Zavrieť

Porady

Ako sa určuje daň z nehnuteľnosti - bytu pri dedičstve

Manžel po smrti matky zdedil byt na polovicu s bratom. Brat ho chce silou mocou predať. Od smrti matky neuplynul ešte ani jeden rok, iba v novembri. Ako je to prosím vás s daňou a poplatkami pri predaji zdedeného bytu ?
Ďakujem
veronikasad Ako dlho vlastnila byt matka?
erika. fuuu...to vlastnili spolu s otcom asi 45 rokov a pred dvoma rokmi prešiel vlastne na ňu po svokrovej smrti.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    ivka70 je offline (nepripojený) ivka70

    ivka70
    Kedze ide o dedenie v priamom rade (matka-syn) pocita sa do potrebneho casu vlastnia aj cas kedy byt vlastnila matka.
    Ak teda od nadobudnutia bytu matkou dodnes uplynulo viac ako 5 rokov, nebude potrebne podavat DP a teda ani platit dan z prijmu z predaja nehnutelnosti.

    Dan z nehnutelnosti platia vlastnici, ktory nehnutelnost vlastnili k 1.1. daneho roka - to uz asi platili (ak spravne previedli vlastnictvo na sprave nehnutelnosti miestneho uradu).

    Poplatky za prevod nehnutelnosti na katastri ostavaju standardne, ako pri predaji/kupe.
    4 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    erika. asi si zle pochopila...matka vlastnila byt roky....po jej smrti ho zdedili synovia, práve to som počula, že sa byt preto do 5 rokov nepredáva väčšinou, lebo sa platí veľká daň.
    ivka70 Spravne som pochopila, preto nebudu podavat DP, lebo dedili v priamom rade a matka spolu s nimi byt vlastnila uz viac ako 5 rokov.
    To ,ze oni dvaja ho vlastnia menej ako 5 rokov nema vplyv, kede sa posudzuje spolocne cas vlastnenia nimi a matkou (pri dedeni)
    erika. potom díky moc
    erika. Svokra vlastnila byt spolu s svokrom, ten zomrel 07/2017, v decembri 2017 v dedičskom konaní bol so súhlasom synov prepísaný do jej vlastníctva. Ona zomrela v 11/2018 a teraz sa ukončilo 20.9.2019 dedičské a byt išiel na polovicu.Žiadna daň ani poplatky sa ešte nikde neplatili.
      zbaliť

    Tweety je offline (nepripojený) Tweety

    Tweety
    Predaj bude od dane z príjmu oslobodený podľa §9 Zákona o DzP.
    Naposledy upravil Tweety : 25.09.19 at 14:11 Dôvod: doplnenie dane z príjmu
    8 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    ivka70 Skor by som povedala: pri predaji nevznikne povinnost podat DP.
    Tweety Ivka, do DP idú len zdaniteľné príjmy, tak logicky nemá povinnosť podania.
    marjankaj Ivka tweety má pravdu.Povinnosť podať DP môže byť z iného dôvodu. Napr. Môže mať iné zdaniteľné príjmy.
    ivka70 To ano, ale z dovodu predaja bytu nie
    erika. čiže sa nemusí platiť žiadna daň?
    Tweety Áno kedže predaj je od dane z príjmu oslobodený.
    erika. Ďakujem.pekne
    vicktor ZIADNA?
    Len co sa tyka predaja bytu, ine zacalujes..
      zbaliť

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    Dan z prevodu nehnuteľnosti bola zrusena. Pokial sa pytas na dan z prijmu, prijem z predaja bytu bude od dane oslobodeny, lebo sa zapocitava aj obdobie vllastnictva zosnulej matky a to trvalo viac ako 5 rokov.
    erika. díky moc

    Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

    Katy a R
    zatiaľ sa manžela týka len daň z nehnuteľnosti - rieši to na obecnom úrade.
    má povinnosť podať daňové priznanie do 30 dní odo dňa vzniku daňovej povinnosti (daňová povinnosť vzniká prvým dňom mesiaca nasledujúceho po dni, v ktorom sa dedič stal vlastníkom nehnuteľnosti na základe právoplatného osvedčenia o dedičstve alebo rozhodnutia o dedičstve).
    Čo sa týka dane z príjmu - ak predá byt (píšeš, že matka vlastnila fuuu - dlho) - tak tento príjem je oslobodený (§9 z o DzP) a oslobodený príjem nejde do DP, tak sa ani žiadna daň nemá ako počítať.
    A keď by to bol iný prípad a nebol by to oslobodený príjem - tak aj tak to ešte automaticky neznamená, že sa bude platiť "veľká daň" (niekedy výjde daň nula)
    15 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    marjankaj Katy máš pravdu, tak je to uvedené v zákone. Daň z nehnuteľností tak celú zaplatí poručiteľ a potom časť aj dedič. §18/2. Hlavne že zrušili daň z prevodu nehnuteľností.
    marjankaj Milanko ty si asi nepostrehol, že daň z nehnuteľností je v tomto prípade platená dvakrát?
    Katy a R janko - zo sklúsenosti ti poviem - že neplatí sa 2x ! jednoducho nechajú aktuálny rok postarom (je zaplatený) a nový výmer až v novom roku ( aj keď je povinnosť to DP) Alebo je to u vás inakšejšie?? - je pravda, že presnejšie zákon rieši to vydraženie...
    marjankaj Katy ja neviem aká je skutočnosť. Ale ak poručiteľ zaplatí daň na celý rok a dedičovi vzniká daňová povinnosť nasledujúci mesiac, tak by obec mala dodržovať zákon. Aspoň tak to daňové úrady interpretujú. Napr. daňový poriadok §155 a §156. Tam je jednoznačne definované, že "uloží" a nie môže uložiť.
    marjankaj Inak pri predaji vzniká povinnosť k 1.1. nasledujúci rok a pri dedení k 1. nasledujúci mesiac. Prečo asi? Kde udělali soudruzi chybu? V parlamentnom bufete? Ale pri schvaľovaní svojich platov už na hlasovaní nechýbali.
    misoft Ani neurobili chybu.
    Ide o to, že pri PREDAJI je to PRÍJEM a z toho sa odvádza daň z príjmu ŠTÁTU (a daänové priznanie sa podáva 1x ročne na daňovom priznaní), ale daň z nehnuteľnosti je PODIELOVÁ daň a tu si berie miestny úrad. Preto "musia" vedieť do ďlašieho mesiaca. Inak - ak je táto daň zaplatená (tiež sa platí 1x ročne), tak nebudú ihneď platiť, ale až na budúci rok.
    Katy a R janko - ale my vieme, ako to je v zákone, a napísala som moju skúsenosť (príklad) ... ak budeš mať skúsenosť, že si naozaj 2x zaplatil, tak napíš sem☺ inak je užitočnejšie riešiť "nesmrteľnosť chrústov"
    marjankaj Logicky máš pravdu, ale prečo to tak nedali aj do zákona. Ten je predsa pre správcu dane záväzný. Je jedno či ide o daňový úrad alebo obec.
    Katy, ja kritizujem zákon. Najprv som ti chcel oponovať, že daňová povinnosť vzniká až 1.1. ale som kukol zákon a tam to bolo ako si písala ty. Nemal som takú skúsenosť, nededil som.
    erika. katy díky moc...ciže musia isť obidvaja na obecný úrad a podať DP, aj ked na katasrri ešte ako majiteľka figuruje svokra?
    Katy a R a kedy bolo DK ? - zvyknú to hneď po zaplatení súdneho poplatku zmeniť aj na katastri! Ale zase - na obci až takú vedu z toho nerobia, keď sa to aj neskôr vybaví. Môžu sa dohodnúť, či DP podá jeden z majiteľov (za obidvoch), alebo každý za seba.
    Mária27 vlastníctvo sa dedičmi nadobúda ku dňu smrti
    marjankaj To je pravda, ale keď sa dedičia dohodnú, že bude dediť iba jeden, tak ostatní dedičia vlastne nič nezdedia(iba ak peniaze).
    Katy a R janko ??? - byt už odvlani vlastnia obidvaja bratia
    marjankaj To je pravda. nechcelo sa mi celú túto telenovelu čítať. Toto dávkovanie po troške sa tu stáva trendom. Ešte že sa sem nezamiešal niekto ďalší s podobným problémom.
    Reagoval som vlastne na komentár Márie27.
    Ku dňu smrti som dedičom, ale keď o pol roka na dedičskom konaní dedičstvo odmietnem, tak dedičom nie som. To dáva logiku, či?
    erika. diky
      zbaliť

    Ako sa určuje daň z nehnuteľnosti - bytu pri dedičstve

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.