Zavrieť

Porady

Zaúčtovanie opomenutej pohľadávky z minulých období

Dobrý deň, prosím o radu:

Spoločnosť prechádzala v r. 2018 na nový účtovný program. Pri prevádzaní pohľadávok a závazkov opomenula na pohľadávku (zádržné) z roku 2015, splatnú v r. 2020. Kontrolou salda sme túto chybu našli, ale až po uzavretí a zauditovaní r. 2018.
Otázka znie - akým sposobom dostať predmetnú pohľadávku do účtovníctva v r. 2019? Zdanená bola už v r. 2015 pri fakturácii.

Ďakujem za každú pomoc a pripomienku.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa bodov

    Tweety je offline (nepripojený) Tweety

    Tweety
    Ako? Zaúčtovaním. Ak v účtovníctve je, (zrejme áno)potom previesť len saldo.
    8 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    Marianna01 Ahoj Tweety, no práve to zaúčtovanie ma zaujíma. Pohľadávka nie je v účtovníctve. Niekedy v r. 2015 bola vystavená faktúra, na ktorej sa vyčíslilo 5% zádržného. Faktúra riadne zdanená v danom roku. Potom sa prechádzalo z nejakého XY účto programu do SAPu, zo SAPu do Karatu. V prevodoch nastal nemalý zmatok, ktorý mi pripadol vyriešiť. No a tých dotyčných 5 % zostalo vo vzduchoprázdne. Neviem, aké machinácie nastali s počiatočnými stavmi a saldami, ale jednoducho to tam chýba, a je to rádove niekoľko tisíc €. Keďže sa blíži doba splatnosti zádržného a bude sa suma vymáhať, je nutné ju zaviesť do účtovníctva. A potrebujem vedieť zápis. Či to urobiť cez 426, alebo nejakým iným, logickejším sposobom.
    Tweety Ahoj. A kde bolo pôvodne zaúčtované?
    Marianna01 Neviem. Podklady sa v r. 2016 vytratili. Ale podľa zvyklostí predpokladám, že uhradená suma bola 311/602, zádržné preúčtované na 315xxx
    Tweety Tak to tak zaúčtuj, isto nesedí ani 311.
    Marianna01 Napriamo do príjmov? Ja som zvažovala cez 426, ale nechce sa mi potom to vysporiadavať cez valné zhromaždenie…
    Fakt ma štve, že to prešlo cez niekoľko auditov, hlavných účtovníkov a finančných kontrolórov a nikto si nič nevšimlo, popřípadě neriešil…
    Ono dvojité zdanenie mi vobec nebude vadiť, jedine teda aby sa dodržali zásady účtovania.
    Tweety Prečo do príjmov? Preúčtovanie z 311 na 315.
    Marianna01 Pretože saldo s klientom naznačuje, že táto suma vôbec nie je zavedená do účta. Reálne je ďalší o týchto 8k € nižšie, zbytok salda tvoria ďalšie tisíce zádržného. Keby bolo čo prevádzať, bolo by to jednoduché. Ale hovorím, nastal nejaký prúser pri navádzaní počiatočných stavov, ako salda, tak 315.
    Marianna01 Ježiši, sorry za tú salsu, telefón a autokorekt.
      zbaliť

    Zaúčtovanie opomenutej pohľadávky z minulých období

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.