Zavrieť

Porady

Vysokozdvižný vozík

Ivet 16

Ivet 16 je offline (nepripojený) Ivet 16

Ivet 16
DObrý deň,
rada by som sa poprosila o radu. Má zamestnávateľ povinnosť preplácať preškolovanie na preukaz vysokozdvižného vozíka a stým súvisiace lekárske prehliadky? ak áno, v zmysle akého paragrafu.
6 komentárov     zbaliť
Chobot Upresni zadanie, pretože na takto položenú otázku sa kľudne môže odpovedať aj že nie. Ak si napr. ty urobíš niekde kurz na vysokozdvižný vozík, zamestnávateľ nemá povinnosť tieto náklady preplatiť. Takisto nemá povinnosť ti preplatiť poplatok za vodičský preukaz, jazykový kurz a pod.
Ivet 16 Zamestnanec je zamestnany u zamestnavatela na pozicii vodic vysokozdvizneho vozika. preukaz na riadenie vozika je potrebne aktualizovat kazdy rok, moja otazka je ci ma zamestnavatel povinnost uhradzat tieto preskolenia a aj lekarske prehliadky ktore stym suviasia.
Chobot V tomto prípade áno - zamestnávateľ je povinný preškoľovať zamestnanca, keďže je na danej pozícii, kde sa to vyžaduje z pohľadu pracovnej náplne.
Ivet 16 Ďakujem za odpoved, vedeli by ste mi aj upresniť v akom zákone je to presne uvedené.
willma ano má.
Chobot Doslovne to nenájdeš napísané v zákone, povinnosť vyplýva zo všeobecného znenia zákona. Willma ti dole uviedla príklad zákona.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času
    ivka70

    ivka70 je teraz online ivka70

    ivka70
    Kedze zamestnavatel je zodpovedny za to, ze na pozicii, kde je to vyzadovane, bude pracovat pracovnik s platnym preukazom a platnou lekarskou prehliadkou, je povinny to pre zamestnanca zabezpecit a aj ich preplacat.

    Ak preskolenie nezabezepci a kontrola z IP najde takeho pracovnika na pracovnom mieste, kde nema aktualne preskolenie, plati pokuty zamestnavatel. Tazke je to v jeho zaujme, bud mu to skolenie zabezepci alebo ho z tej pozicie stiahne.

    Ohladom zdravotnych predpisov:
    https://www.epi.sk/odborny-clanok/Po...prehliadky.htm
    Naposledy upravil ivka70 : 30.07.19 at 07:32
    willma

    willma je offline (nepripojený) willma

    willma
    § 6

    Všeobecné povinnosti zamestnávateľa:
    (1) Zamestnávateľ v záujme zaistenia bezpečnosti a ochrany zdravia pri práci je povinný
    q) zabezpečiť vykonávanie zdravotného dohľadu6a) vrátane lekárskych preventívnych prehliadok vo vzťahu k práci,6aa) a to v pravidelných intervaloch s prihliadnutím na charakter práce a na pracovné podmienky na pracovisku, ako aj vtedy, ak o to zamestnanec požiada,
    (11) Náklady spojené so zaisťovaním bezpečnosti a ochrany zdravia pri práci je povinný znášať zamestnávateľ; tieto náklady nesmie presunúť na zamestnanca.
    a + §16 zákona 124/2006 v znení neskorších predpisov

    Vysokozdvižný vozík

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.