Zavrieť

Porady

Je to nelegálne zamestnávanie?

Zamestnali sme študenta na dohodu od 20.9.2019, ak ho budeme potrebovať na výpomoc, tak mu zavoláme...zajtra by mal prísť prvýkrát pracovať a pri kontrole jeho dokladov sme zistili, že nebol prihlásený do SP...ak ešte nepracoval, keďže ho prihlásime pred výkonom činnosti zamestnanca, bude sa to aj tak považovať za nelegálne zamestnávanie? Ďakujem pekne za rady
veronikasad Kompetentnu odpoved dostaneš na Inšpektoráte prace, ktory dohodarov kontroluje
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    Je take tazke vystaviť novú dohodu s nastupom do práce 11.10., ked pises ze este nepracoval?

    Jana103 je offline (nepripojený) Jana103

    účtovníčka a mzdárka a niekedy mám pocit, že aj dievča pre všetko :) ...viac Jana103
    veronikasad
    Je take tazke vystaviť novú dohodu s nastupom do práce 11.10., ked pises ze este nepracoval?
    Konateľ nechce, aby sa vystavovala nová dohoda, keďže dohodár má svoju už doma podpísanú
    veronikasad Ked konatel nechce novu dohodu, tak nech zaplatí pokutu za neskore prihlasenie, alebo ten, kto ho neprihlásil... Ak skutocne v septembri nepracoval ...

    Tweety je offline (nepripojený) Tweety

    Tweety
    Prečo je potom dohoda s dátumom 20.9.ak ešte vôbec nezačal pracovať? Je to nesprávne. Urobte novú dohodu s nástupom 11.10. a dohodára prihláste. Postupujte podľa ZP.
    pavol54 a §?

    Jana103 je offline (nepripojený) Jana103

    účtovníčka a mzdárka a niekedy mám pocit, že aj dievča pre všetko :) ...viac Jana103
    Tweety
    Prečo je potom dohoda s dátumom 20.9.ak ešte vôbec nezačal pracovať? Je to nesprávne. Urobte novú dohodu s nástupom 11.10. a dohodára prihláste. Postupujte podľa ZP.
    Kde je v ZP napisané, že dohodár musí začať pracovať v deň začatia dohody?
    pavol54 nikde, len by som ho prihlásil na SP ako nepravidelný príjem
    Tweety Ale problém je v tom, že ten dohodár nie je prihlásený.

    Tweety je offline (nepripojený) Tweety

    Tweety
    Musí tam byť doba, na ktorú sa uzatvára. Je len logické, že tam nedáme dátum v mesiaci, v ktorom nezačne pracovať. Ako dokážete, že ešte nezačal pracovať? Neprihlásenie je nelegálne zamestnávatnie.
    Doplním z komentárov pre prehľadnosť odpovedí.
    Tweety (Dnes 08:11) Bude pokuta za neprihlásenie dohodára. Je to nelegálne, kedže nebol prihlásený do registra poistencov SP https://www.ip.gov.sk/oznamy/nelegalne-zamestnavanie/
    Naposledy upravil Tweety : 11.10.19 at 05:27

    Jana103 je offline (nepripojený) Jana103

    účtovníčka a mzdárka a niekedy mám pocit, že aj dievča pre všetko :) ...viac Jana103
    Tweety
    Musí tam byť doba, na ktorú sa uzatvára. Je len logické, že tam nedáme dátum v mesiaci, v ktorom nezačne pracovať. Ako dokážete, že ešte nezačal pracovať? Len tak pre dodržanie ETIKETY.
    Máš otázku a založila si debatu?
    Je tam doba od 20.9.2019 do 31.8.2020...a dokážem to tak, že mám predsa dochádzku, kde bude jasne vidno, že v septembri nepracoval...uzatvorili sme dohodu od 20.9.2019, aby aj on aj my sme s tou výpomocou rátali...fakt netuším, kde sme týmto porušili zákonník práce
    založila som debatu, lebo sa mi zdalo, že raz som tu čítala, že ak dám otázku, každý vie reagovať iba raz...a zatiaľ tu mám iba odpovede, ako to urobiť inak a žiadnu odpoveď na moju otázku (nič v zlom)
    7 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    pavol54 zmluvy pracovného charakteru musia byť uzavreté pred nástupom do práce. nepíše sa či hodinu deň alebo týždeň
    Tweety Jedno je dátum uzatvorenia zmluvy a druhé je začatie prác na PZ alebo Dohodu.
    pavol54 mám dohodárov spravím s nimi zmluvu s nástupom ďalšieho dňa a pre vyššiu moc sa nedá nastúpiť dva týždne a čo vari budem všetky zmluvy rušiť? no to už by len bola byrokracia, ráno prší nenastúpia do práce ja zruším dohody? potom sú 40 stupňové horúčavy tiež ?
    veronikasad Pali, ale s prihlasenim dohodára asi necakas ked zacne svietiť slnko?
    pavol54 veď práve o tom to je že spravíš dohodu a voláš nechoďte lebo počasie. (aspoň u nás)
    veronikasad A kedy ho prihlasujes?
    pavol54 na začiatku sezóny spravím zmluvu a v deň prvého nástupu dávam prihlášky do SP pri tej menej kvalitnej skupine to inak nejde to by som len prihlasoval a odhlasoval a kedy som robil. Večer sväto sväte prisahajú že ráno prídu a ak neprídu tak väčšinou na Dindy.
      zbaliť
    Jana103 A môžeš mi ju prosím zopakovať: je to nelegálne zamestnávanie alebo nie? Asi mi to dnes nemyslí...vidím, že si tu na porade odborníčka, tak mi prosím poraď...konateľ to zmeniť nechce, tak chcem vedieť, ak príde kontrola z IP, či pokutu dostaneme ale nie...či môžem začať šetriť alebo nie, keďže som ho ja zabudla prihlásiť
    Tweety Bude pokuta za neprihlásenie dohodára. Je to nelegálne, kedže nebol prihlásený do registra poistencov SP https://www.ip.gov.sk/oznamy/nelegalne-zamestnavanie/

    pavol54 je teraz online pavol54

    pavol54
    Myslím že zákon hovoril že na SP musel byť prihlásený v deň nástupu do práce dohodár je na to aby splnil úlohy ktoré prídu v budúcom čase a na to nie žiadna pravidelná pracovná doba. Pracovná zmluva je dokument ktorý nikomu nedávaš pokiaľ to nie je dotované pracovné miesto. to by ma vôbec netrápilo prípadnej kontrole sa nevykrútiš z toho že nie prihlásený na SP ale za zle napísanú zmluvu ešte nesankcionovali.
    veronikasad V DoBPŠ sa uvádza "Pracovno-právny vzťah začína od (datum), tento dátum IP považuje za začiatok výkonu práce a uvádza sa aj v RL FO a najneskôr v ten deň musí byť prihlásený. Ak v ten deň zrovna príde kontrola IP, tak firma musí preukázať, že pracovať začal až po prihlásení ... Za obdobie poistenia sa považuju aj dni kedy nepracoval - to môže byť niekedy výhoda pre študentky ak ich prekvapí tehotenstvo ...

    Pracovná zmluva aj akákolvek dohoda môže byť podpísaná aj niekolko mesiacov vopred

    Je to nelegálne zamestnávanie?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.