Zavrieť

Porady

Uplatňovanie paušálnych výdavkov vo výške 80% PHM a nadspotreba

jojo71

jojo71 je offline (nepripojený) jojo71

jojo71
Prosím o radu.

Firma uplatňuje výdavky na PHM vo forme paušálnych výdavkov 80% a nevedie knihu jázd. Auto používa aj na súkromné účely, čiže aj ostatné náklady uplatňuje vo forme paušálnych výdavkov 80%. Používa 80% paušálne výdavky do výšky 80% z celkového preukázaného nákupu pohonných látok za príslušné zdaňovacie obdobie a primeraného počtu najazdených km podľa stavu tachometra na začiatku a na konci zdaňovacieho obdobia.
Čo v prípade, keď je nadspotreba PHM? Treba v DP o túto povýšiť základ dane alebo v tomto prípade sa nadspotreba nerieši? Táto sa rieši len v prípade, ak podnikateľ uplatňuje preukázateľne vynaložené výdavky na spotrebu pohonných látok?

Je správny nasledovný postup účtovania?
1. Nákup PHL (blok vo výške 50 €) - suma 40 € (80%) sa zaúčtuje napr. ako 501003/211001 a suma 10 € (20%) sa zaúčtuje ako 501099/211001
2. na konci roka sa zaúčtuje zostatok PHM v nádrži ako 112/501003 (80%) a 112/501099 (20%)

Takže podľa mňa by sa v tomto prípade už nemala v DP riešiť nadspotreba alebo sa mýlim?

Ďakujem za usmernenia a rady.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času
    mondes

    mondes je offline (nepripojený) mondes

    mondes
    Ak využívate auto aj na súkromné účely, je potrebné určiť percento využívania na podnikanie a na súkromné účely. Nemusí to byť práve tých 80/20. Môže to byť aj 50/50. ....a podľa mňa už v tomto prípade neriešite žiadnu nadspotrebu.
    jakubzemko

    jakubzemko je offline (nepripojený) jakubzemko

    jakubzemko
    Nie je to spravny postup. Ak pouziva zamestnanec auto aj na sukromne ucely, zdanuje sa mu nepenazny prijem za moznost uzivat auto aj na sukromne ucely. Vydavky na obstaranie, prevadzkovanie, opravy a udrziavanie sa nasledne uplatnia vo vyske 100%. Co sa tyka phl, sukromne spotrebovane phl su danovym vydavkom vo vyske 100% a sucasne sa so zamestnancom pisomne dohodne, ze ide o zamestnanecky benefit, ktory sa zamestnancovi zdani ako nepenazny prijem. Co sa tyka phl spotrebovanych na business účely, tie budu danovym vudavkom vo vyske 80 %. Postup ktory ste vy popisali moze pouzit zivnostnik s modifikaciou tak ako napisala mondes vyssie. No ako zivnostnik by som sa nechvalil ze pouzivam naftu, ktoru mam v danovych vydavkoch na sukromne ucely aj ked treba povedat ze pravne nezavazne informacie fs to pri zivnostnikoch s časti povoluje. Mimochodom tu nadspotrebu predsa mate v tycj 20 %
    Naposledy upravil jakubzemko : 08.08.19 at 21:52
    5 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    jojo71 Ďakujem. Zabudol som napísať, že ide o s.r.o., s ktorou nemá konateľ uzatvorený zmluvný vzťah, takže tu sa nerieš nepeňažný príjem podľa mňa.
    karakul Odkiaľ čerpáš všetky tieto nesprávne informácie???
    jojo71 Tak poprosím, ako to má byť správne...vopred ďakujem
    jakubzemko Paragraf 2 aa) zdp hovori ze zamestnancom je daňovník s príjmami podľa § 5 prijatými od platiteľa týchto príjmov (ďalej len „zamestnávateľ“). Bez ohladu ci ma alebo nema zamestnanec zo zamestnavatelom zmluvny vztah, ci pobera alebo nebobera zamestnanec od zamestnavatela penazny prijem, v pripade ak mu date zadarmo k dispozicii auto alebo phl, prave dosiahol nepenazny prijem podla paragrafu 5 zdp. A mimochodom prijmami podla paragrafu 5 su aj príjmy za prácu likvidátorov, prokuristov, nútených správcov, členov družstiev, spoločníkov a konateľov spoločností s ručením obmedzeným a komanditistov komanditných spoločností, a to aj keď nie sú povinní pri výkone práce pre družstvo alebo pre spoločnosť dodržiavať príkazy inej osoby. Ma to byt tak ako som naposal, nic sa na tom nezmenilo, akutat ze v pripade ak by o tom nebola s konatelom ziadna dohoda tsk budu sukromne spotrebovane phl ako aj oststne vydavky na prevadzku vozidla alebo ich časť nedanove a sucasne sa zdani konatelovi nepenazny prijem. Preto si tieto zamestnanecke benefity je vhodne dohodnut v internom predpise.
    jakubzemko Este jedna vec, mohli by ste mat auto starsie ako 8 rokov, pptom by sa uplatnil iny rezim...
      zbaliť

    Uplatňovanie paušálnych výdavkov vo výške 80% PHM a nadspotreba

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.