Zavrieť

Porady

Zrušiť živnosť?

Dobrý deň,potrebujem radu- mám živnosť,ale to čo robím (veľkoobchod,maloobchod) nevynáša.Mám necelé 3 roky do dôchodku a živnosť v súčasnej situácii mi je na obtiaž.Poraďte aké mám možnosti,či zrušiť živnosť a byť tie ostatné roky dobrovoľne nezamestnaná,alebo...?Ďakujem
4 komentárov     zbaliť
Mila123 bola si sa poradiť v SP? máš výpis z osobného účtu v SP?
aký si mala príjem od roku 1984, resp. OMB máš aký?
máš povinnosť platiť poistné do SP?
máš dobrovoľné poistenie v nezamestnanosti? ak áno, od kedy ?
Kukumberk Požiadala som SP o výpis z osob.účtu.
veronikasad Vznikla ti od 1.7.2019 povinna registracia v socialnej poisťovní? Si poberateľom inv.dochodku?
Kukumberk Nie som poberateľ žiadneho dôchodku.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa bodov

    Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

    Katy a R
    Ak podľa DP nemáš povinnosť platiť odvody do SP - tak je to vlastne jedno, či máš živnosť alebo nie. Do ZP budeš platiť rovnako. Ak teda ťa to nič navyše nestojí.
    Doplním, že samozrejme, ak by si s tou živnosťou mala nejaké výdavky, resp povinnosti (neviem, či máš prevádzku napr... aj el komunikácia je povinná...), tak ozaj je živnosť na oštaru.
    no čo robiť - najlepšie nájsť si dobre platenú prácu- ako zamestnanec, resp aj inú SZČ, ak by sa oplatilo
    predpokladám, že poistenie v nezamestnanosti si dobrovoľne neplatila - či?
    Naposledy upravil Katy a R : 25.09.19 at 10:14
    5 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    Kukumberk Živnosť mám 20r. zo začiatku som platila poistenie v nezamestnanosti.
    Katy a R myslela som na možnú dávku v nezamestnanosti - čo si platila pred 19timi rokmi - tak to už je na draka . dôležité je, aké poistenie platíš teraz, resp poslednú dobu (neupresnila si)
    Kukumberk 19 r. platím odvody z min.mzdy,všetko okrem poist.v nezamestnanosti.Nárok na podporu v nezamestnanosti nemám.
    Kukumberk Odvody platím z minimálnej mzdy
    Katy a R ako szčo z minimálnej mzdy určite neplatíš - ak tak z min VZ.
    - nuž je to na tebe - tie odvody do SP sú ozaj dosť vysoké, hlavne ak nemáš príjem. pôvodne som myslela, že SP neplatíš vôbec. Prípadne si over, že či máš aspoň dosť rokov poistenia na min SD...
      zbaliť

    marjankaj je offline (nepripojený) marjankaj

    I am a man marjankaj
    Môžeš živnosť zrušiť alebo prerušiť. Nikto ťa nemôže nútiť, aby si bola zamestnaná. Alebo by si mohla ešte ísť na dlhodobú PN, ak máš na to diagnózu.
    Alebo sa daj zatvoriť do basy. odvody za teba bude platiť štát.
    https://www.dovera.sk/najcastejsie-o...ti-odvody-stat
    Kukumberk Ďakujem za odpoveď.Pekný deň.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.