Zavrieť

Porady

Čo s elektrickou prípojkou suseda, ktorú si vybudoval cez pozemok bez súhlasu?

Dobrý deň,
prosím o radu. Dozvedela som sa, že sused č.1 si prekopal cez môj stavebný pozemok pozdĺžne v dĺžke 40m elektrické vedenie a na svojom pozemku zriadil el. prípojku, pričom vôbec nežiadal súhlas. Zistila som to náhodou. Hlavná rozvodná skriňa je na mojom pozemku 50% a 50% na susedovom č.2. Môj pozemok v tom čase nebol zabezpečený/dostatočne ohradený avšak teraz mi z toho vyplýva, že mám na pozemku bez môjho vedomia vecné bremeno bez znalosti kadiaľ kábel vlastne ide!..
Je vôbec takýto stav možný? Veď k ohláseniu stavby je nutný súhlas dotknutých vlastníkov. Čo ak kábel pri stavbe "prekopem"?
Ako by ste túto situáciu riešili tak, aby bola právne v poriadku aj do budúcnosti?
Ďakujem pekne.
3 komentárov     zbaliť
misoft Keďže tá jeho prípojka je od rozvodnej skrine k nemu - je to jeho prípojka. Mal ťa požiadať o súhlas. Nevykonal to. Na tú prípojku nespadá ustanovenie o automatickom zriadení VB pre energetické rozvody (tú má jedine distribútor, ktorý zriaďuje hlavné vedenie - buď nadzemné, alebo podzemné).
Písomne ho vyzvi, aby si tú prípojku na vlastné náklady odstránil z tvojho pozemku (tu nebude - ako som spomínal - platiť nejaké zriadenie VB automaticky). Taktiež, ak by staval, alebo žiadal o stavebné povolenie, ty ako sused, si účastníkom stavebného konania a vyjadriš nesúhlas a ako dôvod uvedieš nezákonne a bez súhlasu zriadenie el. prípojky - možno bez projektu. Ak by náhodou robil revíziu - tá tiež asi nebude schválená - nevieme, ako je tá prípojka vykonaná a zabezpečená.

Môžeš urobiť ešte jedno - vykonať hlbokú orbu a ten kábel jednoducho preseknúť - nie sú plány, projekt, nevieš o tom, kde kábel je.... ešte ti aj ten sused bude musieť platiť prípadné škody.
Adorable Ďakujem pekne za odpoveď aj ohľadom podmienok zriadenia vecného bremena. Zaráža ma, že stavebný úrad, kam sa ohlasuje každá drobná stavba a prikladá nákres (jedná sa o malú obec), z ktorého musí byť zrejmé, že sa kope cez cudzí pozemok, nevyžaduje resp. schváli takéto Ohlásenie aj bez vyjadrenia dotknutých vlastníkov pozemkov...
vicktor Preco myslis, ze bolo Ohlasenie?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    kopretinka 15.07.19 12:04 odstránil(a) z Porady

    Čo s elektrickou prípojkou suseda, ktorú si vybudoval cez pozemok bez súhlasu?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.