Zavrieť

Porady

Prenájom rodinného domu spoločnosti s.r.o. Na zmluvu o krátkodobom nájme domu?

Dobrý deň želám,
Prosím o rady ohľadne zmluvy o krátkodobom nájme. Predmetom nájmu je rodinný dom na na účel riadného bývania pre s.r.o.-cku.
Znenie zmluvy--ZMLUVA O KRÁTKODOBOM NÁJME DOMU V ZMYSLE PREDPISU C. 98/2014 Z. z. O KRÁTKODOBOM Nájme DOMU.
Vlastník domu nám oznámil doručenie výpovede v dohľadnej dobe z dôvodu nezaplatenia nájomného v plnej výške.V zmluve je uvedené, že výpoveď majú právo podať obe strany kedykoľvek bez udania dôvodu, co vlastník domu patricne využil.Dôvodom jeho konania je uplatnenie zľavy nájomného zo strany nájomcu nakoľko od prvého dňa prenajímateľ porusoval zmluvné podmienky, zistené závady, ktoré mu boli oznámené bezodkladne ihneď po nasťahovaní neboli v zmluvnej lehote do 14 dní odstránené a dochádzalo v priebehu 6 mesiacov k permanentnému obmedzeniu výkonu práva spojeným s užívaním domu+značnému zhoršeniu bývania.Vlastník domu viacnásobné vstupoval na pozemok domu bez predošlého oznámenia a navyše minulý týždeň využil neprítomnosť nájomcu a na pozemku realizoval obhliadku domu s maklérkou a novým záujemcom bez predošlého oznámenia a bez súhlasu nájomcu. Apelujem aj na to, že porušil navyše zmluvnú podmienku kde sú obhliadky zaujemcov zákonom danné v 3 mesačnej dobe pred uplynutím doby trvania zmluvy. Na túto skutočnosť upozornil sused a bola privolaná policajná hliadka pre neoprávnený vstup na pozemok a rušenie bytovej slobody. Žiadosť o zľavu z nájomného mu bola doručená v zákonnej lehote. Následne bol právničkou realizovaný zápočet a zľava uplatnená. Prenájomca zľavu z nájmu neakceptoval a oznámil,že ak nebude dlžná suma doplatená do určitého termínu, doručí výpoveď.Nasledne sme začali zisťovať v akom sme právnom postavení.Termin u právnika mame až o viac ako mesiac z dôvodu čerpania dovolenky v zahraničí a radi by sme získali fundované odpovede na porovnanie.Z dostupných informácií nám nieje jasné ci je zmluva vôbec právoplatná nakoľko predmetom nájmu je rodinný dom ktory si prenajíma subjekt s.r.o na riadne bývanie konateľa spoločnosti (konateľ je cudzinec a v tomto prípade sa jedná o služobný byt co však v zmluve takto definované nieje. Písomná definícia zakotvená v zmluve je prenájom rodinného domu na riadne bývanie spoločnosti s.r.o. zastúpenej konateľom)
Z dostupných informácií sme vyčítali že sa krátkodobý nájom vzťahuje výlučne na byt resp. bytovú jednotku.
Je teda vôbec možné prenajímať rodinný dom na zmluvu o krátkodobom nájme?
Je možné rodinný dom prenajímať s.r.o.-cke na účel riadného bývania pre konateľa tejto spoločnosti na zmluvu o krátkodobom nájme?
Navyše sme zistili, že novostavba rodinného domu nebola v čase podpisovania zmluvy skolaudovaná. Kolaudácia prebehla až 3 mesiace po prenechaní nehnuteľnosti do užívania nájomcovi, čo je podľa dostupných informácií nezákonné. Nehnutelnosť navyše nieje do dnešného dňa (6 mesiacov od nasťahovania nájomcu) na katastrálnom úrade registrovaná ako rodinny dom, ale ako orná pôda. Na vyžiadanie dokladu o registrácii nehnuteľnosti na katastrálnom úrade vlastník domu nereaguje a odmieta toto potvrdenie vydať s vyjadrením, že dom je riadne skolaudovaný a basta. Zároveň na žiadosť vydania jeho DIČ čísla vlastník taktiež nereagoval počas doby 6 mesiacov, takže pochybujeme, že si splnil svoju registračnú povinnosť na príslušnom daňovom úrade. Aj tieto skutočnosti nám dovoľujú napadnúť právoplatnosť uzatvorenej zmluvy?
Dakujem za všetky cenné rady.
Príjemný večer všetkým.
Naposledy upravil Sua : 30.09.19 at 18:31
Pravidlá a tipy
 • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
 • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
 • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
  Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
  Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
  Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
  ❤ Buďte priateľskí ❤
  Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
  Usporiadať podľa času

  avalik je offline (nepripojený) avalik

  avalik
  "ZMYSLE PREDPISU C. 98/2014 Z. z. O KRÁTKODOBOM Nájme DOMU" ... takýto predpis neexistuje ... zákon č. 98/2014 je o krátkodobom nájme bytu
  ak v ten byt sluzi len na byvanie konatela, a je to dlhodobe, podla mna by toto mal byt nepenazny prijem konatela

  to co tu riesis sa ma riesit s pravnikom - ak by ste uz aj zmluvu o najme riesili s pravnikom, nestane sa, ze je v nej odvolavka na neexistujuci predpis - zakon

  Prenájom rodinného domu spoločnosti s.r.o. Na zmluvu o krátkodobom nájme domu?

  Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

  Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.