Zavrieť

Porady

Nehnuteľnosť - výpožička vs. nájom

Anketa: Nájom vs výpožička

Počet hlasujúcich
0. Na účasť v tejto ankete nemáte prístupové práva.
 • - fakturovanie na živnosť ( uzavretá zmluva o nájme s bratom na nejakú symbolickú sumu)

  0 0%
 • - fakturovanie na živnosť ( uzavretá zmluva o výpožičke s bratom bezodplatne)

  0 0%
 • - fakturovanie na s.r.o. ( uzavretá zmluva o nájme s bratom na nejakú symbolickú sumu)

  0 0%
 • - fakturovanie na s.r.o. ( uzavretá zmluva o výpožičke s bratom bezodplatne)

  0 0%
Hlasovanie s viacerými možnosťami.
Dobrý deň,

mám otázku, partner a jeho brat vlastnia každý nehnuteľnosť, ktorú prenajímajú na rekreačné účely( drevenica ) . Doteraz sa prenajímala len partnerova nehnuteľnosť a teda len na základe prideleného DIČ a hradením dane z príjmu FO. Teraz však partner na seba otvorí živnosť aby mohol vystavovať zákazníkom faktúru aby si vedeli uplatniť oprávnené náklady na rekreačný poukaz. Zároveň sa na jeho meno bude prenajímať aj bratova nehnuteľnosť. Ako najlepšie uzavrieť zmluvu?

Partner má aj s.r.o. otázka znie čo by bolo preňho najvýhodnejšie :

- fakturovanie na živnosť ( uzavretá zmluva o nájme s bratom na nejakú symbolickú sumu)
- fakturovanie na živnosť ( uzavretá zmluva o výpožičke s bratom bezodplatne)

- fakturovanie na s.r.o. ( uzavretá zmluva o nájme s bratom na nejakú symbolickú
sumu)

- fakturovanie na s.r.o. ( uzavretá zmluva o výpožičke s bratom bezodplatne)

Ďakujem za akúkoľvek radu.
Naposledy upravil irena.martiniskova : 28.08.19 at 10:46
Pravidlá a tipy
 • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
 • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
 • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
  Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
  Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
  Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
  ❤ Buďte priateľskí ❤
  Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
  Usporiadať podľa času

  Onko je offline (nepripojený) Onko

  Onko
  Nedá sa to takto jednoznačne povedať, lebo rozdiel medzi živnosťou a s.r.o. ohľadom daňovo-odvodového zaťaženia závisí od príjmov/výnosov a výdavkov/nákladov. Živnosť má výhodu paušálnych výdavkov, ale výhodou je to len vtedy, keď sú malé skutočné výdavky a do určitej výšky príjmov. Živnostník si tiež môže uplatniť odpočítateľnú položku z daňového základu na seba i manželku.Od určitej hranice sa to preklopí v prospech s.r.o., kde je výhoda žiadnych odvodov. Tak si treba zobrať očakávané príjmy a výdaje a prepočítať to. Keď sa nechceme riadiť iba daňami a odvodmi, treba tiež pripomenúť, že živnostník ručí celým svojim majetkom, kým pri s.r.o. ide do rizika iba majetok firmy.

  Čo sa týka zmluvy medzi bratmi, tak to bude musieť byť zmluva o nájme a za nejakú trhovú cenu. Zákony, ktoré majú zamedzovať daňovej optimalizácii, prikazujú obchody medzi závislými osobami, čo bratia sú, robiť v "nezávislých" cenách. K tomu sa bude musieť vypracovať transferová dokumentácia.
  irena.martiniskova Tak pre uprestnenie na priateľovej drevenici su len rezijne naklady. Na bratovej je aj hypoteka. Takze ta je ako naklad ? Nerozumiem celkom preco by to nemohlo byt medzi bratmi prenajate bezodplatne. (pozadie tohto pripadu je take, ze bratia si obe tie drevenice postavili spolu, aj ked jedna je na jedneho napisana a druha na druheho, maju to ako spolocny majetok , raz tam chcu ist byvat) teda sa jedna o to aby sa tie drevenice prenajimali zatial ale co najefektivnejsie. Pokial by sa spravila zmluva o najme na bratovu drevenicu tak by musel on potom z tohto prijmu platit dan z prijmu a teda by si musel ist vybavit DIC. Preco nieje vhodna zmluva o vypozicke?
  Dakujem za odpoved.
  Onko Keď sa nehnuteľnosť vloží do obchodného majetku, tak sa môže odpisovať a odpisy sú nákladom vlastníka. Ak by ubytovacie služby poskytovala s.r.o., tak by mala nehnuteľnosť prenajatú od fyzickej osoby a do nákladov by išlo nájomné.
  Hypotéka je relevantná v prípade, že úver bol použitý na obstaranie nehnuteľnosti, v takom prípade do nákladov môžu ísť úroky. Istina tam ide cez odpisy.
  Štátu ide práve o to, aby každý platil čo najviac daní a poplatkov, preto sú zákony také, aké sú. Ono sa prakticky zmluva o výpožičke použiť môže, ale vlastník by musel na základe tej transferovej dokumentácie zaplatiť dane v takej výške, ako keby to prenajal cudziemu za trhovú cenu. Inak ak by ubytovacie služby poskytovala s.r.o., tak s.r.o. bude musieť mať nehnuteľnosti od dvoch fyzických osôb a transferová dokumentácia bude musieť byť o dvoch transakciách. Dane za prenájom nehnuteľností budú platiť dve fyzické osoby a zo zisku za ubytovacie služby jedna právnická.
  Zákon č. 595/2003 o dani z príjmov, § 17 ods. 5.

  Nehnuteľnosť - výpožička vs. nájom

  Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

  Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.