Zavrieť

Porady

Krátenie mzdy

Dobrý deň všetkým na porade!!! Mám otázočku: Mám zamesnanca, ktorý končí pracovný pomer a podľa dochádzkového listu má 54,5 v minuse. Mám podľa zákona právo krátiť mu mzdu? A ktorý zákon to upravuje? Ďakujem za odpoveď
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa bodov

    azuz je offline (nepripojený) azuz

    azuz
    A čo robil tých 54,5 hodiny? Ak to mal neplatené vonľno alebo neospravedlnenú absenciu - mzdu krátiš a za tieto hodiny mu nepatrí ani náhrada mzdy. Ak to mal ospravedlnenú neprítomnosť - návšteva lekára, dovolenka alebo prestoje, platíš tieto hodiny v zmysle Zákonníka práce.

    StanislavaF je offline (nepripojený) StanislavaF

    StanislavaF
    proste nedodržiaval pracovnú dobu, zmluvu mal na dobu určitú. Môžem mzdu krátiť, aj keď som to nezadala ako neospravedlnenú absenciu?

    Tweety je offline (nepripojený) Tweety

    Tweety
    StanislavaF
    proste nedodržiaval pracovnú dobu, zmluvu mal na dobu určitú. Môžem mzdu krátiť, aj keď som to nezadala ako neospravedlnenú absenciu?
    Nie, treba postupovať v zmysle ZP.Absenciu bolo potrebné dať v dni, keď nebol v práci, a nie vecí riešiť až pri ukončení PP.

    Tweety je offline (nepripojený) Tweety

    Tweety
    StanislavaF
    No lenže on nikdy nemal absenciu celý deň, postupne sa mu to nazhŕňalo
    Ak to mal v poslednom mesiaci ukončenia PP, tak by som mu to vtedy krátila, a napísala do dochádzky.

    StanislavaF je offline (nepripojený) StanislavaF

    StanislavaF
    v dochádzkovom liste to má presne v hodinách, kedy koľko ktorý deň čerpal, len neviem či mu to môžem krátiť keď to nebola neospravedlnená absencia celý deň? Ďakukjem

    Martinella je offline (nepripojený) Martinella

    Martinella
    StanislavaF
    Ktorý § ZZ to upravuje?
    §109 odst.2 - rieši krátenie dovolenky počas absencie.

    azuz je offline (nepripojený) azuz

    azuz
    Mzda sa poskytuje za vykonanú prácu, pozri §118 ZP. Ked nebol v práci, nemohol prácu vykonávať, preto nemôže dostať mzdu. A môžeš dať neospravedlnenú absenciu aj v hodinách. Pre krátenie dovolenky sa hodiny neospravedlnenej absencie sa spočítavajú (§109 ods. 2)

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.