Zavrieť

Porady

Môžu odstaviť výťah len preto, že tam ešte nie sú nasťahovaní všetci majitelia bytov?

Môžu sa obyvatelia bytového domu dohodnúť na odstavení výťahu? Môže správcovská spoločnosť odstaviť výťah len preto, že tam ešte nie sú nasťahovaní všetci majitelia bytov?

Dobrý deň,
chcel by som sa opýtať, či je vôbec možné, aby si majitelia bytov v bytovom dome odhlasovali odstavenie výťahu.
A či môže správcovská spoločnosť odstaviť výťah len preto, že tam ešte nie sú nasťahovaní všetci majitelia bytov (novostavba). Výťah bol chvíľu v prevádzke, ale potom sa odstavil pod zámienkou, že by sa mohol pri prevážaní stavebného materiálu a nábytku poškodiť. Hovorí o tom nejaký zákon? V zákone o vlastníctve bytov a nebytových priestorov som to nikde nenašiel.
Ďakujem.
Naposledy upravil Mária27 : 07.08.19 at 19:25 Dôvod: dlhé
kopretinka A vynášanie nábytku a všetkých vecí po schodoch bude zabezpečovať developer osobne?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa bodov

    sito je offline (nepripojený) sito

    sito
    Môžu - nemôžu?

    Čo musia spoluvlastníci domu, jeho spoločného zariadenia, výťahu? Od zápisu do katastra sú povinní platiť preddavky do FPÚaO. Zároveň aj preddavky, zálohy za služby, plnenia a to mesiac vopred. Teda na začiatok dve mesačné platby za užívanie bytu. A to aj vtedy, ak sa do bytu nenasťahujú v prvý mesiac platnosti.

    Neviem koľko toho Marka vymazala, odstránila? No správca by mal zabezpečiť prevádzku domu, teda aj výťahu od oficiálneho otvorenia, prevádzky domu. Samozrejme, že výťahu sa týkajú dve položky FPÚaO a plnenia, služby, elektrina.

    Vraj výťah fungoval aj funguje, len nie je v prevádzke. Prečo? Môže byť aj uvedený dôvod, aby sa nepoškodil. Zaujímavé, že niekto na to neprišiel pri dani domu do prevádzky. Tí, čo sa nasťahovali v čase keď výťah ho použili aj na sťahovanie všetkých veci do bytu, teda aj nábytku. Tí, čo sa sťahujú teraz, až do nasťahovania všetkých vlastníkov bytov musia všetko nosiť po schodoch.

    A čo rozpočítanie spoločných nákladov za služby, elektrinu? Vsio rovno, že? Takže tí, čo všetko budú nosiť po schodoch uhradia podiel zo spoločných nákladov za výťah, elektrinu aj za tých, čo si veci do bytov vyvozili výťahom. A že tí skorej nasťahovaní nepovedali, ešte nie sú všetci do domu nasťahovaní, hlavný uzáver vody, teplej vody a kúrenia otvoríme až budú v dome obývané všetky byty!
    11 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    sito Zasa to NEUŽITOČNÉ!!!
    misoft Napísané svojsky (tvoj štýl), ale pravdivo.... Ak je odstavený - tak správca by NEMAL potom účtovať za to poplatky. Ale ako je napísané - správca len plní to, čo si ovčania vo vchode odmávali....
    Mária27 sito, nič som nevymazala, len ten nadpis (nad Dobrý deň) skrátila.
    A keď chceš vidieť, kto ti dal mínus, pozri tu https://www.porada.sk/t312291-ako-vidiet-minuskara.html
    sito Ahá, len názov témy je skrátený.

    Čo sa týka mínuskarov, no sú to ho.a.a! Ale, čo už?

    Však vieš ako píšem, aby sa závity skrúcali, točili, namáhali. Za ten príspevok nie je daná ani jedna mínuska. Píšem "NEUŽITOČNE" Keď píšem, tak píšem tak, aby to bolo užitočné pre všetkých človekov, ktorí sa pozrú poradu. Ale ako vidíš, tie +ky, užitočné bránia drvivej väčšine si pozrieť, prečítať môj názor na vec.

    Takže, pokiaľ ten, ktorému sa môj názor na vec pozdáva, nech mi nedáva +ku, užitočné. Môže v komentári napísať, +, dobre, výborné, to poteší. No nepoteší, že po +kách, užitočnom si hostia nemajú možnosť prečítať, pozrieť môj názor. Vlastne môžu, ale to je už o niečom inom, že?
    Mária27 Ja som sa k tej veci ani nedokázala vyjadriť - čo všetko ľudí napadne: vraj, nepoužívajme veci, lebo sa môžu pokaziť!!! Samozrejme to schválili tí, čo už majú naábytok v byte.
    buchač Mária27 (Dnes 20:54) vraj, nepoužívajme veci, lebo sa môžu pokaziť!!!
    ==========================

    Pre mňa je v celom texte otázky najdôležitejšie :

    ...." že by sa mohol pri prevážaní STAVEBNÉHO materiálu a nábytku POŠKODIŤ..."

    Lebo poškodený a pokazený je rozdiel.
    sito Ale, Marka. A kto sa dokáže vyjadriť, presne vyjadriť, čo sa stane, schváli v bytovom dome, tu na porade?

    Že nejakého Marppyho zákony, platia?

    buchač, samozrejme, že v poškodenom výťahu sa dá ešte teoreticky vyvážať, podľa rozsahu poškodenia. Ale v pokazenom? Dá sa?

    A vieš čo? Vlastník bytu nahlási zástupcovi vlastníkov, že predáva byt, no nepovie mu dátum, presný. Domovník zvolá schôdzu na ktorej upozorní, navrhne odstavenie spoločného zariadenia, výťahu, aby ho nový vlastník bytu nepoškodil pri sťahovaní sa do svojho obydlia. Nevie presne kedy sa bude sťahovať, ale doporučuje preventívne odstaviť ho na dva mesiace. Čo Ty na to?

    Čo myslíte, nájde sa nejaké hovado, čo túto tému " Téma je uzatvorená"
    DavidT Aby som to upresnil, tak odstavenie výťahu nikto z vlastníkov neschválil a domovníka ešte nemáme....
    Podľa môjho názoru, výťah nemôže byť odstavený, len keby neprešiel revíziou. Alebo keby to odsúhlasilo 100% vlastníkov, ale neviem, iba myslím ....
    buchač DavidT (Dnes 22:13) a domovníka ešte nemáme....
    =========================
    Silno pochybujem, že ho vôbec niekedy budete mať.
    sito No, ale to potom je o niečom inom, čo som písal. Neznalosť zákona neomlúva.

    Toto, toto by ste mali všetci poznať ako sa správať v bytovom dome, ktorý má správcu bytového domu ( váš prípad ) prípadne je v dome SVB.

    https://www.zakonypreludi.sk/zz/1993-182

    Zo zákona nemá na to ten kto dom postavil, developer, zákonné právo. Opak, je povinný zabezpečiť bytovému domu správu domu, jeho prevádzku v súlade so zákonom.

    A teraz, čo je pravda?

    Toto?

    "Dobrý deň,
    chcel by som sa opýtať, či je vôbec možné, aby si majitelia bytov v bytovom dome odhlasovali odstavenie výťahu."

    Alebo toto?

    "Aby som to upresnil, tak odstavenie výťahu nikto z vlastníkov neschválil a domovníka ešte nemáme.... "

    Ak to druhé toto, tak potom je najlepšia odpoveď od vicktora. Správca nemôže svojvoľne odstaviť výťah, leda na základe odbornej revízie, pretože výťah je VYHRADENÉ technické zariadenie, ktoré je pravidelne, týždenne kontrolované dozorcom výťahu, ktorý musí viesť o tom, že vykonal týždennú obhliadku výťahu!!! A správca domu musí zabezpečiť ďalšie povinné revízie, ktoré určuje zákon.

    misoft tu písal o ovčanoch, baranoch ktorí si nechajú diktovať podmienky, ktoré nie sú v súlade so zákonom.
    sito Dobré ránečko!

    youtube.com/watch?v=ZmPAcd5dLB
      zbaliť

    Chobot je offline (nepripojený) Chobot

    Chobot
    Ak sa tak dohodne väčšina vlastníkov, tak môžu. Je to spoluvlastníctvo, rozhodujete o tom vy - spolu - vlastníci. Hlasovaním. Ak bude väčšina za, tak sa spojazdní. Na také rozhodovanie netreba zákon. Zákon nemôže rozhodovať o tom, či má byť výťah v prevádzke alebo nie.
    sito Noo, je to taká sexovačka medzi spoluvlastníkmi.

    Ale, "zásadách určenia výšky mesačných úhrad za plnenia," Takže, správca určí mesačnú úhradu za užívanie spoločného výťahu vlastníkovi bytu x €, ktorú mu zabezpečuje, spoločne pre všetkých.


    "Vlastník bytu alebo nebytového priestoru v dome a osoby, ktoré s ním žijú v domácnosti, majú právo užívať byt v dome, spoločné zariadenia domu ( výťah ) ktorých užívanie je spojené s užívaním bytu v dome."

    Takže, jednotné číslo VLASTNÍK má zákonom zaručené právo užívať výťah ako spoluvlastník neobmedzene.

    Tibor, predstav si, že tých súčasne sťahujúci po schodoch stretne ten čo si nábytok povozil výťahom. A kurva, kde ste boli keď som sa sťahoval ja! Výťah chodil, teraz musím chodiť peší po schodoch kvôli vám a vy ma tu obmedzujete vo využívaní spoločného schodišťa.

    "Pri rozúčtovaní úhrad za plnenia sa zohľadňuje miera využívania spoločných častí domu a spoločných zariadení domu vlastníkmi bytov alebo nebytových priestorov v dome."

    Myslíš, že pri rozhodnutí odstaviť výťah rozhodli aj o tom, že sa odpíše stav elektromeru spotreby elektriny výťahu a že podľa stavu v tom období, kedy oni používali výťah z pomeru rozpočítaných spoločných nákladov domu uhradia len oni a nie aj tí, ktorí ho nemohli na základe obmedzenia, rozhodnutia používať, či?

    Veď veci nie sú zákonom zakázané prepravovať vo výťahu, či? Vedz, a to už ani pes nie je vec. Má právo sa voziť vo výťahu, bezplatne?

    Sexujeme sa? Alebo oni sa j..ú medzi sebou, budujú si perfektné vzájomné spolunažívanie v ich bytovom dome, že?

    vicktor je offline (nepripojený) vicktor

    ja si myslim, ze normalny clovek (moja manzelka nie celkom suhlasi) ...viac vicktor
    Spravca sam nemoze, ale vlastnici odhlasovat mozu.
    Bolo by ale zaujimave ako predavajuci developer zdovodni kupujucemu ze dom ma vytah, ale nepojazdny. Ci da zlavu alebo kupujuci odstupi od zmluvy.

    mackoivan je offline (nepripojený) mackoivan

    mackoivan
    Len tak "polopate".. náklady na prevádzku výťahu sa rozpocitavaju na osoby .. keďže ešte býva len niekoľko ľudí...nech s výťahom počkajú na ostatných...je pravda, že sa niektorí správajú k spoločným zariadeniam domu ako od macochy.
    9 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    marjankaj a keby ten výťah odstavili na furt, tak by všetci ušetrili. Keď šetriť, tak nech to stojí za to.-
    Chobot ... a šetriť, nech to stojí čo to stojí.
    mackoivan Nuž keď napríklad desať ľudí užíva mesiac výťah a ostatných sto nie...tak nech tých desať zaplatí servis a elektrinu aj za tých sto a potom je to ok .... väčšina môže odsúhlasiť, že sa výťah spustí v určitom termíne !
    marjankaj takže ak napríklad pôjdem na dovolenku na jeden mesiac, tak by som mal dať odstaviť výťah, aby som nedoplácal na ostatných? Tí sa určite budú vytešovať.
    vicktor Kto byva na prvom poschodi, ten moze pockat.
    Ale keby si mal byt na 12. poschodi, veru by sa ti cakat nechcelo.
    DavidT Lenže za výtah už platíme zopár mesiacov...A to všetci aj tí čo tam ešte nebývajú. Niektorí sa neponáhľajú s bývaním, pretože sú v zahraničí alebo bývajú niekde inde... možno že sa začnú sťahovať o 3 mesiace, možno o rok, mozno o 2.... to máme čakať kým si všetci nezariadia svoje byty? Neviem, ale podľa môjho názoru a sedliackeho rozumu by mal byť výtah spustený akonahle developer predá byty a nemalo by to záležať ani od majiteľov bytu a ani od nikoho iného...
    buchač To tu ale nevyriešiš !!!

    Zbehni ku správcovi a pýtaj sa, žiadaj, pindaj...
    Nech správca doloží, dokladuje, zdôvodni predpisom alebo zákonom svoje konanie.

    Alebo šak neplať/neplaťte za to, čo nie je dodané.
    sito Juraj, a Ty takto verejne navádzaš ľudí na to, aby kašľali, s...i na zákon?

    "Vlastník bytu alebo nebytového priestoru v dome, ktorý sa neužíva, sa nemôže domáhať upustenia od povinnosti uhrádzať preddavky do fondu prevádzky, údržby a opráv, úhrady za plnenia a platby za správu."

    Úhrady za plnenia sú zálohové platby, podliehajú vyúčtovaniu rozpočítaných spoločných nákladov domu za služby na jednotlivé byty v dome. FPÚaO a správa domu nie sú pre byt, jeho vlastníka zálohové platby.
    sito "Len tak "polopate".. náklady na prevádzku výťahu sa rozpocitavaju na osoby"

    Ivan, len tak polopate. Ty by si len tak ako predseda spoločenstva vedieť, že čo je prevádzka výťahu, že? Ak nie, tak je to schopnosť sa bezpečne pohybovať vo výťahovej šachte hore - dole, a aby bol do kabíny zabezpečený bezpečný vstup. Preto je to VTZ, vyhradené technické zariadenie. Je to spoločné zariadenie domu a zároveň aj prevádzka domu.


    "Prevádzkou sa na účely tohto zákona rozumejú činnosti a prostriedky potrebné na pravidelné udržiavanie spoločných častí domu, spoločných zariadení domu, príslušenstva a priľahlého pozemku v stave spôsobilom na ich riadne užívanie; za prevádzku sa považujú aj povinné revízie technických zariadení podľa osobitného predpisu.5a)"

    Takže sú to prostriedky, ktoré sú povinní spoluvlastníci domu uhrádzať do FPÚaO podľa svojho majetkového podielu v dome a na jeho spoločných zariadení, teda aj výťahu. S tých je povinný správca domu prevádzku výťahu, že?

    Druhá vec, ktorá sa týka výťahu je plnenia, služba, dodávka elektriny, ktorá zabezpečuje pohyb výťahu hore - dole, alebo opačne.


    "Úhrady za plnenia sú vlastníci bytov a nebytových priestorov v dome povinní mesačne vopred uhrádzať na účet domu v banke. Pri rozúčtovaní úhrad za plnenia sa zohľadňuje miera využívania spoločných častí domu a spoločných zariadení domu vlastníkmi bytov alebo nebytových priestorov v dome."

    "Vlastník bytu alebo nebytového priestoru v dome, ktorý sa neužíva, sa nemôže domáhať upustenia od povinnosti uhrádzať preddavky do fondu prevádzky, údržby a opráv, úhrady za plnenia a platby za správu."

    Takže správca domu predpíše každému bytu mesačnú zálohovú platbu na spoločne spotrebovanú elektrinu za používanie služby, ktorá je spojená s užívaním bytu, ktorú zo zákona musí vlastník bytu uhrádzať a to aj v prípade, že byt neužíva, nebýva v ňom a ani ho neprenajíma. Spotrebu elektriny si meria dodávateľ elektriny svojím elektromerom. Keďže nie je možnosť merania koľko ktorý byt sa podieľal na spoločnej spotrebe elektriny náklady za ňu uhradzajú spoluvlastníci podľa dohody v zmluve o výkone správy prípadne SVB. Na konci roka sa zbierajú údaje od spoluvlastníkov domu, takzvané osobomesiace. Ten kto v byte býval počas roka celý rok a dve osoby, nahlási si 24 osobomesiacov. Ten kto byt neužíval si nahlási 0 osobomesiacov. Ďalej to poznáš, že? Ten, čo má nulu osobomesiacov, tomu správca vráti v ročnom vyúčtovaní všetku zálohu, ktorú musel vlastník bytu uhradiť za rok v mesačných, ktoré mu správca domu predpísal.

    Inak, ako som to čítal, tak som odpovedal. Ale?

    " DavidT (08.08.19 22:13) Aby som to upresnil, tak odstavenie výťahu nikto z vlastníkov neschválil a domovníka ešte nemáme....
    Podľa môjho názoru, výťah nemôže byť odstavený, len keby neprešiel revíziou. Alebo keby to odsúhlasilo 100% vlastníkov, ale neviem, iba myslím "

    Tak v tomto má David pravdu! Až na to, že developer už s tým nemá nič spoločné, už to nie je jeho majetok. A predsa niečo má, záruku za prevádzku výťahu. Za prevádzku už zodpovedá správca domu, aj za plnenie, dodanú elektrinu na službu výťah. No správca z vlastného rozhodnutia nemôže odstaviť výťah, ak výsledkom všetkých revízii na VTZ je potvrdená, povolená jeho prevádzka. Tých 100 % vlastníkov by aj mohlo, mohlo načisto odstaviť prevádzku výťahu a tým aj jeho revízie. Ale to sa im v novostavbe nikdy nepodarí, leda žeby mal dom len dve poschodia.

    David je ten, čo už v dome býva a chce sa voziť hore - dole, možno na trináste poschodie. Má na to právo a aj si to mesačne platí. Tak prečo nie, nemôže sa?
      zbaliť

    Môžu odstaviť výťah len preto, že tam ešte nie sú nasťahovaní všetci majitelia bytov?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.