Zavrieť

Porady

Pravidlá a tipy
 • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
 • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
 • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
  Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
  Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
  Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
  ❤ Buďte priateľskí ❤
  Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
  Usporiadať podľa času

  ivka70 je offline (nepripojený) ivka70

  ivka70
  Minimalna povinna zo zakona je 30 minut najneskor po 6 hodinach prace.
  Zamestnavatel moze v inernych predpisoch definovat aj dlhsiu aj viac prestavok.
  11 komentáre - rozbaľ     zbaliť
  kudal vdaka.
  sito A to kde si čítala, že až po 6 hodinách práce?

  Vidím, čítam toto:

  "Zamestnávateľ je povinný poskytnúť zamestnancovi, ktorého pracovná zmena je dlhšia ako šesť hodín, prestávku na odpočinok a jedenie v trvaní 30 minút."

  "Podrobnejšie podmienky poskytnutia prestávky na odpočinok a jedenie vrátane jej predĺženia zamestnávateľ dohodne so zástupcami zamestnancov."

  "Zamestnávateľ je povinný zabezpečovať zamestnancom vo všetkých zmenách stravovanie zodpovedajúce zásadám správnej výživy priamo na pracoviskách alebo v ich blízkosti."

  "Nárok na poskytnutie stravy má zamestnanec, ktorý v rámci pracovnej zmeny vykonáva prácu viac ako štyri hodiny. Ak pracovná zmena trvá viac ako 11 hodín, zamestnávateľ môže zabezpečiť poskytnutie ďalšieho teplého hlavného jedla."

  Ako to teda je?

  "Zamestnávateľ má povinnosť počas zmeny poskytnúť stravu, teplú. Zamestnanec má právo, nárok po štyroch hodinách na teplú stravu."

  Podľa Teba však musí zamestnanec jesť a odpočívať, až kým mu teplá strava nevychládne, počas dvoch hodín, že? 4 + 2 = 6
  ivka70 Zasa si raz zmotal nezmotalne .... skoda vysvetlovat .....
  sito Čítať vieš! " ktorého pracovná zmena je dlhšia ako šesť hodín, prestávku na odpočinok a jedenie. " Teda 6 hod. +. Pýtal sa na kratšiu zmenu ako 11,5 hod. Ale nie pod 6 hod. Zo zákona je nárok na prestávku na jedlo a odpočinok len na 30 min. A zamestnávateľ zabezpečí zamestnancovi aj ďalšie teplé jedlo, musí mu poskytnúť na jeho zjedenie aj prestávku, že? Keď zamestnanec pracuje tak neje. Keď nepracuje, odpočíva a môže aj jesť, že? Alebo, žeby tri roboty naraz? Pracuje, je a odpočíva.
  veronikasad Marcel, vidíš len to co chces vidieť, slovíčko najneskôr ti uslo, a miesas hrusky s jablkami, prestávku na jedlo s príspevkom zamestnávateľa na stravovanie...
  sito Veronika, tak mi napíš po koľkých odpracovaných hodinách zamestnanca pre zamestnávateľa má, môže, musí zamestnávateľ poskytnúť zamestnancovi prestávku na jedlo a odpočinok alebo odpočinok a jedlo zo ZP, 311/2001 ...

  "najneskôr" Mne nie, ale zo zákona, áno a po 6. hod.

  Hodne stravy som u zamestnávateľa zjedol, no ani jeden príspevok. No tu na porade sa niektoré žerú s otvorenými ústami.
  veronikasad Marcel, nerob zo seba blba, cas prestavky maju zamestnavatelia zakotveny v pracovnom poriadku. Zakonnik prace len stanovuje ze musí byt najneskor po 6 hodinach, nesmie byt na konci zmeny a nezapočítava sa do fondu pracovného času, Čo je gastrolistok a kolko z neho musi zaplatiť zamestnávateľ urcite tiez vies...
  willma baby počujte, ale on má pravdu: nárok na 30 minutovú prestávku je pri pracovnom čase dlhšom ako 6 hodín a čerpať sa môže najskôr po 4 odpracovaných hodinách a nie ako Ivka napísala
  ivka70 a toto mas odkial?
  ZP hovori o termine NAJNESKOR po 6 hodinach prace, motas to dokopy takisto ako on ....
  vobec nemusis mat prestavku po 4 hodinach. Napr. ak ma niekto len 5 hodinovu zmenu, nemus mat prestavku vobec, aj ked ma narok na zabezepcenie stravy ....

  ale ak to zamestnavatel definuje, moze ten isty clovek s 5 hodinovou zmenou mat prestavku po 2 hodinach prace polhodinovu, ta sa mu ale do pracovneho casu nepocita a potom je "v praci" aj s prestavkou az 5,5 hodiny.
  veronikasad Danka, ja to v par.91 ZP, tak ako pises, nevidim... Len v komentari sa pise, ze na 30 min. prestavku ma narok zamestnanec, ak jeho pracovna zmena je dlhsia ako 6 hod.denne
  sito Panebože, nie tak ako willma, dievčatá, veď je to váš chleba! K...a a vy neviete pochopiť základné pojmy?

  1. Čo je zmena, pracovná? Sú tri pracovné zmeny od 6 hod. do 14 hod., ranná zmena. Od 14 hod. do 22 hod. poobedná zmena. od 22 hod. do 6 hod. nočná zmena. Teda každá zmena má 8 hod. Drvivá väčšina zamestnancov vo viaczmennej prevádzke má pracovnú dobu 8 hod.

  2. Na čo má zamestnanec počas zmeny právo? Ak je pracovná zmena zamestnanca viac ako 6 hod. zo zákona má nárok na 30 minútovú prestávku na odpočinok a jedlo, ktorá sa nepočíta do pracovného času zamestnanca, počas nej nepracuje.

  3. Na čo slúži prestávka 30 minút? Na odpočinok, jedlo nie. Ale slúži na odpočinok a jedlo! Tie dve veci spolu súvisia. V druhej vete nie, tie slová sú oddelené čiarkou. Teda odpočinok zvlášť a jedlo tiež zvlášť.

  4. Čo je pracovný čas. To je čas, počas ktorého je zamestnanec pre zamestnávateľa povinný vykonávať prácu podľa pracovnej zmluvy. Teda pracovný čas každej zmeny je 7,5 hod.

  5. Čo je kratší pracovný čas? Zamestnanec môže požiadať zamestnávateľa o kratší pracovný čas na zmene. Ak sa dohodnú na pracovnom čase zmeny 6 hod. Zo zákona nemá zamestnanec, ktorému na pracovnej zmene trvá pracovný čas len 6 hod. nárok na prestávku na odpočinok a ani nemá nárok na teplé jedlo.

  V § 91 nie je riešené kedy o koľkej hod. má zamestnávateľ poskytnúť zamestnancovi prestávku 30 minút na odpočinok A jedlo, ale komu nemusí poskytnúť 30 minútovú prestávku na odpočinok A teplé jedlo.

  Kedy má zamestnávateľ poskytnúť zamestnancovi 30 minútovú prestávku na odpočinok A jedlo rieši § 152.

  "Nárok na poskytnutie stravy má zamestnanec, ktorý v rámci pracovnej zmeny vykonáva prácu viac ako štyri hodiny."

  Potom logicky. Prestávka na odpočinok A jedlo je:

  1. zmena od 10,00 hod. do 10,30 hod.
  2. zmena od 18,00 hod. do 18,30 hod.
  3. zmena od 02,00 hod. do 02,30 hod.

  Ale, ale?

  "Podrobnejšie podmienky poskytnutia prestávky na odpočinok a jedenie vrátane jej predĺženia zamestnávateľ dohodne so zástupcami zamestnancov."

  willma, dík! ZHODA.

  Kúúúrva, Juro, kde si? A ted, babo raď, alebo babám poraď.

  Že to štetka a či štetec nevymaže, že?
    zbaliť

  Aka dlha prestavka je pre zamestnancov, ktori pracuju menej ako 11.5 hodin?

  Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

  Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.