Zavrieť

Porady

Novy vytah - poskriabanie kabiny vytahu

Dobry den,

Vlastník bytu v nasom bytovom dome si najal pracovníkov, aby mu vyniesli 3 m hlinikove profili. Títo pracovnici profili "natlacili" do noveho vytahu pricom znacne poskodili cast kabiny vytahu srop+bocne steny (skrabance, ryhy na paneloch kabiny atd) na viacerych miestach.

Majitel bytu sa teraz vyhovara, ze kabinu vytahu neposkodil on, ale iný ludia a odmieta uhradit pomerne vysoku skodu za vymenu novych panelov.

Vo vytahu su nainstalovane kamery so zaznamom, ktoré dokazuju ze to skutocne boli najatí pracovníci, ktorích do priestorov bytoveho domu pustil vlastnik bytu.

Dakujem za radu ako dalej postupovat, kedze trvame na 100% nahradu skody na novom vytahu od vlastnika bytu. Vlastnikom bytu je s.r.o. firma

********** CITAJTE***********
Vazeni, zhrniem to este raz. Je to realny pripad z SK z jedneho bytoveho domu. Ja som jeden vlastnik bytu v tomto dome. Takze je majitel bytu x, ten si najde neakych ludi bez zmluvy na to, aby mu vyniesli 3m profili na xy poschodie. Tychto pracovnikov pusti do domu tento majitel bytu x . Nasledne z domu odide a necha to na tychto ludi. Tito ludia poskodia kabinu vytahu, co je zaznamenane na zazname. Jednoducha otazka koho ma bytovy dom v zastupeni spravcu vyzvat na uhradu nakladov za sposobenu skodu ktora je niekolko tisic eur? Prosim normalnu odpoved, aby sme my realne dostali peniaze za tuto skodu spat.
Naposledy upravil AndrejR87 : 27.09.19 at 17:06
marjankaj Neznalosť zákona neospravedlňuje. Ani to že nie si právnik. Niekedy stačí použiť vlastný rozum.
marjankaj No koho predsa páchateľa. Máš kamerový záznam. Polícia zistí totožnosť páchateľov a od nich žiadaj náhradu škody. Aj cez súd. Ty chceš trestať nevinných?
Pravidlá a tipy
 • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
 • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
 • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
  Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
  Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
  Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
  ❤ Buďte priateľskí ❤
  Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
  Usporiadať podľa času

  lubko6394 je offline (nepripojený) lubko6394

  Strojár lubko6394
  A prečo by to mal platiť on ? Poškriabal snáď on ? Jeho povinnosťou je maximálne vám oznámiť toho kto tie práce vykonával. Však ak si najmem maliara a on rozbije rebríkom okno na chodbe tak čo s tým mám ja ? Keby som to spravil ja tak môžem žiadať od poisťovne plnenie zodpovednosti za škodu, ale tú škodu nemohol spáchať nik iný len ja a moja rodina.
  lubko6394 nerozumiem Vasej odpovedi, ved predsa majitel bytu predsa pustil tych robotnikov do bytoveho domu. Mame to zaznamenane, kedze pouzivame DEK kluce.

  Ako potom mame riesit vzniknutu situáciu?

  Tu na porade aby to aj iní videli, súkromnú správu vidím len ja.

  K veci: či ich pustil on alebo niekto iný je jedno, jedine že by poškodenie bolo na jeho príkaz. Platiť musí ten ktorý spôsobil škodu, takže je treba osloviť nosičov a od nich pýtať náhradu.

  misoft je offline (nepripojený) misoft

  misoft
  Položím otázky: kamerový záznam - z kabíny výťahu? Kabína (priestor) bol riadne označený, že ne sledovaný kamerovým systémom? Kde sa uchovávajú záznamy z kamery?
  Ad1. Ako dôkaz vykonaného skutku by to stačilo.
  Ad2. Ak tento priestor nebol riadne označený - nemáte žiadny dôkaz.
  Ad3. Ak sú záznamy ukladané na nejakom súkromnom serveri/ počítač - máte veľký problém. Ak sú však záznamy ukladané v súlade so zákonom a priestor bol riadne označený - tak treba na neho pritlačiť. Jednoducho mu len oznámte, že poškodenie výťahu ním najatými osobami je zaznamenané a ak nepristúpi na náhradu "nim" (resp. ním objednanými ľuďmi) spôsobenej škody, budete to riešiť právne a vtedy tento záznam sa použije ako dôkaz spôsobenej škody a poškodzovania cudzej veci.
  Treba si uvedomiť, že výťah je SPOLOČNÝM majetkom a nepoškodil len svoj majetok, ale aj majetok ostatných.
  5 komentáre - rozbaľ     zbaliť
  AndrejR87 Na dverách vytahu a vstupnych dverách bytového domu sú samolepky s oznamom ze "Priestor monitorovany kamerovym systomom so zaznamom. Zaznam sa uchováva podla zákona a pristup k nemu ma iba spravca bytoveho domu. Mame to osetrene podla GDPR a zákona v bytovom dome.

  Prosím o info, ako na neho mozme "pritlacit" a riesit to pravne?
  marjankaj Že by basebalkou? Ale sro nemá hlavu.
  misoft Správca je poverený v niektorých prípadoch zastupovať majiteľov bytov, splnomocnili ho predsa zmluvou o správe bytov a nebytových priestorov. Takže sa obráťte na správcu, keďže on má ten záznam, tak nech koná. Je to aj povinnosťou správcu - prečítaj si zákon o bytoch a nebytových priestoroch....
  bettylou marjanka, pre pár škrabancov bejzbalku? či aj teba už lízlo??
  marjankaj No tak ešte môže pekne poprosiť, ale to už skúšal. Podľa ústavy nikoho nemožno nútiť aby konal niečo, čo zákon neukladá. Možno ty máš ešte nejaký iný spôsob. Tak sem s ním.
    zbaliť

  marjankaj je offline (nepripojený) marjankaj

  I am a man marjankaj
  Dajte to na súd.

  ústava sr:

  PRÁVO NA SÚDNU A INÚ PRÁVNU OCHRANU

  Čl. 46
  (1) Každý sa môže domáhať zákonom ustanoveným postupom svojho práva na nezávislom a nestrannom súde a v prípadoch ustanovených zákonom na inom orgáne Slovenskej republiky.
  Naposledy upravil marjankaj : 27.09.19 at 12:19

  bjuty smis je teraz online bjuty smis

  bjuty smis
  a čo s tým má majiteľ ?
  od neho žiadajte mená a kontakt na " pachateľov "

  a od nich si to vymáhajte...
  8 komentáre - rozbaľ     zbaliť
  AndrejR87 "pachatelov" si najal z ulice, bez zmluvy ma na nich akurat tel. cislo.
  marjankaj Tak na toto si zavolaj tých policajtov. Nech to riešia.
  buchač AndrejR87
  Vlastnikom bytu je s.r.o. firma

  AndrejR87 (Dnes 15:41) "pachatelov" si najal z ulice, bez zmluvy ma na nich akurat tel. cislo.
  ==============
  Jedna perla za druhou....
  marjankaj No neviem, kde je to lepšie. Na šuťáku alebo tu. Ale na šuťáku som aspoň trochu v obraze.
  buchač Ja len dúfam (pre dobro ostatných vlastníkov bytov), že dotyčný nie je predsedom alebo správcom...


  Kuwa...možno by bolo vhodné založiť tému o vtipných témach.
  marjankaj Nestraš, to by bolo na román.
  sito Štetka to tu zavre a je po románe. Zostane len poviedka, či pohádka, rodokaps, vtip?
  bjuty smis Tak to sa potom na to rovno vyse mejte..
    zbaliť

  ivka70 je teraz online ivka70

  ivka70
  Skodu spolocenstvo vlastnikov uplatni voci majitelovi bytu, ten si ju moze vymahat u dodavatela, ktory mu ju sposobil.

  Zakon o vlastnictve bytov a bytovych domov
  Par. 11
  ...

  (2) Vlastník bytu alebo nebytového priestoru v dome je povinný odstrániť poruchy a poškodenia, ktoré na iných bytoch alebo nebytových priestoroch v dome alebo na spoločných častiach domu, alebo spoločných zariadeniach domu, alebo príslušenstve, spôsobil sám alebo osoby, ktoré jeho byt alebo nebytový priestor užívajú. Ide predovšetkým o vandalizmus, ktorý je preukázateľný svedectvom vlastníkov alebo kamerovým systémom, ak je v dome inštalovaný.
  ....
  6 komentáre - rozbaľ     zbaliť
  lubko6394 No lenže toto sa týka mojich detí... musia tam bývať a užívať byt. Ani za poštárku nenesiem zodpovednosť a ani za špedičku čo mi privezie sporák.
  ivka70 Ale ano, zodpovedas, ak do bytoveho domu prisli kvoli tebe _ napr. za stahovakov, co stahuju teba.
  buchač Ivka...citujem :

  ..." spôsobil sám alebo OSOBY, KTORÉ jeho BYT alebo nebytový priestor UŽÍVAJÚ. "

  Takže ???
  marjankaj Ivka a ak kvôli mne prišli do môjho bytu zlodeji a poškodili výťah aj za tých mám zodpovedať?

  Alebo keby tam vo výťahu zamordovali nejakého suseda, tak ja pôjdem bručať?
  sito ivka, chlapi majú pravdu!

  "Ide predovšetkým o vandalizmus, ktorý je preukázateľný svedectvom vlastníkov alebo kamerovým systémom, ak je v dome inštalovaný."

  Aký vandalizmus, aký? Proste si firma objednala tovar. Dodávateľ si chcel dodanie uľahčiť, neniesol ho po schodišti, ale použil pri dodávke výťah, ktorý poškodil. Majú o tom kamerový záznam. Takže, na polícii podať trestné oznámenie na neznámeho páchateľa. A polícia sa už opýta ku komu išiel tovar a kto ho doručoval. Odberateľ predsa vie kto, aká, ktorá firma mu tovar dodávala. A páchateľ už nie je neznámi. Môže sa poškodenie výťahu od neho vymáhať, že?
  dmc nie - nezodpovedas. Muselo by ist o obyvatela /najomcu . Teoreticky ide o priestupok proti majetku. Aj ked vyska skody je na precin avsak pri TC/precine Poskodzovany cudzej veci musi ist explicitne o zavinene konanie - umyselne- ktore tu nepreukazes. Tak ako v inych pripadoch je potrebne skumat objekt - objektuvnu stranku-subjekt a subjektivnu stranku, zavinenie testnost. Vychadza to vsetko na toho kto prepravoval naklad ktory poskodil stenu vytahu.
  - Zaobalenie - pripisanie viny na toho komu tovar prepravovali neviete nijak pravne podlozit.


  Inak - k tej vyske skody. Tie poskrabane steny su nepouzitelne a je bezpodmienecne nutne ich vymenit ???
    zbaliť

  jelalim je offline (nepripojený) jelalim

  jelalim
  Ak si objednám tovar, pošlú mi veľkú krabicu, a dajú doručiť poštou. Ja čakám, že príde poštár a donesie mi poštár krabicu pred môj byt. Poštár zdola zazvoní a ja ho pustím, lebo ho čakám. Poštár ale cestou na moje poschodie sa s krabicou zavadí a na prvom poschodí rozbije okno, ide ďalej a na druhom s tou krabicou zhodí hasiaci prístroj rozbije ho a všetko v okolí je od peny zničené, poštár ide ďalej a na tretiom s tou mojou krabicou rozbije svetlo, ide ďalej a na štvrtom s tou krabicou pripučí susedovho domáceho miláčíka (chová líšku), poštár ide ďalej na piatom s mojou krabicou poškriabe novú dlažbu, ide ďalej na šiestom bývam ja. Odovzdáva mi krabicu - zásielka je nepoškodená a v poriadku, podpíšem mu prevzatie a poprajem dovidenia.

  O 15 minut zvoní sused, hovorí mi niečo o náhrade škody s mojou krabicou.

  Ja s tým skutočne nič nemám. Škodu musí požadovať od vinníka.
  14 komentáre - rozbaľ     zbaliť
  marjankaj U nás má poštárka zakázané chodiť na poschodia, takže nič také nehrozí. Ak máme rekomando, tak zazvoní a my si prídeme dole prevziať, alebo hodí oznam do schránky.
  lubko6394 A čo ak čaká dýško ? Kto jej yakáže ísť na 14 poschodie ? Veď tam môže byť invalid.
  marjankaj No máme tam elektronický zámok, musel by ju niekto pustiť. Ale hlavne jej to zakázal zamestnávateľ.
  sito Pre vlastnú bezpečnosť? Ste, je váš dom ako pentagon?
  misoft Hmmm.... poštár rozbil, zhodil, zašpinil s MOJOU krabicou... vykonával dodávku TVOJHO majetku a všetko toto vykonal TVOJIM majetkom. A punktum. A TY si ho pustil. Takže TY zaplatíš. A potom sa sťažuj na Lampárni, alebo na pošte.
  marjankaj Misoft čo si pil? Ak by tam ten poštár niekoho zabil, tak by som išiel sedieť ja? Trochu zvláštne chápanie zákona. A páchateľa umiestnime na veľvyslanectvo. Ale aj to sa u nás stáva.
  sito Leda, že by boli spolupáchatelia?
  marjankaj Tak aj Kočnera by mali urobiť veľvyslancom, či....
  sito No, niekde ho treba umiestniť. Ale, kam, kam?
  buchač misoft (Dnes 10:56) Hmmm.... poštár rozbil, zhodil, zašpinil s MOJOU krabicou... vykonával dodávku TVOJHO majetku a všetko toto vykonal TVOJIM majetkom. A punktum. A TY si ho pustil. Takže TY zaplatíš. A potom sa sťažuj na Lampárni, alebo na pošte.
  ======================
  Keď toto čítam, tak asi fakt založím tému o vtipných témach a aj príspevkoch......alebo téma o témach na zaplakanie ?
  sito Noo, založ! A zmizne v útrobách porady alebo do rajskej záhrady. Ver, nebude prvá, ani posledná. Sú tu takí borci, čo chcú mať poradu v koterci.
  jelalim misoft, podľa tvojej logiky od kedy zodpovedam za skody sposobene mojou krabicou? Som este zabudol dodat, ze cestou ako ju postar niesol na bicykli k mojmu domu, tak mojou krabicou sa zavadil o spätné zrkadlo na zaparkovanom aute... zodpovedam aj za toto? :-)
  misoft jelalim (Dnes 10:29) .................................................. ...ze cestou ako ju postar niesol na bicykli k mojmu domu, tak mojou krabicou sa zavadil o spätné zrkadlo na zaparkovanom aute... zodpovedam aj za toto? :-)
  ----------------------------------------------------------------
  To ale už nebolo v bytovom dome, kde si spoluvlastníkom - tak nie.
  jelalim aký je v tom rozdiel? spoluvlastnictvo mi pridava zodpovednost za inych cudzich ludi? Aj ty kontrolujes kazdy pracovny den postara pri dorucovani, aby ak by nieco sposobil, tak by si ty niesol zodpovednost?
    zbaliť

  pavol54 je offline (nepripojený) pavol54

  pavol54
  V prvom rade treba aby bolo rozhodnuté o skutočnom rozsahu škody. Ak je objekt poistený tak rozhodne o jej výške likvidátor poisťovne (ktorá by mala preplatiť alebo odmietnuť) . Ak nie je poistený treba si prizvať súdneho znalca ktorý stanoví výšku ak nedôjde k dohode o jej náhrade, tak rozhodne súd. Výšku škody neurčuje správca

  Novy vytah - poskriabanie kabiny vytahu

  Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

  Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.