Zavrieť

Porady

po skonceni rodicovskej vypoved a nasledna materska

zena pracovala niekolko rokov v softverovej firme, potom mala dieta a po skonceni rodicovskej uz firma s nou nepocitala, dohodli sa na ukonceni so stedrym odstupnym. Pred tym si este vycerpala dovolenku. zena potom par tyzdnov po ukonceni PP otehotnela, to znamena ze momentalne nie je poistena a nema narok na matersku. Ochrannu lehotu nie je mozne aplikovat, kedze k otehotneniu doslo neskor a lekarka povedala, ze rozdiel je prilis velky aby sa dal termin "posunut". cca 2-3 tyzdne. Zena je momentalne na podpore, pobera maximalnu podporu kvoli odstupnemu. Uz je neskoro na dobrovolne nemocenske poistenie, kedze prilis neskoro zistila, ze je tehotna a uz by sa to nestihlo.

Napriek tomu vidim jednu moznost, ako by matersku mohla mat. SKusim ju napisat a poprosim o potvrdenie/vyvratenie:

Rozhodujuce obdobie:

ak obdobie nemocenského poistenia zamestnanca, za ktoré sa platí poistné na nemocenské poistenie, pred vznikom dôvodu na poskytnutie materského bolo kratšie ako 90 dní od vzniku tohto nemocenského poistenia, rozhodujúce obdobie na zistenie DVZ je kalendárny rok predchádzajúci kalendárnemu roku, v ktorom vznikol dôvod na poskytnutie materského, ak obdobie nemocenského poistenia zamestnanca, za ktoré sa platí poistné na nemocenské poistenie, v predchádzajúcom kalendárnom roku bolo najmenej 90 dní, okrem obdobia nemocenského poistenia dosiahnutého u zamestnávateľa, u ktorého vznikol dôvod na poskytnutie materského (t. j. na vymeriavací základ u toho istého zamestnávateľa sa neprihliada)

1, v maji 2019 bola poistena 25 dni, od juna na je na podpore
2, ak si najde brigadu od 22.10, za oktober by mala 10 dni, za november 30 dni, spolu 40 dni pocas pobytu na urade prace, brigada by pokracovala aj cely december (uz mimo uradu prace), spolu 71 dni (spolu za rok 2019 by to bolo 96 dni)
3, v roku 2020 si najde brigadu (idealne) hoci za par eur (ale s pravidelnym prijmom) u ineho zamestnavatela, Kedze za rok 2019 bude mat viac ako 90 dni poistenia a 270 dni za 2 roky tiez bez problemov, bude mat narok na materske a pouzije sa rozhodujuce obdobie z roku 2019
4, v roku 2019 dostala za maj skoro 4000 eur (odstupne + dovolenka), za zvysok by odpracovala cca 1 hodinu kazdy mesiac.
5, denny zaklad by sa pocital ako 4000/96, t.j. cca 42 eur. denne materske by bolo okolo 31.5 eur.

Je moje uvazovanie spravne?
Pravidlá a tipy
 • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
 • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
 • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
  Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
  Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
  Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
  ❤ Buďte priateľskí ❤
  Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!

  po skonceni rodicovskej vypoved a nasledna materska

  Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

  Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.