Zavrieť

Porady

Vysporiadanie pozemku

Dobrý deň, chcela by som poprosiť o radu.

Zdedila som dom, avšak pozemok pod domom je vedený na 6 iných vlastníkov. Predpokladám, že v prípade, ak zistím, že všetci vlastníci sú živí, je potrebné sa s nimi spojiť a uzavrieť s nimi kúpnu zmluvu s dohodou o cene. Čo však v prípade, ak vlastníci pozemkov sú nebohí? Treba niekde požiadať o okruh dedičov nebohých alebo by sa dal pozemok získať aj vydržaním?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Chobot je offline (nepripojený) Chobot

    Chobot
    Ak pozemok má známeho vlastníka, vydržanie by nemalo byť možné. Treba osloviť dedičov, obnoviť dedičské konania a potom po prededení odkúpiť od dedičov.
    Dobrý deň,

    samotná vedomosť o vlastníkovi nevylučuje možnosť pozemok vydržať, ale musia byť splnené viaceré podmienky:
    - dobromyseľnosť držiteľa
    - nepretržitá doba držby minimálne 10 rokov,
    - spôsobilý predmet vydržania.
    - titul nadobudnutia (aj keď neplatný), od ktorého možno začať počítať vydržaciu lehotu

    Vo Vašom prípade táto možnosť v súčasnosti neprichádza do úvahy.

    Jednoznačne je potrebné pokúsiť sa vyhľadať vlastníkov a v prípade, ak sú nebohí, tak by pozemky mali byť prepísané na dedičov, tzn. na LV by mal byť uvedený skutočný vlastník. Môže nastať situácia, kedy nie je právoplatne skončené dedičské konanie a ešte nie je známy konečný dedič. Vtedy je potrebné počkať na skončenie dedičského konania, alebo napr. uzatvoriť zmluvu o budúcej zmluve s domnelým dedičom.
    6 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    vicktor To je akysi mackopes - vlastnik existuje, dokonca ho poznam, ale kedze som velmi dobromyselny, pozemok prave preto vydrzim...
    misoft Si sa pomýlil - držiteľ je ten, kto je na pozemku a myslí si, že je jeho. To by musel byť dobromyselný MAJITEĽ.
    vicktor MAJITEL nemusi byt dobromyselny aby vydrzal vlastny pozemok.
    misoft Lenže ona má LEN ten zdedený dom - ale pozemok nie je jej, nie je majiteľka. A o majiteľovi/och vie, takže ich pozemok nemôže vydržať.
    vicktor S tymto suhlasim.
    Ja som reagoval na Martina, ktory pise "vedomosť o vlastníkovi nevylučuje možnosť pozemok vydržať" a uvadza potrebu dobromyselnosti drzitela.
    Martin Biskupič pre vydržanie sa vyžaduje splnenie všetkých podmienok..

    ak by napríklad dom zdedila a notár by omylom zapísal aj pozemok ako vlastníctvo, bola by 10 rokov v domnení, že je oprávnenou vlastníčkou. aj keby sa potom zistilo, že notár spravil chybu, ak boli splnené podmienky vydržania (dobromyseľnosť, doba atď.), pozemok by vydržala napriek tomu, že by bol dodatočne zistený skutočný majiteľ.

    preto som písal, že samotná vedomosť nevylučuje možnosť čokoľvek vydržať.. skúmajú sa zákonné podmienky vydržania..

    ale ako vravíte, je asi nepravdepodobné, že niekto by preukázal dobromyseľnosť, keby v čase držby vedel že skutočným vlastníkom je niekto iný..
      zbaliť

    Vysporiadanie pozemku

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.