Zavrieť

Porady

Nevysporiadané BSM, právo dediť, užívanie

Dobrý deň, potrebujem poradiť. S manželom sme tri mesiace po sobáši kúpili stavebný pozemok, na LV v katastri som písaná však len ja. Viem, že aj tak kedže už bol kupovaný počas manželstva spadá pod BSM. Nakoľko sme sa rozviedli, nevieme sa nijak s exmanželom dohodnúť, ja som chcela až sa pozemok prepíše na našu spoločnú dcéru (7r.) až dačo po nás má. On sa ktomu ani nechce vyjadriť, na pozemku si jeho brat neustále skladuje materiál stavebný, drevo a pod.
Exmanžel momentálne čaká druhé dieťa s priateľkou, a ja sa chcem spýtať, či tento pozemok bude automaticky (keby sa niečo stane ex) predmetom dedičského aj pre jeho druhé dieťa. Alebo či jeho brat na základe užívania môže žiadať pozemok do svojho vlastníctva.
Nechcem, až sa neskôr dostanem do konfliktu s jeho rodinou, priateľkou a dieťaťom. Rada by som tieto veci mala na poriadku, keď to však dám na súd na vysporiadanie, budem musieť zas len platiť nemalé peniaze.
Ďakujem
7 komentárov     zbaliť
majkii V prvom rade si treba ujasniť, či skutočne patrí ten pozemok do BSM tak ako sa domnievaš?
Janca1234 no brali sme sa vo februári, pozemok sa kupoval v máji, čiže ked sme ho kupovali spolu, do BSM by patriť mal, nie? Na LV som síce písaná len ja, ale to len z toho dôvodu, že ešte vtedy môj podarený manžel mal vyhlásený osobný bankrot a bál sa že by opäť dačo vyparatil až sa o tej pozemok nepríde.
majkii Janca, to, že ste sa vo februári brali a v máji sa kupoval pozemok nemusí znamenať, že pozemok je v BSM. Za tri mesiace trvania manželstva len sotva možno nadobudnúť spoločný majetok z ktorého by sa pozemok kupoval. Ak ste si brali úver to je iná vec, ale ak sa pozemok kupoval z napr. z tvojich úspor resp. z tvojho majetku, ktorí si preukázateľne mala pred vznikom manželstva, kúpený pozemok potom do BSM nepatrí a pozemok aj v skutočnosti môže byť len tvojím výlučným vlastníctvom.
Katy a R možno by si mohla skúsiť darovať dcére - a možno ani ex nebude namietať ... ? (máš tam zápis, že vlastníš 1/1?)
Mária27 Dobrý nápad Katy: možno by to nezistil až po troch rokoch, teda neskoro!
Janca1234 1/1 áno
majkii Maria, prečo si myslíš, že po troch rokoch by malo byť neskoro? Z titulu uplynutia lehoty na vysporiadanie BSM alebo premlčanie?

Inak ja by som nerobil prevod nehnuteľnosti s právnymi (neistota ohľadom vlastníctva) a vecnými vadami (neželaný nájomca) na maloletú, výrazne by sa skomplikovali možnosti riešenia s ex rodinou napr. na vypratanie pozemku, nevieme kto zastupuje ich dcéru, kto spravuje jej majetok a t.ď., ak po rozvode dcéru zastupujú obaja rodičia a obaja aj spravujú jej majetok, bude o srandu postarané
Pravidlá a tipy
 • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
 • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
 • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
  Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
  Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
  Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
  ❤ Buďte priateľskí ❤
  Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
  Usporiadať podľa času

  Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

  Mária27
  Po exmanželovi by dedila jeho manželka a všeky jeho deti. Vždy sa však po ňom bude dediť len jeho časť, teda toľko, ako by získal teraz pri delení BSM.
  Ak využíva pozemok len ex (jeho rodina), môžeš žiadať už teraz náhradu za užívanie tvojho podielu.
  Na súde len stratíte, skúste mediátora.

  Hlasovalo 6 pouzivatelov

  Užitočné (6)
  Dáša_, Tweety, ivka70, Žabinka, majkii, Jarka 1
  6
  4 komentáre - rozbaľ     zbaliť
  Janca1234 Mária27 ďakujem, a mediátor je kto? kde sa na neho môžem obrátiť? ja nechcem ani tak náhradu za užívanie, len proste celá jeho rodina mňa ako spoluvlastníčku uplne ignoruje, ako by všetko patrilo im, a ja nechcem o pozemok absolútne prísť, chcem ho nechať našej dcére.
  Ďakujem
  Mária27 https://www.justice.gov.sk/Stranky/N...tori/Uvod.aspx
  BXLmiami Od jeho brata máš právo na nájom 3 roky dozadu.
  Janca1234 Ďakujem pekne
    zbaliť

  Tweety je offline (nepripojený) Tweety

  Tweety
  Majetok poručiteľa v čase smrti bude predmetom dedičstva. Zo zákona budú dediť aj deti. Teda aj vaše aj jeho druhé, prípadne ďalšie.
  Janca1234 Ďakujem pekne
  V prípade, ak by malo byť dedičské konania, a vznikne otázka, či majetok patrí alebo nepatrí do BSM, musel by rozhodnúť súd.

  samotná skutočnosť, že na LV nie ste zapísaná, nevyvracia možnosť, že to do BSM patrí.. je to vždy ale zložité zhodnotiť - tiež je podstatné, či financie za ktoré bol pozemok kúpený, patrili alebo nepatrili do BSM.

  a brat Vášho ex by nemal mať právo z titulu dočasného užívania žiadať pozemok do svojho vlastníctva.

  ideálna je dohoda s exmanželom pre rýchle a lacné vyriešenie problému
  4 komentáre - rozbaľ     zbaliť
  Janca1234 Ďakujem, ja ani nechcem nijak exmanžela z pozemku dostať, alebo ho oklamať, len chcem až ten pozemok je na poriadku, bud na dcéru alebo proste nech to tam dá jeho brat do poriadku, lebo to tam vyzerá jak skladisko nepotrebných vecí. Taktiež by som si tam mohlo aj ja dačo uskladniť, alebo ako bol pôvodný môj plán vysadiť ovocné stromčeky. A nemôžem, lebo on dovolil bratovi tam mať veci....lebo lebo...a ja som zo všetkého zas uplne mimo..
  majkii Janca, nerozumiem, čo vlastne chceš? Jednoznačnú odpoveď na tvoju otázku dala Mária, po ex v prípade smrti bude dediť vaša spoločná dcéra aj ďalší jeho potomkovia aj jeho manželka, ak sa ožení. Brat tvojo ex z titulu užívania nemôže získať pozemok do svojho vlastníctva, a čo sa týka vypratania vecí a materiálu z pozemku, tak to vzhľadom na to, že ťa jeho rodina ignoruje inak nedosiahneš, len cestou súdu a to znamená vstúpiť do konfliktu, žiaľ je to tak, každý špás niečo stojí.

  Z toho čo píšeš primárne chceš, aby ste spolu s ex pozemok prepísali na vašu spoločnú dcéru a ja sa pýtam prečo by to ex robil? prečo by mal na úkor svojich ďalších potomkov prepísať pozemok práve na vašu spoločnú dcéru? A čo ak nastane situácia že, tvoj ex na úkor práve vašej spoločnej dcéry prepíše neskôr pozemok na potomka, ktorého teraz čakajú s priateľkou, čo potom?

  Tu nikto nehovorí o tom, že chceš oklamať ex alebo získať na jeho úkor pozemok. Z hľadiska právnej istoty, aj pre vašu spoločnú dcéru je však podstatné vyriešiť otázku, či je pozemok tvojim výlučným vlastníctvom, tak ako je stav zapísaný na LV v súčastnosti, alebo bol súčasťou BSM. Akékoľvek iné otázky sú teraz predčasné.
  marjankaj ex nemôže pozemok prepisovať na nikoho, lebo ho podľa katastra nevlastní. Janča ho môže teraz prepísať na dcéru. A ak do ex do troch rokov nebude namietať, tak si môže pískať aj s jeho bratom. Písala to už Katy.
  majkii ex v tejto chvíli samozrejme nič prepisovať nemôže, ale Janca svoje výlučné vlastnícke právo sama spochybňuje tým, že bolo podľa nej účelovo v katastri napísané na ňu s cieľom, aby sa v bankrote jej manžela veritelia nedostali k pozemku.Sama chce ten pozemok zaradiť do BSM.
  K tomu prepisu na maloletú dcéru to by som neodporúčal z viacerých dôvodov resp. nevidím na to žiaden dôvod.
    zbaliť

  Nevysporiadané BSM, právo dediť, užívanie

  Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

  Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.