sa nedali zohnať nejaké originál Z profily.

  Chobot je offline (nepripojený) Chobot

  Chobot
  Neviem, či chápem dobre, ale ty potrebuješ uzatvoriť tie komôrky polykarbonátu (Lexanu), aby sa tam nedostala voda a špina? Potom na to existujú lepiace pásky - hliníková nepriepustná a na spodnú časť textilná - paropriepustná, na ktoré sa ešte dá U profil alebo F profil z hliníka alebo z plastu.

  https://eshop.zenitsk.sk/tesnici-pas...sk/variant/25/

  https://eshop.zenitsk.sk/tesnici-pas...sk/variant/28/

  https://eshop.zenitsk.sk/ukoncovaci-...-hrubku-pc-10/

  https://eshop.zenitsk.sk/ukoncovaci-...-hrubku-pc-10/

  https://eshop.zenitsk.sk/ukoncovaci-...-hrubku-pc-10/

  https://eshop.zenitsk.sk/bocni-f-pro...-hrubku-pc-10/
  mikpet Nie, tento problém tu neriešim, jasné, že použijem tieto koncové profily a pásky. Problém mám len s utesnením medzi Lexanom a zbytkom strechy.

  Oliwa je offline (nepripojený) Oliwa

  Oliwa
  Nie je tam síce šindeľ, ale možno pomôže...
  Alebo hotový strešný svetlík - dva...
  Naposledy upravil Oliwa : 04.07.19 at 14:57
  P5280681.jpg  
  99468513.jpg  
  1/1
  4 komentáre - rozbaľ     zbaliť
  mikpet Pod tú prítlačnú lištu nezateká?
  Oliwa To netuším, našla som to tu:
  https://www.tercoplast.sk/pristresky-a-terasy
  Ale aby to nebolo brané ako reklama, dala som včera preto len obrázok.
  My máme na prístrešku/terase škridlu ako na streche - Tondach.
  Ale zase nemáme problém so svetlom.
  Susedia oproti rovnaký problém vyriešili tak, že osadili normálne 2 strešné okná - tiež som sa čudovala, keď som to videla. Ale oni pri rekonštrukcii pristavili po celej dĺžke domu širokú verandu na spôsob amerických koloniálnych domov ale s východom z obývačky a asi by v nej mali fakt málo svetla, hlavne v zime, keď to riešili takto.
  mikpet Tiež ma už napadlo strešné okno ale cena je úplne niekde inde.
  Oliwa A čo tak strešný svetlík alebo výlez? Síce neviem, ako by to vyzeralo, ale možno sa nájde aj taký, ktorý by nepôsobil veľmi rušivo...
    zbaliť

  buchač je offline (nepripojený) buchač

  Niektorí ľudia sú ako oblaky. Keď nevidím v debate ich nick, hneď je krajší deň. ...viac buchač
  mikpet (Dnes 08:55) ...len vo firme, kde mi ohýbali plechové profily mi povedali, že dokážu ohnúť Z profil najmenej 25mm vysoký, že ohýbačka menej nedovolí, tak som sa spýtal tu na porade, či by sa nedali zohnať nejaké originál Z profily.
  - pohľadaj inú firmu
  - existujú ohýbačky, ktoré dokážu zmáknuť aj menšie rozmery
  - jasné, že by sa dali

  Príkladne firma, ktorá vyrobí
  https://www.e-klempir.cz/z-profil-plechu/
  mikpet Ďakujem za link, vyzerá to dobre, len dopravu na Slovensko som tam nevidel. Ale aj tak , skúsim to poriešiť s miestnym klampriarom.

  serb je offline (nepripojený) serb

  serb
  cauko. daj prosim ta vediet ako si to doriesil. tiez som rozmyslal nad podobnou alternativou a nejaky technologicky postup by sa sikol...
  mikpet jasne, keď to zhlobím, dám nejaké fotky, zatiaľ staviam konštrukciu
  serb super. inak odkial si ak sa smiem spytat? resp. kde to stavias? dik

  Svetlík na prístrešku terasy

  Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

  Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.