Zavrieť

Porady

Aké sú postupy pri neprededených financiách prostriedkoch v správe SPF - urbár

Urbár zasiela SPF od tohto roka finančnú čiastku pripadajúcu na jeden podiel / ha. Zasiela to za všetkých neprededených po 3 rokoch, alebo aj dlhšie ? Do toho sa majú započítať aj zomrelé osoby neprededené ? Ako postupovať keď po 2 rokoch niekto prededí čo v takom prípade ak bude žiadať peniaze naspäť ?
Vlani zomrel podielnik jeho podiel nebol prededený ale sme ho odslali SPF teraz sa prihlásil dedič o navrátenie finančných prostriedkov, aký je postup, požiada SPF o vrátenie prostriedkov za rok 2018 a spoločenstvo mu vyplatí spätne za 2 roky ?
Pravidlá a tipy
 • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
 • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
 • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
  Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
  Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
  Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
  ❤ Buďte priateľskí ❤
  Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
  Usporiadať podľa času

  a_je_to je offline (nepripojený) a_je_to

  a_je_to
  Na túto otázku veru nemám jednoduchú odpoveď. Skôr komplikovanú tak, ako je komplikované vykazovanie podielu za 2018. Ani neviem, z ktorého konca začať odpovedať. Po novelizácii zákona 97/2013 Z.z. sme my, spätne od nového roka zaviedli šiestich nových členov. SPF – poľnohospodárska bez nároku, SPF poľnohospodárska s nárokom. Lesy SR lesná bez nároku, Lesy SR lesná s nárokom. Všetko za podiely SR. Ďalšie dve, SPF za podiely neznámych vlastníkov a Lesy za podiely neznámych vlastníkov. Tam sme vyčíslili hospodárske výsledky. Tie bez nároku sú výnosy, z ktorých nájomné náš nájomca odvádza priamo Lesom a SPF. Ide o nájomné za revíry a od RD za pôdu. Keďže nájomné dostali priamo, nemajú nárok ešte aj na podiel z toho, čo dostal urbár znížené priamo. Z tých s nárokom, sme za poľnohospodársku vykázali stratu. Takže SPF sme napísali, že nedostanú nič, navyše, že o polovicou straty znížime ďalšie nároky v budúcich rokoch. Lesom sme oznámili dosiahnutý HV z tej SR s nárokom, ktorý sme znížili o polovicu. Lebo zákon nadobudol účinnosť až od 1.7.2018, za prvý polrok sme si ponechali. Požiadali sme o číslo účtu, na ktoré im to máme poukázať. Ale už 3 mesiace nám ho neposlali. Podiely neznámych vlastníkov sme listom odmietli poukázať aj SPF, aj Lesom SR. S tým, že ich spravujeme my, nie SPF a Lesy SR, lebo hospodárime sami a podiely neznámych vlastníkov ukladáme do depozitu od vzniku spoločenstva v r.1994, nedelíme ich medzi živých. Keď niekto prededí podiely neznámeho, dostane peniaze od r. 1994. Toto považujeme za správu, nie to, čo robí SPF. Tak isto sme na to doposiaľ, už 3 mesiace nedostali žiadnu odpoveď. Asi sú z toho úplne vedľa. Neznámy vlastník je ten, kto nemá pri mene bydlisko, rodné číslo a dátum úmrtia. Tí, čo ho majú, nemožno považovať za neznámych, iba za mŕtvych a neprededených. Ale KN ich vykazuje ako neznámych a SPF by chcel za nich podiely. Veľké guľové ... nedostanú nič ! Zatiaľ iba toľko, nemáme spätnú odozvu už 3 mesiace.
  Takže žiadne 3 roky, na ktoré sa pýtaš, iba polovicu z 2018. Ostatné som zodpovedal v texte, dúfam všetko. Skúste to pýtať späť, ale neviem, čo všetko budú chcieť a či vôbec to vrátia. My sme si už od začiatku povedali, že v tejto otázke netreba byť príliš usilovný s posielaním peňazí.

  Aké sú postupy pri neprededených financiách prostriedkoch v správe SPF - urbár

  Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

  Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.