Zavrieť

Porady

Príspevok na rekreáciu podľa novely Zákonníka práce

Dobrý deň,
hľadám odpoveď na otázku, či mi zamestnávateľ môže / má poskytnúť príspevok na rekreáciu.

Vo firme MicroStep-HDO som začal pracovať 11.01.2016. Z dôvodu organizačných zmien som bol preradený od 01.09.2018 do sesterskej spoločnosti MicroStep Services (formou Dohody o ukončeni PZ v spoločnosti MicroStep-HDO a podpísaní PZ so spoločnosťou MicroStep Services), pričom vykonávam prácu na tom istom pracovnom mieste, mám toho istého riaditeľa (spoločný pre obidve spoločnosti).

Po návrate z dovolenky na Slovensku (koncom júla 2019) som predložil zamestnávateľovi (priamo riaditeľovi) žiadosť o poskytnutie príspevku na rekreáciu. Odmietol mi ho poskytnúť s odôvodnením, že v súčasnej spoločnosti nepracujem 2 roky a táto spoločnosť koná v súlade so zákonom.

Oponoval som, že v MicroStepe ako takom pracujem 4. rok kontinuálne až doteraz a nie z mojej vôle nastalo cca pred rokom moje organizačné preradenie. Keby aj nebola splnená táto 1 podmienka (všetky ostatné podmienky som splnil) a zamestnávateľ by mi poskytol príspevok na rekreáciu, nekonal by protizákonne, len by nemal zákonnú povinnosť mi ho poskytnúť. Ako to je?

Je to teda o dobrej vôli zamestnávateľa? alebo by konal protizákonne v prípade poskytnutia príspevku na rekreáciu?

Ďakujem za ochotu mi odpovedať.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    ivka70 je offline (nepripojený) ivka70

    ivka70
    Otazka je, akym sposobom skoncil a zacal novy PP.

    Ak si k tomu dostal informaciu, ze novy zamestnavatel prebera vsetky prava a povinnosti predchadzajuceho a v takom zmysle by znemla aj nova uzavreta pracovna zmluva, tak by narok bol.

    Ak ste sa len dohodli na skonceni a podpisani novej zmluvy, teda ak neslo oficialne o taku organizacnu zmenu, kde by novy zamestnavatel preberal prava za povinnosti predchadzajuceho (muselo by to byt napr. aj v Socialnej poistovni tak nahlasene), tak sa povcita tvoj PP len od 1.9.2018 a narok v roku 2019 na rekreacny prospevok nevznika.
    Nie je splnena podmienka 24 mesiacov trvania PP.
    Predpokladam, ze je to tento pripad.
    Zamestnavatel ti ten prispevok nemoze poskytnut (suvisia s tym danove a odvodove "ulavy", ktore nemoze uplatnit pre nesplnenie podmienok.
    Mohol by ti max. dat mimoriadnu odmenu v tej vyske, z ktorej by ale museli byt platene aj odvody aj dan.
    tichomir_19 ivka70, ďakujem za odpoveď. Išlo o organizačnú zmenu, kde nový zamestnávateľ neprebral práva a povinnosti. Jediná možnosť je teda poskytnúť "odmenu" podliehajúcu odvodovej a daňovej povinnosti - a to zamestnávateľ nemá záujem.

    Príspevok na rekreáciu podľa novely Zákonníka práce

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.