Zavrieť

Porady

Postup redakcie časopisu

Dobrý deň, rada by som vedela postup redakcie časopisu,myslím to tak že, od prvého dňa až keď to pôjde do tisku...aký je postup (systém).
3 komentárov     zbaliť
vicktor Prezrad na co bude casopis zamerany, ci to bude tyzdennik alebo mesacnik a kolko vas bude v redakcnej rade.
silvia56 Mesačník, cca. 9 ľudí,pre ženy
Dáša_ tí ľudia budú pracovať iba na tomto, alebo budú mať aj iné zamestnanie? Lebo uživiť 9 ľudí, to je celkom pálka. Plus náklady ako tlač, distribúcia, redistribúcia zhltnú pomaly toľko isto
Pravidlá a tipy
 • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
 • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
 • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
  Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
  Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
  Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
  ❤ Buďte priateľskí ❤
  Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
  Usporiadať podľa času

  Dáša_ je offline (nepripojený) Dáša_

  Dáša_
  pár rokov dozadu sme vydali tuším 4 čísla internetového časopisu a potom aj jedno tlačené. Tak snáď si ešte niečo pamätám
  V prvom rade potrebuješ obsah. Potom zápis na ministerstve kultúry http://www.culture.gov.sk/evidencia-...tlace-265.html.
  keď máš obsah hotový, tak nasleduje grafická úprava. Teda koliesko - od grafika naspäť na kontrolu. Ideálne, keď je niekde medzi tým aj jazykový editor. Keď to dá grafik dokopy, putujú materiály do tlačiarne. Samozrejme v tomto momente by už mala byť jasná aj reklama. lebo tá sa musí zakomponovať celkovo do grafiky časopisu.
  Len v tlačiarni to tiez nie je také jednoduché. Musíš dopredu vedieť, aké formáty, kolko strán. V tlačiarni musíš mať dohodnuté tlačenie, kvalitu papiera, spájanie strán. No a keď je to vytlačené, nastupuje distribúcia. Tá samozrejme tiež musí byť dohodnutá dopredu. Lebo dostať časopis do stankov, v stánkoch na dobré miesta nie e jednoduché. No a potom čakáš, koľko toho sa predá. Ak tam nemáš dosť reklamy, tak je to ťažké

  Je toho fakt veľa. Môžeš si napríklad zabezpečiť predaj časopisu po vlastnej osi. Len nezabudni počítať, že časopis niečo váži. A tak aj doprava bude niečo stáť. A bude treba na to miesto.
  Jaaj a keď sa časopis nepredá, tak sa platí aj za skartáciu.

  No to tak v skratke, už si ani všetko nepamatam
  silvia56 ahoj a nevedela by si povedať, skôr tú tvorbu časopisu, od porady až do uzávierky...
  Dáša_ myslíš tvorbu príspevkov? Zišli sme sa a povedali sme si, čo by mohlo byť v obsahu. A potom sme tvorili, fotili, písali. Keď jeden napísal, ostatní skontrolovali. Nesedeli sme spolu.

  misoft je offline (nepripojený) misoft

  misoft
  Ako?
  Ty - ako autor článku - ho napíšeš. Buď ručne, na písacom stroji, v textovom editore (a potom vytlačiť) - písomná forma, alebo využiť ten textový editor a uložiť súbor - digitálna forma, alebo napísané preskenuješ a odošleš e-mailom - elektronická forma.
  Ak píšeš článok - musím mať samozrejme zodpovedajúci titulok, v článku ak použiješ časti z iných zdrojov, musíš POVINNE uviesť ten zdroj, ak použiješ obrázok - taktiež uviesť zdroj, pozor však na autorské právo.
  Napísaný článok (v akejkoľvek forme) sa dostane na stôl redaktora. Ten skontroluje titulok a obsah článku, vykoná korektúry. A to obsahové korektúry a didaktické korektúry - obsahová = vyhodí nepodstatné vety, slovné spojenia, slová, ktoré nemajú vplyv na obsah článku (podávanej informácie) - korektúru v citáciách nevykonáva, kontroluje však zdroj. Ak zdroj nesúhlasí, alebo citácia je skomolená - vyhodí to! Vykoná sa didaktická a gramatická korektúra (často niektorí píšu ako Tatári... napr. "....pretože , ako uš vieme...." - samé chyby). Niekedy - ak je čas a je to tzv občasník, týždenník - konzultuje s autorom svoj postup.
  Po vykonanej korektúre prichádza na radu zalamovanie - článok sa musí zalomiť, formátovať, pretože sa musí umiestniť v časopise na nejakú stránku (podľa relevantnosti sa umiestňuje buď vpredu, alebo až zvadu v časopise). Po korektúre, zalomení a osadení na stránke sa všetko (celý časopis) v digitálnej forme odosiela do tlačiarne. Vytvorí sa "matica" každej strany a tie sa vložia do tlačiarenských strojov - a už sa tlačí.
  Toľko v jednoduchosti ....

  Postup redakcie časopisu

  Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

  Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.