Zavrieť

Porady

Vypocet vratenej sumy pri vypovedanej poistke zo strany poistovne

Tak ste ma na 99% percent presvedcili ze maju pravo mi vypovedat poistku a mam smolu. Zmluva bola aka bola. Chcel by som sa teda sustredit na vyplatu vratenej sumy. Na konci poistnej doby mam na zmluve vratenie plnej sumy 100% = cca 5500 eur + vynosy. Za 18 rokov som tam dal cca 3100 eur a chcu mi teraz vyplatit - volaju to "brutorezerva" cca 2100 eur. Rozdiel vyse 1000 eur by som prijal keby dom dal vypoved ja - ale ked dava poistovna ? Priebeznu hodnotu tej brutorezervy po jednotlivych rokoch mi nikdy neposlali a netusim ako dosli k sume 2100 eur.
Naposledy upravil glogol : 19.09.19 at 10:38 Dôvod: priloha2
5 komentárov     zbaliť
vicktor "Priebezne poistne po jednotlivych rokoch mi nikdy neposlali" - samozrejme ze POISTNE ti neposlali. To posielas ty.
Rocny vypis neposielali?
glogol neviem ako nazvat to co mi idu poslat spat Na tom vypise sa to vola bruttorezerva. Predpokladam ze sa suma menila po jednotlivych rokoch a v kazdom roku by bola ina. Ale je mi to jedno ako sa to nazve - podstatne je ci to ma byt rovnake v pripade vypovede z mojej stravy aj z ich strany. otazku som upravil - otazne ci k lepsiemu (:
Chobot Myslím, že to bude rovnaké v prípade výpovede z ktorejkoľvek strany. Ako som dole popisoval, pôjde o odkupnú hodnotu. Skús to nájsť v poistných podmienkach. Alebo hľadaj definíciu bruttorezervy.

Tvorbu tej bruttorezervy ani nemusia posielať každý rok. Takú povinnosť majú len v prípade životného poistenia. Tam musia poisielať tvorbu technickej rezervy a informovať klienta o aktuálnej odkupnej hodnote pri každom výročí poistenia.
Chobot Ty si pridal Všeobecné poistné podmienky. Treba naskenovať:

"Zmluvné ustanovenia pre úrazové poistenie s vrátením zaplateného poistného"
Chobot Až teraz som si všimol, že si pridal tie dokumenty.

Zaujal ma bod 4. v čl. II zmluvných ustanovení. Tam sa uvádza, že ti poisťovňa vyplatí odbytné v prípade, ak poistník vypovie poistnú zmluvu. Poistník si podľa VPP ty a ty si výpoveď nedal. Nie je tam uvedené, že odbytné dostaneš aj ak výpoveď dá poisťovňa.

To, čo ti vypočítali je v podstate odbytné - odkupná hodnota.

Na tvojom mieste by som sa skúsil odvolať a v odvolaní odkázať na tento bod. Zároveň zdôrazniť, že poistenie bolo uzatvorené na nejakú dobu, ktorá z tvojej strany nebola vypovedaná. Uvidíš, čo ti odpíšu. Možno skúšajú, že sa ľudia neozvú.

A daj aj ten podnet na NBS, nech ti dajú stanovisko. NBS to síce nevyrieši, ale ak by si to riešil ďalej, tak ich stanovisko by ti mohlo pomôcť.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Chobot je offline (nepripojený) Chobot

    Chobot
    To ani nezistíš, sám si to nevypočítaš. Každá poisťovňa má poistných matematikov (aktuárov) ktorí nastavujú kalkulácie k produktom. Kalkuláciu každého produktu potom pred začiatkom prredaja produktu posielajú do NBS na schválenie.

    Nepredpokladám, že by tú sumu určili odhadom. Zakladá sa na presných pravidlách výpočtu poistného. Ty to ale neprepočítaš, lebo nepoznáš kalkulácie k danému produktu. Predpísané mesačné poistné je výsledok mnohých premenných a koeficientov - nákladov poisťovne, technickej rezervy a pod. Ty zaplatíš síce nejaké sumu ako poistné, ale v poisťovni sa to rozbije na mnoho položiek. Napr. časť z toho, čo zaplatíš, dostane sprostredkovateľ, s ktorým si poistku uzatvoril. Takže poistné za prvé 1-2 roky dostane sprostredkovateľ. Z toho, čo potom zaplatíš, ide iba určitá časť do technickej rezervy, ktorá sa akumuluje a zhodnocuje. Tá technická rezerva je v priebehu poistenia vždy nižšia, ako je suma zaplateného poistného. Je to vypočítané tak, že pokiaľ poistenie dobehne do konca, tak v tej technickej rezerve sa naakumuluje a zhodnotí taká suma, ktorá sa rovná poistnému zaplatenému za celú poistnú dobu. Tá suma sa volá odkupná hodnota. Na začiatku a v prvom roku je tá odkupná hodnota rovná nule. Začne sa tvoriť až po prvom alebo druhom roku poistenia (záleží od typu poistenia a poistnej doby). V súčasnosti je suma odkupnej hodnoty tvojej poistky taká, ako ti uviedli - tých 2100 €.

    Produkt nefunguje tak, že oni odkladajú poistné čo zaplatíš a v prípade ukončenia poistenia ti to celé vyplatia. Poisťovňa si z poistného odpočíta svoje náklady a zvyšnú sumu ti uloží do tej technickej rezervy.

    Chápem, že si s postupom poisťovne nespokojný. Ale toto nie je životná poistka. Životnú poistku by ti nemohli vypovedať, tá by musela dobehnúť do konca.

    Pozri si dobre poistné podmienky a nájdi články, ktoré popisujú technickú rezervu alebo odkupnú hodnotu. Určite tam bude, že v prípade ukončenia poistenia má poistený nárok iba na odkupnú hodnotu, alebo naakumulovanú technickú rezervu (či tak nejako to tam bude popísané).

    Už som tu viac krát popisoval, ako to funguje s tým poistným a technickou rezervou v prípade životného poistenia. Môžeš si to pozrieť tu:

    https://www.porada.sk/t81694-p6-prep...tml#post757695

    Toto je niečo obdobné. Toto je vlastne úrazové poistenie s nejakou sporivou zložkou. Z tých 170 €, čo platíš ročne, je skutočné poistné, ktoré si strhne poisťovňa, nejakých 50 - 70 € a zvyšok je tá technická rezerva. Takže za tých 17 rokov sa ti nazbieralo z toho zvyšku nejakých 1800 € a tie sa zhodnotili za ten čas o 300 €, čo je spolu týczh 2100 €.

    Nemyslím, že bol produkt nastavený tak, že by ti garantovali vrátenie zaplateného poistného. Bohužiaľ sa zmenili podmienky - štát zaviedol tú 8% daň aj na staré poistky a poisťovňa to zo súčasnej výšky poistného nedokáže zaplatiť. Možno by to vedeli prepočítať, ale pre poisťovňu je lepšie takéto poistky z nejakého dôvodu vypovedať, lebo aj to garantované 4%-né zhodnotenie je pre nich už veľa, na trhu to nedokážu dosiahnuť, preto to musia platiť zo zisku. Využili teda príležitosť zmeny legislatívy a poistku vypovedali.

    Ak sa budeš sťažovať a požadovať vrátiť zaplatené poistné, budeš sa musieť odvolať na ich poistné podmienky k produktu, kde z nich také niečo vyplýva. Viem, nie je to spravodlivé voči tebe, ale poisťovňa si to vždy nastaví tak, aby neškodovala.
    12 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    glogol "Nemyslím, že bol produkt nastavený tak, že by ti garantovali vrátenie zaplateného poistného" Prave ze bol. Pozrite prilohu
    Chobot Ale až pri skončení poistnej doby. Nie kedykoľvek počas trvania poistenia. Tak je to aj v životnom poistení.

    Na spodku poistky máš napísané, že súčasťou zmluvy sú aj Zmluvné ustanovenia pre úrazové poistenie s vrátením zaplateného poistného. To je najdôležitejší dokument, kde máš uvedené podrobnosti k tvojej poistke. Skús to naskenovať a dať to sem, pozriem sa na to.
    glogol doplmnil som do otazky prilohu - vsetko co mam - viac nemam. Ak mas este naladu pozri kde by to mohlo byt., Dik
    glogol "Bohužiaľ sa zmenili podmienky - štát zaviedol tú 8% daň aj na staré poistky a poisťovňa to zo súčasnej výšky poistného nedokáže zaplatiť" - myslim ze 8% naviac by som vedel platit keby sa chceli dohodnut - ale nechceli a nemaju zaujem.
    Katy a R MOŽNO ti to aj ponúkli ??? - len si vtedy nereagoval .. (to len tipujem)
    glogol neponukli - opakujem sa - pytal som sa pani na infolinke ci tam taka moznost bola a povedala ze nie. Snad raz dojde papier a dokazem to. Neviem preco je tazke uznat ze poistovni sa za sucasnych urokovych podmienok oplati stare zmluvy zrusit a zarobit na klientovi ak sa da. Vyhovorka ze 8% statu sa na to iba dobre hodi.
    misoft Nepochopil si - 8% platia všetky. A že ti neponúkli možnosť ukončenia? Pretože ti nezvýšili o tých 8% predpísané poistné - platili to z vlastných prostriedkov. Ak by napísali, že pre tých 8% zvyšujú poistné o 8% každému poistníkovi - je to dôvod na ukončenie zmluvy zo strany poistníka - písalo sa o tom dĺĺĺĺho... dĺĺĺho predtým - ty si asi nečítal, len si videl tú kolónku s 5500€+vynosy".
    A garancia? Tá platí pri konci, nie v priebehu. Tam dostaneš pomernú časť.

    A tých 8%? To si oni nevymysleli - to sa "s dôverou" obráť na budovu pod Slovenským národným bleskozvodom..... to je ICH výmysel.....
    glogol Neviem kto tu co nechape. "Ak by napísali, že pre tých 8% zvyšujú poistné o 8% každému poistníkovi - je to dôvod na ukončenie zmluvy zo strany poistníka" - mozno by som zrusil mozno nie - ak by som ja zrusil, tak si usetrime tuto diskusiu. Opakujem x-ty krat - ziadny navrh na dohodu neexistuje.
    Stacilo napisat " ak nebudete suhlasit s navysenim o 8% tak budeme musiet podla paragrafu 800 OZ vypovedat zmluvu.". Bolo by vsetko jasne.
    Chobot Ja mám poistenie nehnuteľnosti. Pred 2 týždňami mi došiel list, že sa zvyšuje poistné na XXX EUR, z čoho poistné je XX EUR a daň je X EUR. Ak s novými podmienkami súhlasím, musím uhradiť nové poistné do 30 dní. Ak nie, uvedené oznámenie slúži ako výpoveď poistenia a poistenie zanikne k najbližšiemu výročiu.

    To, či poisťovňa umožní trvanie poistky a len zvýši poistné je len na rozhodnutí poisťovne. Či ti ponúkli zvýšenie v tom pôvodnom liste nevieme, nevieš to ani ty. Až budeš mať ten list, tak to bude jasnejšie. Pani na infolinke nevie všetko, niekedy trepnú blud, len aby klientovi nepovedali, že nevedia.

    Ale je možné, že poisťovňa neponúkla zvýšenie poistného, lebo bolo pre ňu výhodnejšie ukončiť takéto poistenie. Tak využila príležitosť a ukončila tento produkt všetkým klientom.

    Mal som aj jedno poistenie domácnosti - dávnejšie. Poistka bola uzatvorená v roku 2000 a platil som ročne nejakých 17 €. Stále ma bombardovali, aby som ju ukončil, lebo že vraj už nepokrýva to, čo by som potreboval a ponúkali mi novú za oveľa vyššie poistné. Že budem mať vyššie krytie. Ale načo, keď som v domácnosti nemal nič tak hodnotné, ako bolo max. krytie?
    glogol list ti dosliel normalnou zasielkou alebo doporucne ?
    glogol ~Ja mám poistenie nehnuteľnosti. Pred 2 týždňami mi došiel list, že sa zvyšuje poistné na XXX EUR, z čoho poistné je XX EUR a daň je X EUR. Ak s novými podmienkami súhlasím, musím uhradiť nové poistné do 30 dní. Ak nie, uvedené oznámenie slúži ako výpoveď poistenia a poistenie zanikne k najbližšiemu výročiu.

    suhlasim, takto by som si predstavoval ferove jednanie.

    Som na 99 percent presvedceny ze ta poistka bola uz na zaciatku stavana tak, ze sa konca nedozije. Preco by na konci vratili cele poistne ked nemusia. To 1 percento je zeby uroky v banke boli vyssie ako 4 percenta, tak by to hadam aj nechali.
    Chobot Bola to obyčajná zásielka, nie doporučená. Mal som ju v schránke.
      zbaliť

    Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

    Katy a R
    tibor rozpísal odborne - ja skúsim doplniť tak polopatisticky
    v prvom rade si uvedom, že úrazové poistenie je jednoducho spotrebé - čiže platíš za to, že AK by sa ti voľačo prihodilo ... ak sa nič neprihodí (žiadna poistná udalosť) tak sú to akokeby vyhodené peniaze. (máš kryté prípadné riziko) .
    Teoreticky (ale len približne) by si si mohol vypočítať - že koľko z toho zaplateného poistného išlo na krytie rizika a koľko ostalo na zhodnotenie. Zrejme tam máš rozpísané, koľko ročne ktoré riziko stojí (zohľadnenie veku tiež môže byť), plus ešte náklady poisťovne, poplatky .... ?
    Ak je tá výpoveď v poriadku - tak pre výpočet je nepodstatné, či si ju dal ty, alebo poisťovňa.
    5 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    glogol Pozrite prilohu a povedzte co som nepochopil
    Katy a R ale veď v poriadku - že máš niečo garantované, čo by bolo na konci. Určite to tam máš aj rozpísané - aj konkrétne. čoby sme ti neverili! a podľa mňa si aj dostal s poistkou takú tabuľku - že ako je to s hodnotou - postupne, v jednotlivých rokoch. tam by sa dalo skontrolovať . ?
    lenže "keby bolo keby" ... koniec v tvojom prípade nebude v roku 2034. Pozri aká hodnota odpovedá roku 2019.
    ešte doplním, že každá poisťovňa sa snaží zrušiť nevyhovujúce produkty, keď sa dá☺ prečo asi vymýšľajú stále nové produkty? ... treba si uvedomiť, že poisťovne nerobia charitu! (naivita tu nemá miesto) ... je to - BIZŇIS!
    marjankaj Zrejme si si myslel, že vyhráš aj JACKPOT.
    glogol vdaka za radu, marjankaj, fakt uzitocna
    marjankaj To bolo zadarmo, faktúru ti nepošlem. Mimochodom už si počul o nejakej poisťovni na Slovensku, ktorá by bola stratová? Čo myslíš, kto to všetko platí?
      zbaliť

    avalik je offline (nepripojený) avalik

    avalik
    18 rokov si vyuzival sluzbu poistenia, nemozes preto ziskat spat celu sumu co si za 18 rokov zaplatil
    ... ak si chcel len sporit, mal si si ukladat peniaze do ponozky - dnes, kedy by sa ta ponozka rozpadla, by ti z nej vypadlo presne to co si tam 18 rokov vkladal
    6 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    glogol ja som nechcel skoncit po 18 rokoch - chcem skoncit po 32 rokoch a mat vsetko spat ako je slubene. Na to ma nalakali - inac by som si spravil urazovku v inej poistovni alebo nikde.
    avalik suhlasil si s poistenim na 1 rok s moznostou oboch stran predlzit na dalsie obdobie
    glogol Teraz som mudry aj ja. Nikdy sa nedozviem kolki ludia sa na poistku s nazvom Urazove poistenie s vratenim poistneho - pozerali ako rocne poistenie s moznostou predlzenia s tym ze po 18 rokoch dostanu 2/3 vkladu .... Ak by sme sa bavili o BMG tak nepoviem ani slovo ale poistovna pod dohladom NBS...Priklad. Banka mi povie ze o 10 rokov mi da 100 perc. vynos + vklad. Sama pritom vie ze zmluvu vypovie po 6 rokoch a po 6 rokoch mi da len 2/3 vkladu. Nazov produktu bude "100 percent za 10 rokov".
    misoft Ty si snáď myslíš, že si vymyslia nejaké VOP a NBS si to neprečíta? Omyl. Prečíta a pokiaľ nebudú v súlade s bankovým zákonom - tak im ani licenciu nedajú.
    glogol videl si nazov produktu ? nevravim ze vypocet sumy pri predcasom ukonceni tam dakde nie je, aj ked som to ani po dvojnasobnom precitani s lupou este nenasiel, myslis ze kolko ludi v case podpisu poznalo paragraf 800 ? Dostanes papier kolko ti na konci daju, spocitas pocet rokov x rocna platka - vyjde to iste cislo, povies si super produkt, vedia tocit peniaze, ale OK nech si tocia ked to vedia. Po 18 rokoch, sek, oni nevedia tocit - oni vedia iba klamat.
    bodliak Zbytočne máš červené oči... To máš ako s manželstvom. Sľúbia v dobrom aj zlom, ale rozvody sú na dennom poriadku.
      zbaliť
    kopretinka 06.09.19 08:36 odstránil(a) z Porady

    Vypocet vratenej sumy pri vypovedanej poistke zo strany poistovne

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.