Zavrieť

Porady

Zatekanie v stupacke - odpadovy priestor

Dobry den,

chcel by som sa poradit, ci uz mate skusenost resp ako najlepsie postupovat s aktualnym problemom, ktory sa objavil v stupackovom priestore. Pred istym casom ma kontaktoval sused byvajuci pod mojim bytom, ze ma zhora zatecenu vnutornu stenu stupacky. V ten den sme pouzili sprchu, pracka nesla avsak moj priestor v stupacke bol uplne suchy.

Sused nakontaktoval spravcu, ktory to priesiel pozriet, poskusali pustat vodu z umyvadla, sprchy a podobne avsak nic nezatekalo - ich nejasne vyjadrenie bolo, ze asi to bude z mojej sprchy lebo som pred 2,5 rokmi prerabal kupelnu a teda podla nich som sa zle napojil na odpadovu pripojku a ze si to mam cele rozmontovat, rozbit a opravit. Hovorim si, v poriadku ak je to z mojho bytu, tak nemam problem avsak, nezdalo sa mi to, ze z ich strany sa jednalo len o taky neurcity. Nepristupil som v tom case k ziadnym hrubym opravam, precistil som odpad a vsetko bolo na isty cas v poriadku.
Po istom case to zacalo znova zatekat a tak som to zacal riesit. Par ludi to prislo pozriet to obzriet a kazdy to hodnotenia boli velmi obdobne a ze tazko sa urcuje v taktom pripade odkial to moze zatekat. Vedie nas to vsak bud k hlavnej odpadovej rure alebo pripojke na odpadovu ruru, ktora sa nachadza v stupacke v byte u suseda. Bytovy dom tvrdi, ze on zodpoveda len zodpoveda za zvislu odpadovu ruru a za pripojku zodpoveda majitel bytu. Vravim, ze je to zvlastne, lebo stupackovy priestor ako taky je spolocny priestor avsak kedze to chcem vyriesit a mat pokoj tak na vlastne naklady som zohnal odbornika, ktory sa dokaze kamerkou pozriet dohora smerom od suseda k pripojke stupacky a zanalyzovat mozny povod zatekania.

Aby to vsak nebolo malo komplikovane, tak pripojka do odpadu z mojho bytu ide cez strop a napaja sa na hlavny odpad pod stropom v stupacke u suseda. To znamena, ze ak pristupime k oprave, budeme sa musiet cez strop preburat? Stale som nie presvedceny, ze je problem uplne a cisto moj – a neustalym tlakom od suseda som sa rozhodol zaplatit za odbornika, ktory to snad pomoze identifikovat. Stretli ste sa uz s podobnym problemom? Ako nieco taketo riesit aby sme to vyriesili co mozno najefektivnejsie a ku spokojnosti vsetkych stran?Prikladam aj fotografie na lepsiu ilustraciu. Zatecena cast je u suseda smerom hore, sucha cast je moja stupacka smerom dole.

Dakujem velmi pekne
IMG_1611.jpg  
IMG_1608.jpg  
SOSu%RSmTdu1PHSx2SVpSw.jpg  
1/1
Pravidlá a tipy
 • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
 • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
 • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
  Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
  Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
  Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
  ❤ Buďte priateľskí ❤
  Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
  Usporiadať podľa času

  akramilka je offline (nepripojený) akramilka

  akramilka
  V 40 ročných panelákoch je to dosť bežné.
  Ak ty máš podlahu suchú a pod tebou strop mokrý , zateká medzi = nevolaj nikoho

  Objednaj opravu u správcu
  ak je zlé tesnenie od vane , platíš ty
  ak prasklo "Y" na stupačke , platí váš FO
  sito V štyridsaťročnom paneláku plastová rúra s centimetrovým značením? Ako sa tam dostala pred štyridsiatimi rokmi?

  Samozrejme, že vertikálna kanalizácia je spoločné zariadenie domu. A na každom poschodí v každom byte musí byť prípojka bytu na spoločné zariadenie domu, kanalizáciu, vertikálnu. Tá prechádza každým bytom, v dome, paneláku, že? Voda nie je hlúpa, podlieha gravitácii. Ten kto projektuje, stavia bytový dom by to mal poznať a zohľadniť pri projekte a stavbe bytového domu. Predsa nenaplánuje vertikálnu kanalizáciu ako jednu rúru. A vlastník bytu si musí sám na svoje náklady zabezpečiť pripojenie svojho bytu na vertikálnu kanalizáciu! Logicky, napojenie bytu musí byť v čo najnižšej úrovni podlahy bytu, logické je to, že? Ak prerábal a zle utesnil zaústenie do spoločného zariadenia domu, stúpačky? Za škodu zodpovedá vlastník bytu, ktorý je nad bytom v ktorom zateká stena. Ak náhodou ústie do stúpačky poškodil pri prerábke, tiež je zodpovedný zo zákona za spôsobenú škodu bytu, bytom pod ním. A je jedno, či sa jedná o T, či Y. Samozrejme, že ak voda sa dostáva mimo kanalizácie domu v byte pred T alebo Y je zodpovendý za škodu vlastník bytu nad bytom v ktorom voda poškodzuje , vlhne stena v okolí stúpačky, či nie?

  Inak, pred štyridsiatimi rokmi paneláky stavali, podieľali sa na ich stavbe basisti, takže nie všetko muselo mať logiku, odbornosť.

  Zatekanie v stupacke - odpadovy priestor

  Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

  Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.