Zavrieť

Porady

Stavba domu na prenájom a platby elektriky

Zdravím, som SZČO, platca DPH, vediem JÚ. Začal som stavať dom, ktorý plánujem prenajímať, ešte neviem, či súkromným osobám, alebo nejakej sročke. Ide o to , že budem platiť už teraz preddavkové platby na energie a neviem, či si mám , alebo nemám uplatňovať DPH. Dom sa ešte len začal stavať a možno ho budem prenajímať aj ako kancelárie. Ak treba doplniť otázku, doplním. Ďakujem moc za každú radu.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    martinez je offline (nepripojený) martinez

    martinez
    odpocitanie dph mozno uplatnit z nakupenych plneni vztahujucich s k nehnutelnosti aj skor, ale len za predpokladu, ze buduci prenajom tejto nehnutelnosti bude fakturovany s DPH na vystupe... pri rodinnych domoch si treba ale davat bacha... podla §38,5 zakona o DPH mozno DPH uplatnit na vystupe pri prenajme iba vtedy, ak nehnutelnost bude prenajata zdanitelnej osobe (sro alebo podnikatelovi) a zaroven sa nejedna o najom rodinneho domu... cize ten dom by musel vyzerat
    - bud ako nejaka administrativna budova, resp. by musel byt prerobeny na kancelarske priestory a pri kolaudacii musi byt deklarovany ako nejaka administrativna nehnutelnost alebo
    - sa musi jednat o ubytovacie zariadenie (hotel, motel, penzion, turisticka ubytovna).. vid §38,3-4 ZoDPH.

    Za sucasneho splnenia oboch podmienok mozno v buducnosti prenajat tuto nehnutelnost s DPH na vystupe a potom je mozno aj s nakupenych plneni priebezne odpocitvat DPH.. v opacnom pripade je prenajom nehnutelnosti oslobodeny od DPH bez naroku na odpocitanie DPH na vstupe z akychkolvek nakupenych plneni vztahujucich sa k nehnutelnosti...
    lotina Ďakujem moc, som si to aj myslel presne tak, len som sa chcel uistiť. takže to radšej oželiem dphčku, nech sa potom do toho nezamotávam, ale moc dík za odpoveď.

    Stavba domu na prenájom a platby elektriky

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.