Zavrieť

Porady

Má PN vplyv na dávku v nezamestnanosti?

Pani je zamestnaná cca 2,5 roka, od septembra pôjde s kolenom na PN a 30.11.2019 jej končí pracovná zmluva. Pýta sa, že ak zostane na PN aj po ukončení pracovného pomeru a potom po ukončení PN by sa hlásila na úrade práce, či to bude mať vplyv na výšku dávok v nezamestnanosti. Či by nemala radšej ukončiť PN a ísť na podporu. Má asi 8 mesiacov do riadneho starobného dôchodku.
Ja čo som naštudovala, ta mi vyšlo, že PN nebude mať vplyv na dávku v nezamestnanosti, Len jej kamarátka po PN dostala len 60 eur podporu atd atd, asi to poznáte. Prosím vás pekne, môže si v pohode doliečiť to kolenoe po operácii aj ako nezamestnaná a až potom ísť na úrad práce?
Ďakujem
4 komentárov     zbaliť
veronikasad Dopln, kedy dovŕši dôchodkový vek..
Katy a R veď píše, že o 8 mesiaov☺ ... to má akurát (si myslím)
veronikasad Len neviem či tých 8 mesiacov je odteraz alebo od skoncenia prac.pomeru. Po dovrseni doch.veku jej davku v nezamestnanosti pozastavia, aj ked ju nebude poberat 6 mesiacov
Katy a R nemocenské by malo byť vyššie (aj keď nie vždy - ale to vidí na VP)
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    Davka v nezamestnanosti sa vypočítava z posledných 24 kal.mesiacov, obdobie PN je vylucitelna doba.
    Ak by PN mala trvať dlhšie, treba zvážiť ci po ukonceni pracovneho pomeru nebude vyhodnejsie hneď sa zaevidovať na Urade prace a v ochrannej dobe 7 kal.dni zacat PN.

    Pocas PN bude mat prerusene poberanie dávky v nezamestnanosti, zacnu jej ju vyplacat az ked PN ukonci.

    Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

    Katy a R
    ivetka - ja by som povedala - že veľmi netreba špekulovať - keďže operácia je už teraz... a PP končí až 30.11. normálne sa dá vypísať - a bude toľko DPN, koľko bude treba (možno aj po skončení PP) - zase nech si nemyslí, že ju nechajú rok , resp potom sa rozhodne, či aj sama navrhne ukončenie skôr, alebo nie!
    A potom sa môže zaevidovať na UPSVaR - a dostane dávku v nezamestnanosti (max 6 mesiacov) ... no a možno rovno už aj na dôchodok môže - či už riadny, alebo aj predčasný (nejaký ten mesiac ak by ešte chýbal- ozaj máličko skráti).

    ivka70 je offline (nepripojený) ivka70

    ivka70
    Ak PN po skonceni PP nebude trvat 2 roky, nebude mat ani vplyv na narok a vysku podpory v nezamestnanosti.
    Kludne nech sa lieci a az potom riesi UP,.
    7 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    Katy a R len aby ju nechali aspoň dva mesiace (samozrejme, že nevieme o čo presne ide ...)
    veronikasad Ivka, moze mat vplyv. Davka sa pocita z vymeriavaciejo zaklafu z posledných 24 mesiacov. Ak pojde na UP o rok (co nie je jej prípad, do SD ma 8 mesiacov), davku jej budú počítať len z posledných 12 mesiacov trvania prac.pomeru...
    ivka70 To ano, ale stale je tam vplyv PN na vysku davky nulovy. Dokonca ak mala v tom poslwdnom roku vyssi plat ako v predposlwdnom, vypocitana davka bude vyssia. Ale vplyv ma len vyska mzdy v jednotlivych obdobiach, nie PN.
    veronikasad Suhlasim, nevplýva PN, ale kedy sa zaeviduje na UP.
    Katy a R tiež si myslím, že na začiatku PP mala menší VZ - takže neskoršie RO by MOHLO byť lepšie (ale však si to vie pozrieť na výplatnej páske ). ja by som dobrovoľne PP nekončila - aj doba poistenia pre dôchodok sa predsa skráti
    Katy a R tak za prvé - nemôžme vedieť, že či to budú len 2 eurá? a za druhé - nakieho by si komplikovala život (nejaké povinnosti navyše) a rušila o 3 mesiace skôr sama PP?
    To by malo význam jedine, keby mesiace 6.,7.,8. 2017 boli v porovnaní s 9.,10.,11. 2017 oveľa, oveľa lepšie! (ale už som písala, že si vie skontrolovať na výplatnej páske.
    Katy a R kto počíta PN? - pozri si zadanie - že o akej je dávke! - aj aké RO prichádza do úvahy:
      zbaliť

    Má PN vplyv na dávku v nezamestnanosti?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.