Zavrieť

Porady

Výpoveď po skončení predĺženej rodičovskej dovolenky

Dobrý deň,

chcel by som Vás požiadať o radu. Skúsim najskôr zhrnúť fakty a na konci položiť naše otázky.

Manželka mala pracovný pomer trvajúci viac ako 9 rokov (ku dňu nástupu na materskú dovolenku). Dňa 01.04.2016 nastúpila na riadnu materskú dovolenku, malý sa nám narodil 10.05.2016. K 01.04.2016 jej zostal ešte jeden deň nevyčerpanej dovolenky. Ku dnešnému dňu je u zamestnávateľa cca 12 a 1/2 roka (pracovný pomer uzatvorila 05.02.2007).

Všetko prebiehalo klasicky, 1/2 roka materská dovolenka a do 05/2019 rodičovská dovolenka. Nakoľko sme nemali kde drobca umiestniť, dohodla sa so zamestnávateľom na neplatenom predĺžení rodičovskej dovolenky do 30.09.2019, s nástupom od 01.10.2019. V zdravotnej poisťovni bola tento fakt nahlásiť.

Zamestnávateľ jej žiaľ ale oznámil, že už nemá pre ňu prácu a tým pádom ju chcú prepustiť. Po dohode nakoniec odznel verdikt - výpoveď dohodou k 30.09.2019 + 4 mesačné odstupné (nárok mala na 2 mesiace výpovednej lehoty + 3 mesačné odstupné, po ,,dohode" takto).

A teraz otázky :

1) Zamestnávateľ jej tvrdil, že pokiaľ vôbec nenastúpi do práce, tak bude z tohto odstupného platiť iba daň z príjmu a odvody do zdravotnej, do Sociálnej poisťovne nič. Je to pravda?

2) Ak by nastúpila čo i len na jeden deň, vraj musí zaplatiť odvody z tohoto odstupného aj do Sociálnej poisťovne. Pravda?

3) Neoplatilo by sa jej nastúpiť napr. aspoň na ten jeden deň (keď aj na čerpanie riadnej dovolenky) aby si zvýšila prípadnú podporu v nezamestnanosti (ak by si medzitým nenašla prácu)? V prípade pravdy s tými odvodmi čo je pre ňu výhodnejšie.

4) Rozporuplnosť máme aj s nárokom na dovolenku, vedeli by ste nám prosím napísať na koľko dní dovolenky bude mať k 30.09.2019 nárok?

Dúfam že som napísal všetky fakty, ospravedlňujem sa za možno triviálne otázky ale bohužiaľ je toto pre nás ,,nová skúsenosť". Chceli by sme sa vyvarovať prípadných chýb, ktoré by nás mohli mrzieť. Akékoľvek doplňujúce otázky rád zodpoviem.

Vopred veľmi pekne ďakujeme za pomoc a ochotu poradiť.
12 komentárov     zbaliť
veronikasad Do 31.3.2016 pracovala alebo bola PN ? 1 deň dovolenky je z roku 2015, alebo si čerpala dovolenku za rok 2016 ?

Po skončení prac.pomeru má novú prácu, alebo sa ide evidovať na UP ?
Kedy jej skončila materská dovolenka ?
Tomino.kom Do 31.03.2016 normálne pracovala, dovolenku z roku 2015 už nemala, čerpala si za rok 2016 - podľa alikvotnej čiastky jej zostal 1 deň z jej nároku.
Zatiaľ nevieme čo bude po skončení pracovného pomeru, bude sa snažiť nájsť si dovtedy prácu, ale chceme byť nachystaný aj na alternatívu že si prácu nenájde a bude sa musieť evidovať na ÚP.
veronikasad Kolko dní dovolenky za rok 2016 si vyčerpala pred nástupom na MD ? Dopln ešte termín ukončenia MD ...
Tomino.kom Koľko dní to bolo si žiaľ nepamätáme, čerpala starú dovolenku z roku 2015 a zamestnávateľ jej vyrátal koľko má nárok v roku 2016 - vyčerpala starú dovolenku + takmer všetku novú (okrem spomínaného 1 dňa).
MD bola ukončená 31.10.2016, od 01.11.2016 nastúpila na rodičovskú dovolenku.
Mila123 musíš mať presné údaje, ak nebudú tak má manželka nárok na dovolenku od 0 dní po 25 dní.....
veronikasad Takmer všetku je 25 dní z roku 2016 - dali jej celú pred nástupom na MD ? Lebo MD sa považuje za výkon práce a z tohto titulu sa dovolenka nekráti.
Tomino.kom Presné údaje v akom zmysle? Ak myslíš ten počet dní, tak to bolo cca 7-8 dní, fakt si nevieme presne spomenúť a žiaľ výplatné pásky nemá.
veronikasad kolko rokov mala v roku 2016 - aký bol jej ročný nárok ?
Tomino.kom Nie nie, oznámila v zamestnaní že od 01.04.2016 nastupuje na materskú dovolenku a zamestnávateľ jej povedal, že bude mať nárok tuším na 6? dní ......
V tom prípade jej asi zle povedali, z 25 dňového nároku za rok 2016 v tom prípade ona čerpala 5 dní, jeden jej ostal
Tomino.kom V roku 2016 mala manželka 40 rokov. Mala nárok na 25 dní.
veronikasad 6 dní sú 3/12 ročného nároku do nástupu na MD. Zbytok si môže vyčerpať teraz alebo jej ich preplatia.
Tomino.kom Čiže mala nárok na 25 dní aj keď od 01.11.2016 už bola na rodičovskej dovolenke?
Pravidlá a tipy
 • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
 • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
 • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
  Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
  Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
  Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
  ❤ Buďte priateľskí ❤
  Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
  Usporiadať podľa času

  veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

  veronikasad
  1. Tvrdenie zamestnávatela je čiastočne správne. Počas RD a neplateného volna má v SP prerušené poistenie, Ak pracovný pomer ukončí posledným dňom nepl.volna, zamestnanec nebude platiť žiadne odvody do SP, zamestnávatel len garančné a úrazové poistenie.

  2. Materská dovolenka sa považuje za výkon práce, rod. dovolenka netrvala viac ako 100 prac.dní, preto sa jej ročný nárok na dovolenku za rok 2016 nekráti. Za rok 2017 a 2018 jej nárok na dovolenku nevznikol.

  3. Nie som si uplne istá, či neplatené volno nebude mať vplyv na výšku vymeriavacieho základu pre výpočet dávky v nezamestnanosti. Ak by čerpala jeden deň dovolenky, odstupné + nevyčerpanú dovolenku jej zamestnávatel preplatí, dosiahla by maximálny vymeriavací základ pre výpočet dávky v nezamestnanosti, ak počas RD nemala žiadny príjem.
  Zamestnávatel by zaplatil odvody len z 1/30 max.mesačného vymer.základu, t.j. zo sumy cca 223€.

  4. Ako som už písala, za rok 2016 jej vznikol celý nárok na dovolenku, MD sa považuje za výkon práce.

  Výpoveď po skončení predĺženej rodičovskej dovolenky

  Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

  Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.