Zavrieť

Porady

zákonník práce - nadčasy

Pracovl som prednedávnom v jednej firme (nebudem ju radšej menovať) kde sme síce mali pracovné zmluvy s klauzulou "nadčasy sú už obsiahnuté v plate...", ale boli sme nútení odpracovať nadčasov oveľa viac, ako 150 hodín ročne. Makalo sa 12-13 hodín denne aj v So a Ne tak 3-4 mes. v roku, inak boli nadčasy tiež, ale zasa nie až také brutálne. Takisto za prácu vo sviatok (myslím tým štátne sviatky) sme nič naviac nedostali.
Zaujímavé je to, že "poradkyňa pre všetko" pána majiteľa falšovala evidenciu dochádzky do zamestnania, takže fakticky sme všetci pracovali len 8 hodín a len v pracovné dni.
Dajte odbornú radu, ako sa majú zamestnanci brániť proti takýmto "tiežpodnikateľom", ktorí by si za takýto postup snáď zaslúžili Nobelovu cenu za ekonomiku s dlhodobým ozdravným pobytom v leopoldovskom sanatóriu...
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Danila je offline (nepripojený) Danila

    Vylúčený člen Danila
    Vašim konaním, že ste ticho a nenárokujete si čo Vám patrí, nekontrolujete mzdové listy, dochádzku do práce a pod. dávate tieto nekonečné možnosti podnikateľom. Ako je možné, že niekto skreslí Tvoj počet odpracovaných hodín ? Veď sa zapisuješ pri príchode aj odchode do práce. Alebo aspoň by si sa mal. Podľa počtu zamestnancov by mali fungovať odbory, atď.... Ale dokedy platiť, že sa ľudia budú sťažovať všade, len nie na pravom mieste, tak to inak nebude. Pracovník mám práva, ale aj povinnosti. Ak je všetko na tejto miske váh v poriadku, tak nájdi odvahu a požiadaj inšpektorát práce o prešetrenie záležitosti. Samozrejme, ak budú neuspešné rokovania s nadriadeným, príp. majiteľom firmy.

    radob1 je offline (nepripojený) radob1

    radob1
    no ja som mal to šťastie, že som dostal inú výhodnejšiu pracovnú ponuku a tak som dal výpoveď. Inak topmanagement tejto spoločnosti (tým myslím jednu osobu) dával všetkým najavo, že kto sa opováži zakladať odbory, tak ho okamžite vyhodí. Riadiaci pracovníci (ktorí mu až okato liezli do zadku - ale asi iné im nezostávalo) boli strašne mojou výpoveďou prekvapení. Svojmu nadriadenému som na "dobré vzťahy" venoval zákonník práce.. Nechcel som si špiniť ruky nejakými žalobami, konieckoncov ani žiadne listinné dôkazy (že by som si fotil dochádzkové papiere a tak) som nemal, i keď asi to nie je to pravé. No pri skorumpovaných štátnych inštitúciách moc neverím tomu, že sťažnosťou či žalobou zamestnancov by sa niečo k lepšiemu vyriešilo, skôr naopak. Snáď voľný pracovný trh situáciu vyrieši tak, že tým šikovnejším dá šancu zarobiť si za hranicami, poprípade aj na Slovensku, v serióznejších spoločnostiach.

    Danila je offline (nepripojený) Danila

    Vylúčený člen Danila
    radob1
    no ja som mal to šťastie, že som dostal inú výhodnejšiu pracovnú ponuku a tak som dal výpoveď. Inak topmanagement tejto spoločnosti (tým myslím jednu osobu) dával všetkým najavo, že kto sa opováži zakladať odbory, tak ho okamžite vyhodí. Riadiaci pracovníci (ktorí mu až okato liezli do zadku - ale asi iné im nezostávalo) boli strašne mojou výpoveďou prekvapení. Svojmu nadriadenému som na "dobré vzťahy" venoval zákonník práce.. Nechcel som si špiniť ruky nejakými žalobami, konieckoncov ani žiadne listinné dôkazy (že by som si fotil dochádzkové papiere a tak) som nemal, i keď asi to nie je to pravé. No pri skorumpovaných štátnych inštitúciách moc neverím tomu, že sťažnosťou či žalobou zamestnancov by sa niečo k lepšiemu vyriešilo, skôr naopak. Snáď voľný pracovný trh situáciu vyrieši tak, že tým šikovnejším dá šancu zarobiť si za hranicami, poprípade aj na Slovensku, v serióznejších spoločnostiach.
    Viem presne o čom hovoríš. Rozhodol si sa veľmi správne. To vieš, kto chce psa biť, palicu si nájde. A možno práve teraz Ti Tvoje skúsenosti pomôžu správne sa rozhodnúť. Práce je dosť pre každého, kto pracovať chce. Tí čo majú radšej výhovorky / a sociálne dávky /- nepracujú. Držím Ti palce !

    JanaSys je offline (nepripojený) JanaSys

    JanaSys
    Nejako je mi to povedomé .... ja si už aspoň vyberám náhradné voľno. Občas a odhadom, čo si môžem dovoliť.

    zákonník práce - nadčasy

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.