Zavrieť

Porady

PC po štarte nabieha do biosu.

Tak kliknem F1 a enter a PC nabehne. Dátum aj čas ukazuje normálne, takže som batériu vylúčil. Ale som zistil, že keď ho vypnem iba softvérovo, tak ide spustiť normálne. Ja ho vyťahujem z elektriny a vtedy to vždy urobí. Skúsil som ho vypnúť a odpojiť od šťavy asi na minútu a po zapnutí nabehol normálne. Takže asi hraje nejakú úlohu čas ako dlho je odpojený. Poradí niekto?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Chobot je teraz online Chobot

    Chobot
    1. vymeň záložnú batériu na základnej doske.
    2. neodpájaj zdroj zo zásuvky, keď vypneš PC

    A ty PC vypínač tak, že natvrdo vytiahneš kábel zo zásuvky počas behu PC? To fakt?
    12 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    Gapo Samozrejme natvrdo PC nevypínam, ale až po vypnutí ho odpojím od šťavy. Ale to som robil napríklad na noc, alebo pri odchode z domácnosti, vždy kvôli istote, požiar napr. a fungoval,.
    misoft Paranoja? Asi hej. Ja som scoj PC (už vyradený) mal v sieti nonstop 24h/365d - bol síce v stand-by, ale spotreba bola menšia ako spotreba telky v stand-by.
    Baterka v PC (na matičnej) má výdrž 3-4 roky (v tvojom prípade), pri zapnutej sieti vydrží aj 8 rokov (mnou overené).
    Potom sa nečuduj, že keď zapneš PC - tak naskočí BIOS, pretože časy a dátumy nesúhlasia, vynulujú sa nastavenia v BIOSe (nastaví sa default - ak sú nastavené takty CPU, tak skočia na základné).
    To, že ti ukazuje "správny čas" po nábehu - to je systémový čas Windows!!!! Ten si berie čas z internetu. Ovšem niekedy ani to nepomôže, pretože niektoré certifikáty stránok majú časové razítka a pri načítaní sa (podľa BIOS času) zistí neplatnosť certifikátu a stránka je nedostupná.

    Chobot napísal - je volovina VŽDY vyťahovať zo zásuvky. Ak sa tak bojíš, tak len ak ideš na dlhšiu dobu (7 a viac dní - ja som ani vtedy nevyťahoval a nezhorel som).
    Gapo Paranoja? Ani nie, ale náhoda je blbec. Myslel som tým časom, čas v Bios-e aj tam je o.k. Ale to nerieši problém, pretože to som tak robil stále a bolo to o.k. A nech pozerám ako pozerám ja v Bios-e nič divné nevidím, pravda je, že nie som od fachu. Tiež je pravda že v máji bolo 6 rokov od kúpy.
    Gapo Pozriem po nejakej lepšej batérii a vyskúšam ju vymeniť.
    Chobot Po 6 rokoch to bude tá batéria. Vymeň ju, nemusíš hľadať nejakú "lepšiu". To sú tie štandardné 2032 alebo 2025 - kové gombíkové batérie, stačí kúpiť nejakú za 1 euro alebo v LIDLI blister s viacerými kusmi. A môžeš fungovať ako doteraz.
    misoft CR 2032 sa tam dávajú. CR 2025 nevydržia dlho.
    CR2032 fakt stojí cca 1€, kúpi kdekoľvek....
    Gapo Tak už som kúpil Duracell 2032. Výmena do 5 sekúnd, ale nič sa nezmenilo, opäť nábeh do bios-u. Potom ma napadlo použiť znovu "default" a nabehol normálne. Tak uvidím zajtra keď ho cez noc odpojím od šťavy.
    misoft Už sme ti písali - zbytočnosť vyťahovať zo siete!

    Môj (už vyradený) PC bol pripojený k el. sieti 10 rokov v kuse! A nikdy - opakujem NIKDY - sa nestalo, aby niečo zlyhalo v tomto smere. Dokonca CR2032 som menil po 8 (slovom ôsmich) rokoch! A to ešte bola schopná udržať nastavenia CMOS.
    Gapo Tak asi to bola naozaj tá batéria, ráno nabehol normálne. Dúfam že to tak bude aj naďalej. Vďaka že ste ma presvedčili.
    misoft Veď máme vynikajúci presvedčovací talent.....
    Gapo Nie len to ale aj vedomosti, vďaka.
    Gapo Ešte som zabudol prezradiť, že batéria mala 0,4 V
      zbaliť

    danno177 je offline (nepripojený) danno177

    danno177
    Vymeň baterku a neodpájaj pc zdroj od elektriny a tvoj problém prestane. Batéria ktorá tam je, slúži na uchovanie bios nastavení pokiaľ sa stane že pc je od elektriny odpojený. Daná batéria sa potom vybíja a keďže to nie je akumulátor, stratenú kapacitu už nenadobudne.

    PC po štarte nabieha do biosu.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.